Emek Partisi’nden Soma’daki özelleştirmeye karşı “birlik” çağrısı

 Emek Partisi’nden Soma’daki özelleştirmeye karşı “birlik” çağrısı

Emek Partisi Manisa İl Örgütü

Ege Linyitleri İşletmesi bünyesindeki Eynez açık ocağının özelleştirilmesi üzerine, maden işçilerinin şirket araçlarını maden sahasına almayarak başlattığı eyleme destek veren Emek Partisi Manisa İl Örgütü, her işkolundan Manisalı emekçileri ve Manisa halkını, özelleştirmeye karşı ELİ işçilerinin mücadelesine destek olmaya davet etti.

Ege Linyitleri İşletmesi(ELİ)  bünyesindeki Eynez açık ocağın özelleştirildiği haberini bayram arifesinde  alan maden işçileri, şirket araçlarını maden sahasına sokmayarak 13 Temmuz saat 00.00’da başlattıkları eylemlerini sürdürüyor.

Maden işçilerinin başlattığı eyleme destek veren Emek Partisi Manisa İl Örgütü, yaptığı yazılı açıklama ile Manisa’daki emekçileri ve Manisa halkına, ELİ işçilerine destek olma çağrısında bulundu.

“BABALAR GİBİ SATARIZ YÖNTEMİ!”

Yapılan açıklamada, özelleştirme haberinin arife günü duyulmasına vurgu yapılarak “Emekçilerin alın terinin, ülkenin kaynaklarının sömürüsüne avuç ovuşturan şirketlerin zamanlaması ise bu hırsızlığı gizlemeye yetmedi. ELİ işçileri, şirket araçlarını maden sahasına sokmuyor. Emekçiler, daha önce işletmenin Sarıkaya panosunda püskürttükleri özelleştirme hamlesinin işletmeyi tamamen sermayeye peşkeş çekmek için yılgınlık kolladığını biliyor. Kamu İhale Kanunu’nda ‘davet yöntemi’ olarak bilinen yöntem, iktidar sözcülerinin daha önce en cüretkâr duygularla ifade ettiği üzere ‘babalar gibi satarız’ yöntemi, bunun için gerekçe göstermeye bile gerek duymadan kullanılıyor.

“YAĞMACI ŞİRKETLERE DEVLET ELİYLE DİKENSİZ GÜL BAHÇESİ BIRAKMAK”

Eynez panosunun yıllarca Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) maharetiyle işletilip, maden sahası esas verimli katmanına geldiğinde özelleştirilmesi, yağmacı şirketlere dikensiz gül bahçesini devlet eliyle bırakmak anlamına da geliyor. Özelleştirmeyle ‘yarınlar yokmuş gibi’ yapılan üretim planlaması, Somalıların yakından bildiği Balya’da ya da başka maden sahalarında olduğu gibi, kar için hem emeği, hem doğayı kullanışsız hale gelinceye kadar sömürmeye dayalı. Sonrası, ekecek toprağı, bölecek ekmeği ‘Soma’da bile’ bulamamak demek.”ifadesi kullanıldı.

301 MADEN İŞÇİSİNİN KATLEDİLDİĞİ MADEN SAHASININ YANINDA

ELİ’nin Eynez ocağının, üretim baskısıyla 301 işçinin katledildiği maden sahasına çok yakın olduğunun hatırlatıldığı basın açıklamasında “Hadi hadi düzeni, diye bilinen düzenin Soma’da 301 emekçinin katledilmesine yol açtığını Soma davasını takip eden herkes yakından biliyor.”denilerek şöyle devam edildi “ Katliamın gerçekleştiği yeraltı madeni de özelleştirmeyle peşkeş çekilmişti. Yani özelleştirme, iş güvencesini ortadan kaldırmakla kalmıyor, emekçileri her an canıyla ekmeği arasına sıkıştıran çalışma biçimine de mahkûm bırakıyor.

“ÖZELLEŞTİRME SERMAYENİN ZENGİNLEŞMESİDİR”

Soma’da binlerce aile madende çalışmış, madenden emekli olmuş yahut madende çalışmaya hazırlanıyor. Bu yönüyle özelleştirme hamlelerinin doğurduğu sonuçları, emekçileri kamu ya da özel sektör işçileri diye bölüp arka planda yürütülen sermaye talanını biliyor, tanıyor. Ancak geldiğimiz noktada enerji şirketlerinin kestiği bol sıfırlı elektrik faturalarına, ısınacak kadar değil de donmayacak kadar yakabildiğimiz doğalgaz faturalarına dahi bakmak, günlerce elektriksiz kalan Isparta’yı hatırlamak, özelleştirmenin halkın tamamı için de hep daha kötüsüne daha fazla ödemek olduğunu bilmek gerek. Özelleştirme halkın ve emekçilerin değil sermayenin zenginleşmesidir.

MÜCADELE ÇAĞRISI:TEK GÜCÜMÜZ BİRLİĞİMİZ

Soma’da ELİ işçilerinin kendi içinde birliğini kurup, sendikasını harekete geçiren, bütün işkollarından emekçilere, Soma halkına yönelik birlikte mücadele çağrısı, Somalı emekçilerin kendi ifadesiyle aynı zamanda bir gelecek mücadelesidir. Sermayenin gelecek planı hep daha fazla yağma. Atı alan Üsküdar’ı geçti, denilerek oldubittiye getirilen özelleştirme hamlesine karşı da, devletin imkânlarını elde tutarak halkı ve emekçileri yıldırmak için doğru zamanı kollayan hırsızca her bir girişime karşı da tek gücümüz, birliğimiz. ELİ işçilerinin birliğini selamlıyor, her işkolundan Manisalı emekçileri ve Manisa halkını, özelleştirmeye karşı ELİ işçilerinin mücadelesine destek olmaya çağırıyoruz.”

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir