Emekliler Ankara’dan seslendi: İnsanca yaşamak istiyoruz

 Emekliler Ankara’dan seslendi: İnsanca yaşamak istiyoruz

Türkiye’nin çeşitli illerinden Ankara’ya gelen emekliler, düzenlenen mitingde hükümetten insanca yaşanacak bir aylık ve sağlık hizmetlerine ücretsiz taleplerini ifade etti.

Tüm Emekliler Sendikası ve Emekliler Dayanışma Sendikasının çağrısıyla farklı illerde yapılan eylemlerin ardından başkente gelen emekliler, Anıtpark’ta buluştu. “Zam zulüm işkence işte AKP”, “Sefalete teslim olmayacağız”, “Savaş hayır, barış hemen şimdi” sloganlarının atıldığı mitingde halaylar çekildi, türküler söylendi. Emeklilerin bayram ikramiyesine zam yapılmasının tartışıldığı günlerde düzenlenen mitingde, iktidarın emeklilerin ekonomik ve sosyal haklarına yönelik yıllardır süren saldırılarına ve hayat pahalılığına tepki vardı.

4 milyon emeklinin aylığı 2 bin 500 lira ve altında

Emekliler Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Mahinur Şahbaz yaptığı konuşmada, ülkeyi yönetenlerin yerli kaynakları uluslararası sermayeye aktardığını söyledi. “Çocuklarımızın geleceğine ipotek koyan politikalara da içeride ve dışarıda savaş politikalarına da karşıyız” diyen Şahbaz, emeklilerin bütçede yok sayılmayı hak etmediğini söyledi. Açlık sınırı altındaki emekli aylığının kira, fatura ve gıda gibi en temel ihtiyaçları karşılamadığını belirten Şahbaz, “Aldığımızın yüzde 42’si vergilere gidiyor. Banka kredileri yaşamımızı esir almış durumda. 4 milyon kişinin emekli, dul ve yetim aylığı 2 bin 500 lira ve altında” dedi. Emeklileri görmezden gelen, sorunlarını çözmeyen siyasilere seslerini duyurmak için Ankara’ya geldiklerini belirten Şahbaz, emekli aylıklarına zam yapılmasını, tüm sağlık hizmetlerine erişimin ücretsiz olmasını talep ettiklerini söyledi.

“Emekliler yoksulluk nedeniyle sosyal yaşamdan koptular”

Seslerini duyurmak için bugüne kadar birçok eylem ve etkinlik yaptıklarını belirten Tüm Emekliler Sendikası Genel Başkanı Zeynel Abidin Ergen  ise, emeklilerin yoksulluk nedeniyle sosyal yaşamdan koptuklarını vurgulayarak “Emeklilerin bir ayağı hastanededir. Randevu alamıyoruz dedik; hastaneleri kapattılar, doktorlara kapıyı gösterdiler. Ücretsiz erişilebilir sağlık hizmeti istedik; katkı payları almaya devam ettiler. Kamuyu koruyun dedik; şeker, kağıt, gübre fabrikalarını, TÜPRAŞ’ı, PETKİM’i sattılar. Bu satışlardan 71 milyar dolar elde ettiler. Bu paradan ne emeklilere, ne işsizlere, ne çiftçilere pay aktardılar”dedi.

“Emeklilik devletin bir lütfu değil”

Emekliliğin devletin bir lütfu değil, emekçilerin ürettiği değerlerin karşılığı olduğunu belirten Ergen, “İnsanca yaşamak istiyoruz, haklarımız belirlenirken masanın bir ucunda olmak istiyoruz” dedi. Açıkladığı istatistikler nedeniyle tartışmalara neden olan TÜİK’e de tepki gösteren Ergen, “TÜİK soslu gayriciddi enflasyon endeksli ki bir yaşam istemiyoruz. Ayda birkaç kez olsa da evimize et girsin istiyoruz. Kitap almak, tiyatroya gitmek istiyoruz. Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere en az yüzde 60 zam, bayram harçlığı değil 4 maaş tutarında ek ödeme, erişilebilir ücretsiz sağlık hizmeti istiyoruz. Emeklilerin sendikal hakları önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz”diye konuştu.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.