Emekliler isyan etti: Artık yeter!

 Emekliler isyan etti: Artık yeter!

Tüm Emekliler Sendikası Manisa Temsilciliği, en düşük emekli maaşının açlık sınırının yarısı olan 3 bin 500 TL olmasına isyan ederek, insanca bir yaşam istediklerini dile getirdi.

Tunay Aktaş-Hülya Kılınç 

Tüm Emekliler Sendikası Manisa Temsilciliği, Manolya Meydanı’nda düzenlediği eylemle, her geçen gün derinleşen ekonomik kriz karşısında geçinemez duruma gelen emeklilerin maaşına yapılan zamları protesto etti.

Manolya Meydanı’ndaki eylemde basın açıklamasında bulunan emekliler, ülkemizin emekli, işçi, köylü ve emeğiyle geçinenler açısından git gide dayanılmaz hale geldiğine dikkat çekerek, insanca bir yaşam mücadelesinden asla vazgeçmeyeceklerini belirttiler. Tüm Emekliler Sendikası Manisa Temsilcilik Yürütmesi adına basın açıklamasını okuyan Fadıl Gezen, temel tüketim maddelerine art arda gelen zamların yaşam koşullarını özellikle emekliler için akıl almaz bir şekilde zorladığını ifade etti.

YOKSULLUK SINIRI 21 BİN TL, EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 3 BİN 500 TL

“Ekmeğin 5 TL, kıymanın 160 TL, peynirin ortalama 90 ile 140 TL aralığında olduğu bir ülkede yaşıyoruz”diyen Gezen açıklamasına şöyle devam etti “Üretimin temel enerji girdisi olan akaryakıt 30 TL oldu. Elektrik, doğalgaz, su fiyatları emeklilerin aylıkları ile karşılanamayacak düzeye geldi. Ama aynı zamanda en düşük emekli maaşının (daha yeni artırıldı) 3 bin 500 TL, ortalama emekli maaşının 4 bin lira olduğu, açlık sınırının 6 bin 400 TL, yoksulluk sınırının 21 bin TL, asgari ücretin daha yeni 5 bin 500 TL, olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Asgari ücret artık asgari olmaktan çıkmış, çalışanlar açısından ortalama ücret haline gelmiştir. Bu durumda en düşük emekli maaşının 3 bin 500 lira olması kabul edilemez. En düşük emekli maaşının neredeyse açlık sınırının yarısı, asgari ücretin ise yüzde 63,5’u gibi komik bir oranla karşı karşıyayız. İktidar bahaneleri bırakmalı, TÜİK’in yalan enflasyon hesaplarına sığınmaya son vermelidir.”

“EMEKLİYE AÇLIK SINIRININ YARISI REVA GÖRÜLÜYOR”

Ülke tarihinde bir ilk olarak 6 ayın sonunda ek bütçe yapıldığını ve bu ek bütçede emeğiyle geçinen ve emeklilerin yer almadığını vurgulayan Gezen “Ek bütçe, Cumhurbaşkanlığı ödeneğinin artırılması, milletvekili maaşlarının artırılması, ve sermaye şirketlerine kaynak aktarmak için yapıldı. Emekliyle adeta dalga geçiliyor. İnsanca bir yaşam isteyenlere, açlık sınırının yarısı olan 3 bin 500 TL, aylık olarak reva görülüyor.

“EMEKLİLER YOK SAYILMAKTA, GÖRMEZDEN GELİNMEKTE”

Dini bayramlar öncesi olarak yılda 2 sefer olarak verilen ve adı ikramiye olan aslında harçlık bile sayılamayacak düzeye inen ödemeler için hiçbir iyileştirme yapılmamaktadır. Yani, emekliler yok sayılmakta, görmezden gelinmekte, umursanmamakta, sendikal örgütlenmelerine engeller çıkarılmakta adeta ölüme terk edilmek istenmektedir.”dedi.

Emeklilerin haklarını istediğini ve örgütlenmekte taleplerini almak için her türlü demokratik haklarını kullanmakta ısrarcı ve kararlı olduklarını vurgulayan Gezen, emeklilerin taleplerini şöyle sıraladı:

*En düşük emekli maaşı açlık sınırının üstünde olmalıdır. Emekli maaşlarının Temmuz ayı artışı bu barem baz alınarak oransal artış yapılmalıdır.

*İkramiyeler yılda 4 sefer ödenmeli ve asgari ücret düzeyinde olmalıdır.

*Temel tüketim maddelerine yapılan zamlar geri alınmalıdır.

*Sağlıkta katkı payı uygulanmasından vazgeçilmelidir.

*Emekliler arasında aylık bağlamada adaletsizlik ve eşitsizliğe yol açan uygulamadan bir an önce vazgeçilerek, aylık bağlama oranında 2000 yılı öncesinde uygulanan  orana dönülmelidir.

İnsanca bir yaşam başta emekliler olmak üzere hepimizin hakkıdır. Emekliler olarak insanca bir yaşam isteğimizden ve mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.”

Fadıl Gezen

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir