Er Prefabrik işçileri, işten atmakla tehdit eden işverene ihtar çekti!

 Er Prefabrik işçileri, işten atmakla tehdit eden işverene ihtar çekti!

Mesai ve tatil günlerindeki çalışma ücretleri ödenmediği ve maaşlarına talep ettikleri ek zam talebinin altında bir artış yapıldığı için eyleme başlayan Er Prefabrik fabrikası işçileri, işverenin işten atma tehdidine karşı ihtar çekti.

Manisa Muradiye Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Er Prefabrik fabrikasında DİSK/Cam Keramik-İş Sendikası üyesi işçilerin, mesai ücretleri ve tatil günlerindeki çalışma ücretleri ödenmediği ve maaşlarına talep ettikleri zammın altında bir artış yapıldığı için başlattıkları eylem devam ediyor.

Tek vardiya şekilde 80 işçinin çalıştığı fabrikada işçiler eylemini sürdürürken, birkaç işçi işveren ile görüştü. Pazartesi gününe kadar müddet isteyen işveren, işçileri gözden çıkardığını ve yasal yollara başvurduğunu söyleyerek tehdit etti.

İŞVEREN İŞÇİLERİ İŞTEN ATMAKLA TEHDİT ETTİ

DİSK/Cam Keramik-İş Genel Merkez Yöneticisi Hasan Çavdar, işçilerin eylemi ve bu süreçte yaşananlar ile ilgili şu bilgileri verdi “Pazartesi gününe kadar zaman isteyen işveren işçileri işten atmakla tehdit etti. Biz de işverenin işbaşı yaptırmadığına ve tehditlerine ilişkin noterden ihtar çektik. İşçilerin talepleri kabul edilene kadar eylemleriniz sürecek.”

İŞ GÖRMEKTEN KAÇINMA HAKKIMIZI KULLANMAMIZA İZİN VERİLMEDİ”

İşçilerin işverene çektiği ihtarda, fazla çalışma ve tatil dönemindeki ücretlerinin ödenmemesine karşı 4875 Sayılı İş Kanunu’nun “Ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir” 34. Maddesi hatırlatıldı.

“İŞ GÖRMEKTEN KAÇINMA HAKKIMIZI KULLANDIK”

Kanun gereği iş görmekten kaçınma haklarını kullandıklarını ifade eden işçiler, “İşveren iki gündür bizleri fabrika dışına çıkararak iş görmekten kaçınma hakkımızı kullanmamıza izin verilmedi. Bugün ise mesai saati başlangıcında fabrikaya gelmemize rağmen fabrika içerisine alınmadık ve iş görmekten kaçınma hakkımızı kullanmamı yine engellendi. Şirketin hukuka aykırı bu tutumdan vazgeçmesini ve 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 34. Maddesinde düzenlenen iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınma hakkımızı kullanmamıza izin verilmesi için gerekli işlemlerin yapılmasını talep ederiz”açıklamasında bulundu. (Haber Merkezi)

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir