Erdoğan açıkladı: Yeni asgari ücret net 5 bin 500 lira oldu

 Erdoğan açıkladı: Yeni asgari ücret net 5 bin 500 lira oldu

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni asgari ücretin 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 30 artış sağlandığını bildirdi. Buna göre, yeni asgari ücret 5 bin 500 TL oldu.

Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde yeni asgari ücreti açıkladı. İlk olarak açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nu yeniden davet ettim, çalışmalar yapıldı. Çalışanlarımızı asgari ücrete karşı koruyacağız. Bugüne kadar koruduğumuz gibi koruyacak bir neticeye ulaştırdık, size arz ettik. Asgari ücretin bütün ücretlilerden vergi dışı bırakılması tüm çalışanlara yansıyacaktır. Tüm kamu çalışanları ortalama olarak 300-350 lira gelir elde edeceklerdir. Cumhurbaşkanımızın sosyal devlet ilkesi gereğince yansıması olarak değerlendirilmesi olarak altını çizmek isterim” diye konuştu.

TİSK: ÇALIŞAN VE İŞLETMELER İÇİN BÜYÜK KAZANIM

TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ise yaptığı açıklamada, “Bugün çok kıymetli bir kararın paylaşımı için bir aradayız. TİSK olarak ülkemiz için faydalı her kararın arkasında olduk. Aralık sonunda çok güzel bir rakam belirlendi. Bu rakam 2022 yılı ücreti olarak ilan edildi ancak gelinen konjonktürde yıl sonunu beklemeden güncelleme yapalım diye toplandık. Bütün imkanlarımızı zorlayarak herkesi gözeten bir dengeyi bulmaya gayret ettik. Asgari ücret bir başlangıç ücretidir, esas hedef ortalama ücreti artırmak olmalıdır. Aralık ayında başlayan uzun yılların konusu olan asgari ücrete kadar olan kısımdan vergi alınmaması konusu aynen devam ediyor olacak. 15 milyonun üzerinde çalışanın istifade ettiği bir konu. Çalışan ve işletmeler için büyük kazanımdır” ifadelerini kullandı.

TÜRK-İŞ: CUMHURBAŞKANI’NA 15 GÜN ÖNCE TALEPLERİZİ İLETTİK

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise yaptığı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanı’mıza bundan 15 gün önceki ziyaretimizde taleplerimizi ilettik. İnşallah bugün toplumu memnun edecek bir rakam olur da toplum rahat eder, biz de rahat ederiz” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN, YENİ ASGARİ ÜCRETİ DUYURDU

Son olarak söz alan Erdoğan, yeni asgari ücreti açıkladı. Buna göre, yeni asgari ücret, 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 30 artışla 5 bin 500 lira olduğu.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: “Enflasyon sadece ülkemizin değil tüm dünyanın en öncelikli sorunudur. Bizim kendi gerçeklerimiz ve alışkanlıklarımız sebebiyle ülkemizde enflasyon rakamları elbette farklı tezahür etmektedir. Dünyadaki her gelişmeyi yakından takip ederken asıl önceliğimizi vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne verdik. Terörle mücadelede çok iyi bir seviyeye geldik. Ekonomi programımızı da kararlılıkla uygulayarak ülkemizi küresel fırtınadan en az kayıpla çıkarmanın gayretindeyiz. Salgın döneminde kendimizi dünyadan pozitif ayrıştırdık. Vatandaşların yaşadığı sıkıntıyı asla görmezden gelmedik. Pek çok tedbiri devreye aldık ve almaya devam ediyoruz. Kamu çalışanlarımızın ve tüm emeklilerimizin maaşına yüzde 40’ın üzerinde bir enflasyon farkı zammı zaten yapılacak. Asgari ücretlilerin de kayıplarının telafi edilmesi gerektiğini gördük. Çalışmalar sonunda yeni bir asgari ücret rakamı belirledik. Şimdi sizlere yeni asgari ücreti açıklamak istiyorum. Asgari ücrete temmuz ayından geçerli olmak üzere yüzde 25 artış yapıyoruz. Buna göre net asgari ücret 5 bin 500 TL olacaktır. İşçi başına devletimiz işverenlere de 100 TL destek verecektir. İşçi başına devletimiz işverenlere 100 lira destek verecektir. Yeni asgari ücretin tüm çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Asıl asgari ücret yılbaşında gerçekleşecek. Yılbaşında devreye aldığımız asgari ücret kadarki gelirin vergi dışı kalması uygulamasıyla kamu çalışanlarına ve emeklilere bu artış ortalama 300 lira olarak yansıyacaktır. Türkiye büyüdükçe, geliştikçe elindeki imkanları milletin her bir ferdiyle paylaşmayı sürdürecektir.”

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir