Eryılmaz: Paranız yoksa IBAN gönderin, festivali Manisalılar yapsın

 Eryılmaz: Paranız yoksa IBAN gönderin, festivali Manisalılar yapsın

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, bu yıl da iptal edilen Mesir Macunu Festivali’nin pandemiden değil ekonomik nedenlerden dolayı iptal edildiğini belirterek “Eğer paranız yoksa IBAN gönderin, Manisalılar para atsın. Ne de olsa yapmanız gereken her şey için vatandaşa IBAN atmaya alıştınız.” dedi.

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, Manisa’da Mesir Komitesi üyelerinin pandemiyi bahane ederek Mesir Festivali’ni yapmak istemediklerini belirterek, Manisa’nın kadim geleneği olan Mesir Festivali’nin yapılmamasının tek nedeninin ekonomik olduğunu söyledi.

“Festivalin 3. Yılında da iptal edilmesi ekonomiktir”

Başkan Eryılmaz açıklamasında, “2019 yılında ülkeleri ve şehirleri kapatan, tüm dünya insanlarını maskelerle yaşamak zorunda bırakan bir virüs ile karşı karşıya kaldık. 3 yılı geride bıraktığımız pandemi sürecinde aşı bulundu, kısıtlamalar ilk önce sınırlı oranda, şimdi neredeyse tamamen kaldırıldı. AK Parti kongreleri yapıldı, mitingler yapıldı, toplantılar yapıldı, siyasi parti ve oda seçimleri yapıldı, Adana’da yemek festivali, Alaçatı’da ot festivali yapıldı, binlerce kişilik konserler düzenlendi, sinema salonları açıldı. Yapılmayan tek bir şey kaldı, o da Türkiye’nin en eski festivali ve UNESCO tarafından koruma altında olan, en son 479. yapılan Uluslararası Manisa Mesir Macunu festivali oldu. Mesir Festivali, Manisa’nın en büyük rengidir. Bir ay boyunca şehre festival havası bürünür, yurtdışından katılımcılar ağırlanır, 7’den 70’e herkes Mesir Festivali etkinliklerine katılım sağlar. Şehrin ekonomisine canlılık gelir. Pandeminin başladığı ilk ve devam eden ikinci yılında Mesir Festivali ve saçım töreni, toplu ve kalabalık bir organizasyon olduğu gerekçesiyle iptal edilmişti ve bunu anlayışla karşılamıştık. Ancak gelinen bu noktada, Mesir Festivali’nin 3. yılında da iptal edilmesinin tek nedeni ekonomiktir” dedi.

“Paranız yoksa IBAN gönderin”

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz son olarak şu ifadeleri kullandı, “Mesir Festivali, yalnızca saçım töreni ile sınırlı değil. Protokol, Mesir’in karma törenini yapmaya bile çabalamadı. Mesir Festivali’ni organize eden Mesir Komitesi kendi kendini lağvetti. Şehrin ekonomisine katkı sağlayacak birçok etkinlik yapılabilecekken, çözüm önerileri görmezden gelindi. Geçtiğimiz aylarda Adana’da gastoronomi, yine geçtiğimiz haftalarda Alaçatı’da ot festivali yapıldı. Hatay’da EXPO fuarı düzenlendi. Bu organizasyonların her birine yüz binlerce kişi katıldı. Alaçatı’da, Adana’da, Hatay’da pandemi yok da, Manisa’da mı var? Pandemi önlemleri alınarak Mesir Festivali etkinlikleri yapılamaz mı? Elbette ki yapılabilirdi. Mesir Festivali’nin yapılmaması, festivale ödenek sunan kurumların işine gelmiştir. Çünkü o kurumları yönetenler bir şehre kültür ve sanat yatırımının ne kadar büyük önem arz ettiğini bilmiyor, yalnızca beton ve rant ekonomisinden anlıyor. Buradan Mesir Komitesi’nde bulunan her bir kurumun başkanına sesleniyorum: Pandemiyi bahane ederek Mesir Festivali’ni rafa kaldırmaya çalışıyorsunuz. Ne de olsa yapmanız gereken her şey için vatandaşa IBAN atmaya alıştınız. Eğer paranız yoksa IBAN gönderin, para atalım, Manisalılar kendi festivallerini kendileri yapsın” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.