Esnaf isyan etti: Bıçak kemiğe dayandı

 Esnaf isyan etti: Bıçak kemiğe dayandı

Manisa Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yapan esnaf, ekonomik krizden dolayı bıçağın  kemiğe dayandığını belirterek, yeşil alanlardaki işgaliye yasağının kaldırılmasını istedi. Başkan Ergün’e “Esnafın dostu musun? Düşmanı mı?” sorusunu yönelten esnaf, yasağın kaldırılmaması durumunda yargıya gidecek.

Hülya Kılınç 

Şehzadeler ilçesinde Arda Mahallesi Kumludere Caddesi üzerindeki kafe, restoran, kahvehane ve büfe işletmecisi olan esnaf, yeşil alanlara uygulanan işgaliye yasağının kaldırılması için Manisa Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yaparak yasağın kaldırılması çağrısında bulundu.

“Ağır ekonomik koşullar işimizi zorluyor”

Esnaf adına basın açıklamasını yapan Sertan Orhan, ağır ekonomik koşullar altında iş yapamaz duruma geldiklerini ifade ederek şunları söyledi “Bizler Kumludere Caddesi üzerinde yol boyunca faaliyet gösteren onlarca kahvehane ve kafe işletmecileri adına bugün Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin park ve yeşil alanlarda uyguladığı işgaliye yasağının kaldırılması için buradayız.

Esnaf banka kredileriyle borçlanıyor

Pandemi nedeniyle iki yıldır iş yapamadığımız gibi, ekonomik kriz karşısında ayakta kalma mücadelesi vermekteyiz. Dükkan kiralarımız ikiye katlanmış, elektrik, su, stopaj, maaş sigorta gibi ödemelerimizi yapamaz duruma geldik. Esnafın çoğu elindeki birikimlerini tüketmiş, bankalardan çektiği kredilerle dükkanını çevirmeye çalışmakta, borçlarını ödeyebilmek için de dükkanını kapayamamaktadır.

Sertan Orhan

Esnaf, açlık korkusu yaşıyor

Yaz aylarının gelmesinden dolayı müşteri kafe veya lokantanın içinde değil işgaliye ücretini ödediğimiz yakınındaki park ve yeşil alanlarda oturmak istemekte, ancak belediye yeşil alanların üzerine masa atmamıza izin vermemektedir. Bugün Manisa’da binlerce esnaf, sıfırı tüketmiş, dükkanını kapatma noktasına gelmiştir. Personeliyle, ailesiyle, çocuklarıyla binlerce insan işsiz kalma, aç kalma korkusu yaşamaktadır.”

“İş yerlerimizi kapatıp aç mı kalalım”

Yeşil alanlarda uygulanmakta olan işgaliye yasağının sadece Manisa Büyükşehir’e ait bölgelerde uygulandığına işaret eden Orhan, “Kumludere Caddesinin 50 metre karşısındaki kafeler masalarını yeşil alanların üzerine rahatça atmaktadırlar.”dedi.

“Esnafın elinden işini alırsanız ekonomi çarkı işlemez”

“Manisa Büyükşehir Belediyesi esnafın dostu mudur? Düşmanı mıdır” sorusuna yönelten Orhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e şöyle seslendi “Bu kentte yaşayan binlerce esnaf bu ağır ekonomik koşullarda üretmeye, ekonomiye katkı sağlamaya, ailesini geçindirmeye çalışmaktadır. Siz esnafın elinden işini alırsanız ekonominin çarklarını da işlemez duruma getirirsiniz. Yasaklarla esnafın iş yapmasını engellemenizin sebepleri nedir? Dükkanlarımızı kapatıp, kendi ailemiz ve personelimizin aileleriyle birlikte aç mı kalalım?

Kapıya kilit vurmadan önceki son uyarı

Cengiz Ergün bu kentin belediye başkanıysa, bu kentte yaşayan her bir insanın yaşamından, mutluluğundan huzurundan da sorumludur. Biz Kumludere Caddesi esnafı ve bugün yasaklarla iş yapamaz duruma getirilen tüm esnaf adına, dükkanlarımızın kapısına kilit vurmadan yeşil alanlar ve parklarda uygulanan işgaliye yasağının kaldırılmasını talep ediyoruz.”

Manisa Kahveciler Odası Başkanı Mehmet Çetin

Esnaftan kahveciler odası başkanına tepki

Basın açıklamasının ardından eyleme katılan Kahveciler Odası Başkanı Mehmet Çetin’in “sabırlı olun” açıklamasına tepki gösteren esnaf, “Bir gün bile bekleyecek zamanımız yok. Bıçak kemiğe dayandı”cevabını verdi.

Yasak kalkmazsa yargıya gidecekler

Başkan Çetin, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan bir meclis kararı bulunduğunu ve yetkililerle görüştüğünü belirterek şunları söyledi “Üyelerimizin yaşadığı sorunları yetkililerle görüştük, sorunu çözmek için üzerinde çalıştıklarını söylediler. Biraz sabırlı olup bekleyeceğiz.”dedi.

Başkan Çetin, yeşil alanların işgaliye yasağının kaldırılmaması durumunda nasıl bir  yol izleyecekleri sorusuna “Eğer çözüme ulaşamazsak eylem yaparak sesimizi duyurmaya çalışırız, yine çözemezsek yargıya gideriz.”cevabını verdi.

Esnaf Orhan Batur

“7 personeli işten çıkarmak zorunda kaldık”

Esnaf Orhan Batur, 4 yıldır Kumludere caddesinde kafe işlettiğini ve iş yapamadığı için 7 kişiyi işten çıkarmak zorunda kaldığını belirterek “Yaz aylarında belediyeye parasını ödeyerek yeşil alanlara masalarımızı atıyor ve iş yapıyorduk. Pandemi ve ardından gelen bu yasaklarla birlikte artan maliyetler belimizi büktü. Üzülerek personellerimizi işten çıkardık. Yeşil alanlardaki yasak kalkarsa tekrar istihdam sağlayarak işsiz birkaç insana iş sağlayabiliriz.”dedi.

Kumludere Caddesi esnafı, basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde Manisa Büyükşehir Belediye binası bahçesinden ayrıldı.

 

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir