Hasan hep başkan, başkan hep Hasan!

 Hasan hep başkan, başkan hep Hasan!

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne yeniden başkan seçilen 32 yıllık başkan Hasan Geriter; esnafın ekonomik olarak vurguna uğradığını söyledi, ardından halaya başladı. Halayda Geriter’in elini CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu tuttu.

54 bin esnaf ve sanatkarın üye olduğu 92 odanın bulunduğu Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) 28. Olağan Genel Kurulu’nda 32 yılı aşkın süredir başkanlık görevini sürdüren Hasan Geriter yeniden başkan seçildi. Anemon Hotel’de gerçekleşen genel kurula Manisa Vali Yardımcısı Abdullah Yılmaz, AK Parti Manisa Milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık, CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik,  Manisa Ticaret İl Müdürü Muharrem Özel katıldı. Genel kurulu öncesi milletvekilleri, başkanlar ve davetliler Akhisar Bando takımı eşliğinde oynadı.  Divan başkanlığına Salihli Kunduracılar Odası Başkanı Celil Şenal  seçilirken, divan başkan yardımcılığına Manisa Lokantacılar Odası Başkanı Mehmet Akgül, katip üyeliğe Manisa Kahveciler Odası Başkanı Mehmet Çetin, Manisa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Salih Karaağaç, Akhisar Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Çakar seçildi.

“ESNAF GÜLERSE TÜRKİYE GÜLER”

MESOB Başkanı Hasan Geriter genel kurula katılan herkese teşekkür etti, hayatını kaybeden esnafları andı. Geriter, “Bugün ne güzel bir tesadüf ki; iki güzel günü bir arada yaşıyoruz.  Teşkilatımızın bayramı olan genel kurulumuzla birlikte, değeri biçilemeyen, başımızın tacı, dünyanın en güzel ve en özel varlıkları, annelerimizin günü bugün. Biz esnaf ve sanatkârlar; Meslek Ahlakı dendiğinde ilk akla gelen Ahi Evran-ı Veli’nin torunlarıyız. Ülke ekonomisinin belkemiğini oluşturuyoruz. Biz esnaf ve sanatkârlar; halk ile devlet, üretici ile tüketici, emek ile sermaye arasında barışık bir iş ortamı yaratıyoruz. Biz esnaf ve sanatkârlar; emekle güzelleşen hayatları, ekonominin temel taşlarını gelenekten geleceğe taşıyoruz. Biz esnaf ve sanatkârlar; hayatı her gün azimle, ellerimiz, aklımız ve yüreğimizle kuruyoruz. Esnaf ve sanatkâr için, halka hizmet demek, Hakka hizmet demektir. Sağlıklı, özgün ve rengârenk mahalleler, yerel ekonomiler bizimle var. Esnaf ve Sanatkâr; Türkiye’nin gururla dolu geçmişi, aydınlık geleceğidir. Hayata dokunduğumuz her anda, emeğiyle, alın teriyle, lokmamızı lezzetlendiren esnafın hakkı vardır. Bu güzide teşkilatın yöneticileri olarak bizlerin tüm çabası; ödenmez haklarını ödeyebilmek için, esnaf ve sanatkârımızın yüzünün gülmesi için. Çünkü slogan haline getirdiğimiz gibi: esnaf ve sanatkâr gülerse Türkiye güler” dedi.

“TÜRKİYE’NİN BEŞİNCİ BÜYÜK BİRLİĞİYİZ”

Oda seçimlerinin 1Ocak’ta başladığını ifade eden Geriter, “1 Ocak 2022 tarihinde Turgutlu Fırıncılar Odamızla başladığımız genel kurullarımız, 30 Mart 2022 de Gördes Şoförler Odamızın genel kuruluyla tamamlandı. Bu süre içinde 92 odamız da, Manisa’mıza yakışan, Türkiye’ye örnek olacak demokratik ortamlarda genel kurullarını gerçekleştirdiler. 36 Başkanımız tek liste ile seçimlere girdi ve yeniden başkan seçildi.  56 Başkanımız ise karşılarına çıkan adaylarla hizmet yarışına girerek demokratik bir seçim mücadelesi verdiler. Bu mücadele sonucunda 8 odamızın başkanı değişti. 11 Başkanımız yeni dönemde aday olmadı. Onların yerine yeni arkadaşlarımız, girdikleri seçim mücadelelerini üyelerinin takdirleriyle kazandılar. Böylece, 19 yeni arkadaşımız başkan olarak aramıza katılmış oldu. Ben hepsine, yönetim ve denetim kurulu üyeleriyle birlikte tekrar başarılar diliyorum. Esnaf ve sanatkâr sayısı olarak Türkiye’nin sekizinci, oda sayısı itibariyle ise beşinci büyük birliğiyiz.  Bu itibariyle, 28. Olağan genel kurulumuzu 92 oda ve bu odalara üye yaklaşık 54 bin aktif ve toplamda 200 bini  aşan esnaf ve sanatkârla ve Türkiye esnaf ve sanatkârının yüzde 2,5 ‘unu temsil gücüyle gerçekleştiriyoruz.” dedi.

“ESNAF ADETE VURGUNA UĞRADI”

Covid 19’un bütün dünyayı etkisi altına aldığını belirten Geriter, “Yeni sistemin yürürlüğe girmesinin üzerinden henüz 1,5 yıl geçmişken, dünya ve insanlık yüzyılı aşkın bir süre sonra yeniden, mevcut nesillerin algılamakta zorlandığı, COVİD-19 adı verilen küresel bir salgın ile karşılaştı. Salgın adeta ekonomiyi ve hayatı durdurdu. Başlangıçta normal olarak, sağlık ve insan hayatı ön plana çıkarıldı. Ancak, zamanla duran ekonominin de insan hayatı ve psikolojik sağlığı açısından önemli olduğu anlaşıldı.  Artan belirsizlik ve riskler hem ekonomiye hem de geleceğe ilişkin algıları kötüleştirdi. Bu öngörülemeyen salgın esnaf ve sanatkârlarımızı adeta vurguna uğrattı”

“DAHA İYİ HİZMETLER İÇİN AZİMLENDİRİYOR”

Sorunların çok ama çözümsüz olmadığını dile getiren Geriter, “Anlaşılacağı gibi sorunlarımız çok ama hiçbiri çözümsüz değil. Bugün olduğu gibi önümüzdeki dönemde de, birlik ve beraberlik içinde, hizmet meşalesinin ateşini söndürmeden, yılmadan, yorulmadan, vazgeçmeden çalışırsak tüm sorunlarımıza çözüm bulabileceğimize inancım tamdır. Bu konuda devletimizi de her zaman yanımızda bulabilmeliyiz. Çünkü güçlü ülke olabilmek, daha fazla istihdam, daha fazla katma değer yaratabilen esnaf ve sanatkârlarla mümkündür. Çünkü güçlü esnaf-sanatkâr, güçlü teşkilat, güçlü Türkiye demeK. Sizlerle gerçekleştirdiğimiz genel kurullarda, iftar birlikteliklerimizde, sevginin, gönül birliğinin, kardeşliğin hâkim olduğunu görmek çok güzeldi. Bu güzellikler, bizleri esnaf ve sanatkâr teşkilatına daha iyi hizmetler vermek için daha da azimlendiriyor.  Böylesine seçkin bir teşkilata hizmet vermekten, esnaf sanatkârların ve idarecilerin hizmetinde olmaktan büyük onur duyuyorum. Esnaf ve sanatkârlarımıza daha güzel yarınlar sunabilmek için çıktığımız hizmet yolunda, daha güçlü bir birlik ve beraberlik kararlılığı içinde çalışmalarımıza hız vermeliyiz. Başarılı ve güzel olan her hizmeti hak eden esnaf ve sanatkârlarımız için, Birliğimizi, yeni başarılara taşımak dileğiyle” diye konuştu.

MANİSA ESNAF VE SANATKARLAR ODASI YÖNETİM KURULU

Hasan Geriter’in yönetim kurulunda Mhemet Akgül, Faruk Ulaş, Mustafa Kemal Alacalı, Ergün Çolak, Tahin Memişler, Yaşar Çataldere, Mehmet Çetin, İrfan Aksu yer aldı. Birlik Denetim Kurulu’nda Necati Gürkıvrak, Aytekin Şadan, Zafer Kara, Saffet Taşkıncan, Hakan Yerli, Disiplin Kurulu’nda ise Mehmet Ali Mezarcı, Sami Ekerbiçer, Ümit Marhan, Arif Bilek, Erkan Pamuk yer aldı.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.