Esnafın tabutuna son çivi!

 Esnafın tabutuna son çivi!

Akaryakıt fiyatlarına son bir yılda gelen dev zamlar karşısında çıkmazın içine düşen toplu taşıma esnafı isyan etti. Girdi maliyetlerinin yanı sıra akaryakıta gelen zamları kontak kapatarak protesto eden halk otobüsü işletmecileri,  otobüslerin önünde tabutlu eylem yaptı.  

Manisa’da son bir yıl içerisinde akaryakıt fiyatlarına gelen yüksek zamlar, toplu taşıma yapan esnafı ekonomik krizin içine sürükledi. Girdi maliyetlerini yanı sıra akaryakıta gelen zamlara isyan eden Manisa’daki halk otobüsü işletmecileri, kontak kapattıkları otobüslerinin önünde tabutlu eylem yaparak isyanlarını dile getirdi.  Manisa S.S. 155 Nolu Şehir İçi Denetimli Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Erdoğan Akatmacı, her geçen gün artan ve kendilerini için büyük gider olan akaryakıt zamlarının önüne geçilmediği takdirde iş yapamaz hale geleceklerini söyledi.

Yolcu ücretlerine yüzde 70, akaryakıta yüzde 300 zam

Kooperatif Başkanı Akatmacı, pandemi döneminde toplu taşıma araçlarının çok sıkıntılı bir süreç geçirdiğini belirterek şu açıklamayı yaptı “2 yıllık dönemde hat sahipleri sürücü parasını, tamir parasını elinde ne varsa satarak karşılamaya çalıştı. Şu anda tükenmiş durumda. Salgın dönemi bitti. Bu seferde maalesef akaryakıt zamları, akşam sabah çok yüksek oranda artış gösterdi. Geçen yıl 7,75 lira olan motorin fiyatı akşam itibariyle 28 lira oldu. Yüzde 300 zam gelmiş. Biz ise bir yıl içinde yüzde 70 gibi otobüs ücretlerine zam yaptık. Yani şu anda yüzde 230 oranında içerdeyiz. Artık ay ay yaptığımız zararlarla önümüzü göremiyoruz. Geçen ayın toplanan hasılat 30 bin lira ve bunun sadece akaryakıta gideri 23 bin lira. Yani zararımız her geçen ay artıyor. Bu ay itibariyle okullarda kapanıyor. Önümüzdeki aylarda biz 30 bin lirayı nasıl toparlayacağız. Hükümetimizden isteğimiz bir an önce ÖTV’siz veya KDV’siz akaryakıt imkanı sağlanması. Çünkü böyle giderse bizim bu işi sürdürmemiz imkansız.”

Hükümette ‘toplu taşıma yasası’ talebi 

Kooperatif başkanı Akatmacı yaşadıkları sıkıntılara çözüm bulunması için hükümete seslenerek, “Bazı arkadaşlarımız artık tamamen kontak kapatmak durumunda kalacak. 15 tane halk otobüsü sanayide tamirat parasını ödeyemediği, lastiğini alamadığı için çalışmıyor durumda. Günden güne bu sayı artacak. Manisa Büyükşehir Belediyesi’nden yüzde 25’lik zam talebinde bulunduk. Ancak talep ittiğimiz yüzde 25’lik zam bu akaryakıt zamları sebebiyle yine yeterli oranda kalmıyor. Akaryakıta öyle bir zam geliyor ki artık önümüzü göremiyoruz. Geçtiğimiz yıllarda hasılatın yüzde 30’u akaryakıta giderdi, bu yıl ilk defa hasılatın yüzde 80’i akaryakıta gidiyor. Böyle bir giderde yoldan giden bir insanı otobüse zorla bindirsen de yine karşılayamazsın. Bizim arkamızda devlet desteği olmadı mı bu işi sürdürmemiz mümkün değil. Devletten acilen destek bekliyoruz. Hükümetimizden toplu taşıma yasası diye bir yasa çıkarmasını ve belediyelere toplu taşıma gideriyle ilgili bir pay ayırmasını talep ediyoruz. Artık mazot yoksa toplu taşımada olmayacak.”dedi.

“Manisa milletvekilleri topu Büyükşehir’e atıyor”

Halk otobüsü sahibi Umut Çakır da, yaşadıkları ekonomik sıkıntı sebebiyle evine ekmek götüremez hale getirdiğini belirterek, acil çözüm beklediklerini söyledi. Sıkıntının çok büyük olduğuna işaret eden Çakır “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyoruz. Bizim bu sıkıntımıza bir an önce çözüm üretmesini istiyoruz. Zor durumdayız. Mazot aldı başını gidiyor. Gelimiz giderimizin çok altında ve karşılamıyor. Bizim etimiz budumuz ney ki bu giderleri karşılayalım. Evimize ekmek götüremiyoruz. 18 kalemde bize bedava yolcu taşıtan devlet, sadece 1500 lira destek veriyor. Bu neyi karşılıyor. Bir lastik bile şu anda 4 bin 500 lira. Sayın Cumhurbaşkanımız bize sahip çıksın. Manisa Milletvekillerine derdimizi anlatıyoruz ama topu büyükşehir belediyesine atıyor. Toplu taşıma bitmiş durumda. Bize sahip çıkan yok. Manisa milletvekilleri yatıyorlar. Seçimden seçime sadece oy istemek için duraklara geliyorlar. Herkes çıkarının peşinde. Artık kontak kapatma durumuna geldik.”

“İşin içinden çıkamaz duruma geldik”

Başka bir hat sahibi Kasım Delen ise, artan akaryakıt giderleri sebebiyle işin içinden çıkamaz hale geldiklerini belirterek, “Bu işe 1984 yılından beri yapıyorum. Ancak bu yıl yaşadığımız kadar büyük bir sıkıntı hiçbir yıl yaşamadım. Bir otobüs günde 40 litre akaryakıt tüketiyor. Şu anda 40 litre yakıtın fiyatı 1 bin 100 lira. Kaliteli lastik 4 bin lira. Sigorta parası 6 bin 842. Kasko 5 bin 700 lira. Biz bu işin içinden artık çıkamaz hale geldik. Cumhurbaşkanına sesleniyoruz. Bu işe bir an önce el atsınlar. Akaryakıt desteği istiyoruz. Şu anda hangi kişi ‘Ben işletirim’ diyorsa hemen aracımın anahtarını teslim etmeye hazırım. Gelsin çalıştırabilirse çalıştırsın.”diye konuştu.

Toplu taşımanın ruhuna Fatiha!

Yapılan açıklamaların ardından halk otobüsü hat sahipleri kontakları kapattı. Sembolik olarak otobüslerin önüne koydukları tabutu  “Toplu taşıma bitmiştir ve ölmüştür. Ruhuna Fatiha” diyerek dualarla cenaze kaldıran hat sahipleri, “Halk otobüslerini ruhen ölümü gerçekleşti. Sadece fişe takılı yaşıyor. Hep birlikte cenazesini kaldırıyoruz. Başımız sağolsun” diye konuştu.

Kooperatif Başkanı Erdoğan Akatmacı,

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.