Festival tarihi açıklandı Bütçede limit yok

 Festival tarihi açıklandı Bütçede limit yok

Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali, 3 yılın ardından 26-30 Nisan tarihlerinde düzenlenecek. 30 Nisan’da 7 ton mesir macunu saçılacak. Cengiz Ergün, festival için Manisalıların fikirlerine açık olduklarını ve festivalin bütçesinde limit bulunmadığı söyledi. Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, seçime yakınlığını işaret ederek dönemsel olarak en şanslı festivallerden biri olacağını belirtti.

UNESCO’nun ‘İnsanlığın Somut Olmayan Dünya Kültürel Mirası’ listesinde de yer alan 483. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali toplantısında konuşan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Festival 4 gece 5 gündüz sürecek şekilde planlanacak. Bu festivale katkıda bulunmak, fikir sunmak isteyen kurum ve derneklerin önerileri yapılabilirliği noktasında ilgili komitelerin uygun göreceği etkinlik planlamalarına açığız. Bu bizim ortak festivalimiz. Hep beraber en güzelini yapalım. Hazırlanacak programda hiçbir limit gözetmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

1 HAFTA 10 GÜN SONRA SEÇİM VAR

Siyasi parti liderleri katılım sağlar mı sorusuna Ergün “1 hafta 10 gün sonra seçime gidiliyor. Herkes katılır. Sen istemesen de onlar gelir zaten. Sıra kavgası yaparız gene” dedi. Vali Karadeniz ise, tüm siyasi parti yöneticilerin bu festivalde bulunmasının Manisa’yı mutlu edeceğini söyledi. Vali Karadeniz ayrıca, festivalinin kadim bir kültürü olan bir kentin kadim bir geleneği olduğunu ifade etti. İlk kez bu deneyimi yaşayacağını söyledi. Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, festivale belediye olarak destek vermekten dolayı çok mutlu olduklarını kaydetti. Manisa sokaklarında mesir tadında bir festival yaşayacaklarını söyledi.

FESTİVAL MANİSA’NIN BAYRAMI

Hazırlıklara başladıklarını belirten Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, “Festival Manisa’nın bayramı. Manisa’mızın, Türkiye’mizin özlemle beklediği festivalimizi yapacağız. 15 gün önce Türk Patent Enstitüsü ile bir görüşmemiz oldu. 2018 yılında Manisa Mesir Macunumuza coğrafi işareti aldık. Bu yıl Avrupa Birliği coğrafi işaret için Türkiye’den 10 ürün başvurusu yapıldı. 10 ürünün içinde mesir macunu da var. Bundan dolayı çok mutluyuz” dedi.

 

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir