Gelecek Partili Özdağ: Özelleştirmelerle geleceğimizi kararttılar!

 Gelecek Partili Özdağ: Özelleştirmelerle geleceğimizi kararttılar!

Soma’da Eynez maden ocağının özelleştirilmesine karşı eylem başlatan maden işçilerini ziyaret eden Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Özdağ, hükümetin yaptığı özelleştirmelerle toplumun geleceğini kararttığını belirterek “O kömür şimdi 5 bin lira. Tonu 10 bin lira olacak 10 bin. Göreceksiniz, bunun sonucunda da Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşları zarar görecek.”dedi.

 Hülya Kılınç

Manisa’nın Soma ilçesinde TKİ’ye bağlı Ege Linyit İşletmeleri bünyesindeki Eynez Maden Ocağı’nın bir bölümünün özelleştirilerek Yeni Anadolu Madencilik şirketine devredilmesi üzerine madencilerin başlatmış oldukları eylem dördüncü gününe girdi.

Özelleştirmeye karşı başlattıkları Ankara yürüyüşü engellendiği için Kırkağaç girişindeki jandarma ablukası altındaki bekleyişini sürdüren madencileri ziyaret eden Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Manisa İl Başkanı Nurten Onultmak, il yöneticileri ve ilçe başkanları, eyleme destek verdi.

ARKA KAPILAR ARDINDA NELER KONUŞULDUĞUNU BİLİYORUZ”

Özdağ, burada işçilere hitaben yaptığı konuşmada Türkiye’yi yönetenlerin şeffaf olmaz zorunda olduklarının altını çizerek, demokrasinin açıklık, çoğulculuk rejiminin adı olduğunu, “ben yaptım oldu” mantığıyla hareket etmenin adı olmadığını ifade etti.  Özdağ “Burada kömürde birileri sizin çalışmalarınızda rödovans usulüyle alt şirketlere hükümet kendi eliyle şirketlere peşkeş çekiyor.  Şimdi buradan hükümete sesleniyorum: siz neyi özelleştirdiniz de elinize yüzünüze bulaştırmadınız? Tütünümüzü özelleştirdiniz. Avrupalılar Amerikalılar tütünümüzü aldılar. Şimdi bizim içtiğimiz sigaralardan milyar dolarlar kazanıyorlar. Bu özelleştirmeden zararlı çıkan Türkiye oldu. 85 milyon oldu. Şekeri özelleştirdiniz! Şimdi şeker kaç para? Elektriği özelleştirdiniz? Utanmasanız o iletim hatlarını da özelleştirecektiniz. Elektriği özelleştirdikten sonra başımıza gelenleri hep beraber yaşadık. Zamlara müdahale var mı? Yok. Çünkü bu özelleştirmeler yapılırken arka kapılar ardında yapıldı. Arka kapılar ardında neler konuşulduğunu biliyoruz biz”dedi.

“GELECEĞİMİZİ KARARTTILAR”

Türkiye’de özelleştirmelerin sonucunda halkın zararlı çıktığını belirten Özdağ,  “Birileri günü kurtaralım demiştir, ama günü kurtaralım derken geleceği karartmışlardır” diyerek şöyle devam etti “Bizim geleceğimizi kararttılar. Doğalgazı özelleştirdiler, ne olduğunu yaşadık gördük. O doğalgazları açamayacağız. Şimdi kömüre dönelim diyoruz. Oraya da dönemeyeceğiz. O kömür şimdi 5 bin lira. Tonu 10 bin lira olacak 10 bin. Göreceksiniz, bunun sonucunda da Türkiye Cumhuriyetinin vatandaşları zarar görecek. Ben yaptım oldu mantığıyla hareket etmesin kimse. Parlamentoda güçleri yetecek şekilde sayıları var. Güçleri yeteceği zaman kanunları çıkartıyorlar, güçleri yetmeyeceği zaman da toplumdan bir tepki varsa şöyle yapıyorlar cumhurbaşkanlığı kanun hükmünde kararnamesiyle, cumhurbaşkanı kararıyla. Arkadan ister gelsin ister gelmesin meclisin tastiği.”

“SİZ MADENCİLER TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN ŞEREFLİ VATANDAŞLARISINIZ”

Özdağ, madencilerin taleplerinin haklılığına dikkat çekerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şöyle seslendi “Ben buradan Cumhurbaşkanına sesleniyorum. Madem devletin başı Sayın Cumhurbaşkanı. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde cumhurbaşkanı hükümetin başıdır. Bakanlar sekreter, bakanlar danışman zaten, bakanlar istifa bile edemiyorlar. Tabii ki Cumhurbaşkanına sesleneceğim. Şimdi burada sizin rödovans usulüyle çalıştığınız yeri, birilerine alt şirket diye verecekler, sonra da birileri buradan para kazanacak. İşin kaymağını yiyecekler.  Sizleri tebrik ediyorum. Sizler diye bilirsiniz ki “Biz çalışıyoruz, maaşımızı alıyoruz, sendikamız yeri geldiğinde bunlarla masaya oturuyor, haklarımızı almak için mücadele veriyorum. Geçmişte de biliyorum çok ciddi mücadeleler verildi. Çünkü siz evinize ekmeği çok zor şartlar altında götürüyorsunuz. Hemen hemen Türkiye’de onlarca şehit veriyorsunuz. Burası Türkiye Cumhuriyeti’nin değil, dünya tarihinin en büyük maden kazasını görmüş bir yer burası. 301 kardeşinizi şehit verdiniz. Hep beraber yaşadık o acıyı. Şimdi de diyorsunuz ki “Biz Türkiye için çalışıyoruz. Vatandaşımız kömürü pahalıya almasın. Biz Türkiye’nin milli kaynakları için çalışıyoruz” diyorsunuz. Hükümet, “Ben yerliyim, ben milliyim” diyor. İşte milli ve yerli olan siz maden işçilerisiniz.  Ocağın özelleştirilmesi karşısında “Bize ne” de diyebilirdiniz, ama siz Türkiye Cumhuriyeti’nin şerefli vatandaşları olduğunuzu hatırlatıyorsunuz.

“TÜRKİYEYİ SATANLARA İNAT”

Türkiye’yi satanlar, kimse bunlar hangi işverenlerse, Türkiye’yi satanlar hangi medya patronlarıysa, bunlara inat siz “biz işçileriz yerli ve milli görmek istiyorsanız, gelin bizi görün” diyorsunuz.

Hükümet, Sayın Cumhurbaşkanı gör burayı gör, bir kulak ver buraya. Hatta bakanlarını buraya gönder, bu işçilerle ister sendikalı, ister sendikasız olsun otursunlar “ne istiyor bu insanlar” diye baksınlar. Gelsinler, ocaklara insinler,  madencilerin haklı taleplerini yerine getirsinler. Maden işçileri de işlerinin başına dönsünler.”dedi.

 

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir