Gelecek Partisi’nden pankartlı farkındalık: İstanbul Sözleşmesi Yaşatır

 Gelecek Partisi’nden pankartlı farkındalık: İstanbul Sözleşmesi Yaşatır

Gelecek Partisi Manisa İl Başkanı Onultmak, parti binasına astırdığı “#istanbulsözleşmesiyaşatır” “Kadına Şiddete Hayır” yazılı pankartla Davutoğlu’nun başbakanlığı döneminde imzalanan İstanbul Sözleşmesi’ni hatırlatarak, iktidara geldiklerinde İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden yürürlüğe konulacağını ifade etti.

 

Gelecek Partisi Manisa İl binasına 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla asılan“#istanbulsözleşmesiyaşatır”  “Kadına Şiddete Hayır” yazılı pankartta özellikle Gelecek Partisi Lideri Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlık yaptığı dönemde imzaladığı İstanbul Sözleşmesi’nin altı çizildi.

“KADINA YÖNELİK ŞİDDET TOPLUMUN KANAYAN YARASIDIR”

Gelecek Partisi Manisa İl Başkanı Nurten Onultmak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ile ilgili yaptığı basın açıklamasında, bu günü önemli kılan Dominik’teki 3 kız kardeşin hüzünlü hikayesini hatırlattı. Onultmak şöyle devam etti “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, tüm dünyada kadınların şiddete karşı mücadelesinin küresel olarak birleştiği, kadınların sorunlarının paylaşıldığı, eşleri veya başkaları tarafından maruz kaldıkları şiddetin önlenebilmesi için, gerekli bütün çözüm yollarının arandığı ve tüm dünyada kadınlara uygulanan şiddete karşı farkındalık oluşturmak amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ilan edilen anlamlı bir gündür. Kadına yönelik şiddet her geçen gün toplumun kanayan bir yarası olarak çözüme kavuşmayı beklemektedir.”

Nurten Onultmak

“KADIN ŞİDDETİNE KARŞI TOPLUMSAL DÜZEYDE BİLİNÇ OLUŞTURULMALI”

“Kadın cinayetlerinde her geçen gün sayı artmakta, tecavüz ve ölüm haberleri magazinleştirilip, kadın bedeni nesnelleştirilerek bir reyting malzemesi haline getirilmektedir”diyen Onultmak şöyle devam etti “Şiddetin temel nedeni ise toplumsal zihniyet dönüşümünün sağlanamamış olması ve şiddetin kaynağına odaklı çözümlerin geliştirilemeyerek, gerçek bir iradenin ortaya konulamamasıdır. Bu bağlamda, devletin kurum ve kuruluşlarına büyük görevler düşmektedir. Devletin kadına yönelik şiddetle mücadelede çok yönlü ve bütüncül politikalar üretmesinin yanı sıra, mücadelenin toplumsal düzeyde bir bilinç oluşturmak kaydıyla, genele yayılarak, etkin ve kararlı bir şekilde yürütülmesi gerekliliği vardır.”

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ YENİDEN YÜRÜRLÜĞE SOKACAĞIZ”

Onultmak, Gelecek Partisi olarak “Kadına Karşı Sıfır Şiddet” hedefine ulaşmak için iktidara geldiklerinde hayata geçirecekleri projeleri şöyle sıraladı “Kadına yönelik şiddet konusunda, başta “İstanbul Sözleşmesi” nin yeniden yürürlüğe konulması olmak üzere, kadın onurunu koruyacak, Ulusal ve Uluslararası standartlarda tüm tedbirleri alarak gerekli adımları atacağız! Kadına karşı işlenen tüm suçları Türk Ceza Kanunu’nda ağır suçlar kapsamına alacak, cezalarını arttıracağız! Kadına yönelik şiddet suçlarında denetimli serbestlik ve koşullu salıverilme hükümlerinin uygulanmaması yönünde kanuni düzenlemeleri yapacağız! Cinayetle ve bedeni zararla sonuçlanan şiddet suçlarında haksız tahrik indiriminin kaldırılmasını sağlayacağız! Unutmayalım ki, “Kadına Yönelik Şiddet İnsanlığa İhanettir” Kadınlar dünyada insan onuruna yakışır, şiddetten uzak ve eşit bir hayat hak ediyor. Dünyanın yarısını oluşturan, diğer yarısını da yetiştiren kadınların daha adil, daha huzurlu, daha güvenli ve barışçıl bir dünyada yaşayabilmesi ve şiddetin artık kadınların kaderinin parçası olmadığı bir gelecek için çalışıyoruz.”

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir