Gönül Öğretmen köy çocuklarını kitapla buluşturmaya devam ediyor

 Gönül Öğretmen köy çocuklarını kitapla buluşturmaya devam ediyor

Manisa’da 6 yıl önce “Kitap Kumbaram” projesini başlatarak Türkiye’nin farklı illerindeki köy okullarına 12 kütüphane kazandıran Türkçe öğretmeni Gönül Kovan Gürakan, 13. Kütüphaneyi Akdeniz bölgesinde yer alan Hatay ilindeki bir köy okuluna kazandıracak. 

Manisa’da Şehitler Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Gönül Kovan Gürakan, 13. Kütüphaneyi Akdeniz bölgesinde yer alan Hatay ilindeki bir köy okuluna kazandıracak.  6 yıl önce köy okulları kütüphanesiz kalmasın diyerek yola çıkan, “Kitap Kumbaram” Projesini hayata geçiren ve bugüne kadar Türkiye’nin farklı illerindeki köylerde 12 tane kütüphane kazandıran Türkçe Öğretmeni Gönül Kovan Gürakan, 13. kütüphane için hazırlıklara başladı. Açtığı her kütüphanede ortalama 4 bin kitap bulunurken, köy okullarındaki öğrencilerin kitapları erişip okumasını sağlıyor.

  1. KİTAP FUARI’NDA STANT AÇARAK KÜTÜPHANE İÇİN KİTAP TOPLADI

Türkçe Öğretmeni Gönül Kovan Gürakan, Manisa’da Fuar Merkezi’nde düzenlenen 5. Kitap Fuarını da fırsata çevirdi. Gürakan, Kitap Fuarı’nda Kitap Kumbaram standı açtı. Açtığı standa öğrenciler, yayın evleri kitap desteğinde bulundu.

Kitap okumanın çok önemli olduğunu vurgulayan Gönül Kovan Gürakan, “Ben küçüklüğümden beri kitap okumayı seviyorum.  Zaman geliyor para verip kitap alıyorum. Ama genel olarak köy okullarımızda okuyan öğrencilerimiz, çocuklarımız kitaplara ulaşamıyor. 6 yıl önce köy okullarında eğitim gören öğrencilerimizin kitaplara ulaşması için kütüphane kurmak amacıyla Kitap Kumbaram Projesini hayata geçirdim. Türkçe Öğretmeni eşim Alpaslan Yılmaz Gürakan ile birlikte. Manisa’da başladığım bu yolculuk bugün Türkiye’nin birçok bölgesine yayıldı.

HER KÜTÜPHENEDE 4 BİN KİTAP ÇOCUKLARA IŞIK OLUYOR

Batman, Van, Konya, Bursa, Düzce gibi birçok ilde kütüphaneler kuruldu. Her kütüphanede ortalama 4 bin kitap yer alıyor. Türkiye’nin farklı bölgelerinde görev yapan öğretmenlerimiz bize destek olmaya başladı. Okullarında Kitap Kumbaram oluşturarak topladıkları kitapları bize göndermeye başladılar. Onlar sayesinde binlerce öğrencimize ışık olduk. Şimdi yeni bir kütüphane için çalışmalara başladık. 13. Kütüphanemizi Hatay’a yapacağız. Onun hazırlıklarına başladık. Manisa’mızda açılan 5. Kitap Fuarını fırsat bilerek orada stant açtım. Kitap bağışlayanlar oldu. Toplanan kitaplar Hatay’a gönderilecek. Destek olan öğretmenlerimize, öğrencilerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Şehitler Ortaokulu Müdürü Tayfun Sarıbeyler ise, Türkçe Öğretmeni Gönül Kovan Gürakan’ın köy okullarına kütüphane kazandırmasının öğrencilerin kitapları ulaşması açısından çok önemli olduğunu belirterek, her zaman yanında olduklarını açıkladı.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir