Gönüllüler borç içinde!

 Gönüllüler borç içinde!

Sokak hayvanları için Manisa’nın 17 ilçesinin sadece 7’sinde bulunan bakım evlerinde kısırlaştırma ve tedavi hizmetleri ihtiyaca cevap veremediği için hayvanları özel kliniklerde tedavi ettiren gönüllüler, borç içinde. Bakım evi olmayan, veteriner hizmeti verilmeyen yerlerde durum daha da vahim: hayvanların nakli için destek bile verilmiyor.

Hülya Kılınç

Hayvanları Koruma Kanunu belediyelere önemli sorumluluklar yüklese de, Manisa’da yıllardır hayvanları kısırlaştıracak, barınacak, sağlık hizmeti verecek yatırımlar yapılmıyor.

Yasaya göre büyükşehir belediyeleri, il belediyeleri ve nüfusu 75 bini aşan belediyeler 31 Aralık 2022, diğer belediyeler ise 31 Aralık 2024’e kadar hayvan bakım evlerini kuracak, ancak Manisa Büyükşehir ve ilçelerde sokak hayvanları için ne bakım evi yatırımı ne de sokakta yaşayan hayvanlara yeterli gıda ve sağlık hizmeti sunuluyor.

Vegazete olarak kentimizde sokak hayvanlarının yaşadığı sorunları ve belediyelerin bu noktada neler yaptıklarını Manisa Hayvan Koruma Derneği  (HAKDEM) Başkanı Reyhan Elbirliler’le konuştuk.

Şehzadeler ve Yunusemre’de hala bakımevi yok

Manisa’nın 2014 yılında büyükşehir statüsüne geçmesiyle merkezde oluşan Yunusemre ve Şehzadeler ilçelerinin her ikisinde hala bakım evi bulunmadığına dikkat çeken Elbirliler, 2006 yılında merkez ilçe belediyesi iken yapılan bir adet bakım evinin işletmesini ise Büyükşehir belediyesinin aldığını söyledi. Manisa ilinin en büyük iki ilçesi Yunusemre ve Şehzadeler’de toplanan sokak hayvanlarının tedavi ve kısırlaştırılması için Büyükşehir belediyesinin işlettiği bakım evine götürüldüğünü ifade eden Elbirliler, iki ilçenin veteriner hizmetinin bulunmadığını kaydetti.

17 ilçenin 7’sinde bakımevi var

Manisa’nın 17 ilçesinin sadece 7’sinde bakım evi bulunduğunu, bu bakım evlerinin de sadece 2’sinin ruhsatlı olduğuna dikkat çeken Elbirliler, şu bilgileri verdi “Kentimizdeki bakım evleri, sokak hayvanları için kesinlikle yeterli değil. 2004 yılında, 18 sene önce çıkan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Yasası ve Temmuz 2021 de çıkan Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun uyarınca her ilçede   kısırlaştırmaların düzenli yapıldığı, tedavi, bakım, kısaca veteriner hizmetinin verileceği o ilçe kapasitesine göre bakım evi olmasını yasal hükümlülük haline getirmiştir. Ancak 7332 sayılı Yasa’da ilçe nüfuslarına göre sıralama yapılmış nüfusu 25 bin altında olan ilçelerin bakım evi yapmasını yasal hükümlülük olmaktan çıkarmıştır. Bu ilçeler sokak hayvanlarını en yakın bakım evi olan ilçeye götürebileceklerdir. Uygulama yönetmeliği henüz çıkmadığı için alınan bu çok yanlış kararın nasıl yürüyeceğini bilmiyoruz. Ama Yürümeyeceğinden eminiz. 17 ilçeden oluşan Manisa ilinde sadece Büyükşehirle birlikte, Turgutlu, Salihli, Demirci, Akhisar, Soma ve Saruhanlı olmak üzere 7 ilçesinde bakım evi vardır.  Bu bakım evlerinin de sadece Büyükşehir ve Salihli’deki bakım evi ruhsatlıdır.”

Belediyeler bütçeyi ileri sürerek ciddiye almıyor

Belediye bakım evlerinin sokak hayvanlarının sağlık ihtiyaçlarına(kısırlaştırma, aşılama, tedavi gibi) cevap vermekte çok yetersiz kaldığını ifade eden Reyhan Elbirliler “Belediyelerin faaliyet raporlarını incelerseniz bu alanda ayrılan payın ya hiç olmadığını ya da çok yetersiz olduğunu görürsünüz. Sokak hayvanları ne yazık ki veteriner hizmeti verme konusunda ciddiye alınmayan hemen bütçe yetersizliği ileri sürülen bir konu.

Gönüllüler borç içinde, nakil için bile destek verilmiyor

Manisa İli için net olarak söyleyebilirim ki olan bakım evlerinde ne kısırlaştırma ne tedavi ihtiyaçlara cevap vermez. Uzmanlık ya da olanak gerektiren tedaviler yapılmaz. Gönüllüler varsa, rastlamışsa özel kliniklere çıkartırlar.  Bu yüzden gönüllüler borç içindedir. Bakım evi olmayan, veteriner hizmeti vermeyen yerlerdeyse ne durumda olduğunu tahmin edersiniz. Nakil için bile destek vermezler.”

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.