“Bu talana izin vermeyeceğiz!”

 “Bu talana izin vermeyeceğiz!”

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy ve Çamköy halkı, Akbelen ormanının kömürlü termik santral için yok edilmesine karşı direnişini sürdürüyor. Limak Holding’in sahibi ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı’nın sahada inceleme yapmak için geleceğini duyan köylüler maden sahası önünde toplanarak eylem yaptı. Halkın direnişi karşısında program değiştirildi.

Hülya Kılınç 

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy ve Çamköy halkı, Akbelen ormanının kömürlü termik santral için yok edilmesine karşı aylardır direniyor.

YK Enerji ortaklarından Limak Holding’in sahibi Nihat Özdemir ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz’ın bugün İkizköy Işıkdere maden sahası ve Akbelen Ormanını incelemek için geleceği bilgisine ulaşan İkizköy ve Çamköy halkı, maden sahasına çevirdikleri Işıkdere’nin girişine giderek bekledi.

HALKLA YÜZ YÜZE GELEMEDİLER

Sahada pankart açan ve slogan atan köylülerin toplandığını haber alan heyet, halkla yüz yüze gelmemek için programını değiştirdi. Maden sahası önünde protesto gösterisi yapan köylüler, yolun 3 günlük hummalı bir şekilde açıldığını belirterek, pankartlarla güvenlik girişinde eylem yaparken kafalarının üstünde helikopter uçtuğunu tespit ettiklerini dile getirdiler.

“ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ”

YK Enerji Linyit Direktörlüğü önünde eylem yaparak basın açıklamasında bulunan vatandaşlar “Şirket sahibi ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı bir yıla yakın bir zamandır Akbelen’de çeşitli zorluklar altında, Milas’ın doğal yaşamını korumak için fedakârca direnen, mücadele eden halkla yüzleşemedi. Bu topraklar bizim yaşam alanımız ve bu yaşam alanlarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Toprağımızı, ağacımızı ve içinde yaşayan tüm canlıları sonuna kadar koruyacak, bu talana izin vermeyeceğiz.”açıklamasında bulundular.

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.