“Hayvanlar kesime gidiyor kıtlık kapıda”

 “Hayvanlar kesime gidiyor kıtlık kapıda”

CHP Manisa Milletvekili Başevirgen, hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren yetiştirici ve üretici örgütlerine göre 2022 yılında 100 binden fazla hayvancılık işletmesinin kapandığını ve en az 500 bin damızlık hayvanın kesime gittiğini belirterek, kıtlık tehlikesine dikkat çekti.

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen Hayvancılık sektörünün sorunları ile ilgili açıklamada bulundu.

Üretici kredi-borç-icra döngüsünde savruluyor

Üreticilerin kredi-borç-icra döngüsünde savrulduğunu belirten Başevirgen “Yem fiyatları, enerji fiyatları ve işçilik giderleri sürekli artarken süt fiyatlarındaki artışın bunların çok gerisinde kalmasının bir sonucu olarak sektörden büyük bir kaçış var. İktidar tüm bu olanlara adeta kulağını tıkamış, gözünü kapatmış. Maalesef felakete doğru sürükleniyoruz ve olası bir kıtlık kapıya dayandı”dedi.

İçme sütü üretimi yüzde 30 azaldı

İçme sütü üretimindeki azalışın yüzde 30 civarında olduğuna işaret eden Başevirgen, süt arzında mevsim etkisinin dışında büyük bir azalmanın olduğunu vurguladı. Başevirgen yeni süt fiyatını açıklamayan Ulusal Süt Konseyi’ne şu soruları yöneltti “Referans fiyat halen 8.50 lira, prim desteği ise 50 kuruş. Serbest piyasada sanayici 11.50 liradan süt alıyor. Fiili olarak çiğ süt fiyatları 3 lira zamlanmışken Ulusal Süt Konseyi neden yeni fiyatı açıklamıyor? Eğer eski fiyatlar üzerinden yapılmış anlaşmalar varsa süt üreticileri, tedarikçileri ve hatta süt sanayicileri açısından büyük bir zarar söz konusu değil mi?Çiğ süt referans fiyatının açıklanmasını zincir marketler mi istemiyor? Fiyat artışlarının nedeni ‘tepkisel’ değil, üretici zarar ediyor ve sektörden kaçıyor.

İktidarın tüketiciyi koruyormuş gibi görünerek sektörün dibine dinamit koyduğunu ifade eden Başevirgen, “Hayvancılık sektörünü seçim kaygılarına kurban etmeyin” çağrısında bulundu.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir