HDP’li Buldan Manisa’dan seslendi: Erdoğan’ı gönderecek güç biziz

 HDP’li Buldan Manisa’dan seslendi: Erdoğan’ı gönderecek güç biziz

Partisinin Manisa il kongresine katılan HPD Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, seçimlerde anahtar bir role sahip olduklarını belirterek “Yeni dönemi HDP’nin başarısı belirleyecek. Biz Cumhurbaşkanlığı Sistemini değiştirecek ve Recep Tayyip Erdoğan’ı gönderecek büyük bir gücüz”dedi.  

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Manisa İl Örgütü 4’üncü Olağan Kongresi’ni kentte bulunan bir düğün salonunda gerçekleştirdi. Kongrenin yapıldığı salona, “Tecride karşı özgürlüğü savaşa karşı barışı” pankartı asıldı. Sık sık “Direne direne kazanacağız” ve “Siyasi tutsaklar onurumuzdur” sloganları atılan kongreye, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, demokratik kitle örgütü ve siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı. Halaylarla başlayan kongreye gençlerin yoğun ilgisi dikkati çekti.

FAŞİZM DURMADI AMA BİZ DE DURMADIK

HDP Eş Genel Başkanı Buldan ise, 2022 yılının zor geçtiğini belirtti. Buldan, büyük saldırıların yaşandığına işaret ederek, şunları söyledi: “Bir hafta sonra 2023’e yeni bir adımla yeni bir heyecan, inanç ve umutla girmeyi temenni ediyorum. 2022 tüm demokrasi güçleri açısından zorlu bir yıl oldu. Büyük saldırılar gerçekleşti, hem HDP hem de HDP bileşenlerine aynı zamanda demokrasi güçlerine, barış isteyenlere, bu düzen değişsin diyenlere yönelik büyük saldırıların gerçekleştiği. 2022 bizim de için de mücadele yılıydı. Faşizm durmadı ama biz de durmadık, faşizm saldırdı, biz direndik ve mücadele ettik. Biz 2023 yılında büyük bir başarıyı elde edeceğimizi, büyük bir zaferi kazanacağımızı biliyoruz. Yeni yüzyıl Kürtlerin, demokrasi güçlerinin, HDP’nin kadınların ve gençlerin yılı olacak.

TÜRKİYE TOPLUMUNUN AKP’NİN YALAN VE OYUNLARINA KARNI TOK

HDP, Türkiye’nin bir çözüm partisidir. HDP çözüm partisi olduğu için bu kadar büyük saldırılarla karşı karşıya kalıyor. HDP, çözüm gücü olduğu için her gün bir saldırı ile, her gün bir operasyon ile, müdahale ile karşı karşıya kalıyor. Bu ülkeyi yönetenlerin bizim karşımıza siyaseten çıkmadığını, bizim karşımıza yargı darbesiyle çıktığını herkesin bilmesi gerektiğini özellikle ifade ediyoruz. Bunu yapmalarının nedeni bir kez daha iktidara gelmek içindir. Yapılacak seçimlerde kazanmak içindir. Artık Türkiye halkları, toplumu bütün bunları görüyor, farkında. AKP’nin yalanlarına ve oyunlarına karnı tok bir Türkiye toplumu var.

 

AKP’NİN TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNDE YER ALACAĞI YENİ BİR DÖNEMİ BAŞLATIYORUZ

Onlar Tansu Çiller’in aklıyla hareket edenlerdir. Tansu Çiller’in aklı ile hareket edenler zafere değil, tarihin çöplüğüne gidecektir. Bunu burada ifade etmekte özellikle bir sakınca bulmuyorum. Çiller’in de, geçmişte Kürtleri inkar edenlerin de, Kürtleri demokratik siyasetin dışına itmek isteyenlerin sonunun ne olduğunu hepimizi çok iyi biliyoruz. Kürtleri inkar edenlerin bugün esamesi okunmazken, Kürtleri ve demokratik güçleri siyasetin dışına atmak isteyenler bugün siyaset tarihinde yoklar. Bu yüzden AKP’nin tarihin çöplüğünde yer alacağı yeni bir dönemi başlatıyoruz ve bu yeni dönemde AKP’siz demokratik siyasetin ve mücadelenin gerçek anlamda adaletin, hukukun işletildiği demokratik siyasetin yer aldığı zihniyeti bu ülkeyi hakim kılmak bizim görev sorumluluğumuzdur.

KAYNAKLAR SAVAŞA AKTARILIYOR

Bizimle uğraştıkları kadar bu ülkenin sorunları ile uğraşsalardı bugün Türkiye bu halde olmazdı. Bizimle uğraştıkları kadar ekonomi ile uğraşsalardı ülkede açlık, sefalet ve yoksulluk olmazdı, ülke istikrara kavuşmuş olurdu. Tek işleri ve dertleri HDP, Kürtler, demokrasi güçleri ve bu ülkede barış isteyenlerdir. Bu zihniyet bu karanlık ortamdan besleniyor. Halkımız seçimleri, sandıkları bekliyor, halkımız onları göndereceği tarihi bekliyor.

KÜRT HALKINA KARŞI NEFRET, ÖFKE VE IRKÇILIĞI YARATTILAR

Kürtler demokratik siyasetin dışına atılmak istendi ve bu politikalar hala devam ediyor. Cezaevlerinde binlerce siyasetçi var. Figen Yüksedağlar, Selahattin Demirtaşlar, Gültan Kışanaklar, İdris Balukenler, Ayla Akat Atalar, Sebahat Tunceller, belediye eşbakanlarımız var. Yerlerine kayyım atanan ve her bir kayyımın Kürtleri inkar ettiği hırsızlığı tavan yaptığı bir süreci başlattılar. Belediye eşbaşkanlarımız yerine atanan kayyımların Sayıştay raporlarında binlerce usulsüzlük ve hırsızlığı var. Kürt düşmanlığını esas alanlar sadece Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde Kürt halkına büyük bir nefret ve öfke ve ırkçılığı yarattılar.

KÜRTLER MÜCADELEYE SİYASET YAPMAYA DEVAM EDECEK

Paris’te 2 gün önce 3 Kürdün katledilmesi sıradan bir olay değildir. Paris’teki katliamın arkasındaki siyasi nedenleri ve siyasi hesapların bir an önce ortaya çıkmasının çağrılarını bir kez daha yenilemek istiyorum. 2013 yılı 9 Ocak tarihinde yine Paris’te 3 siyasetçi Kürt kadın katledilmişti. Bu 3 Kürt kadının araştırılmayan, açığa çıkarılmayan ve hesabı tam anlamıyla sorulmayan katliamın arkasından göz göre göre gelen bir katliam ile karşı karşıyayız. Bir an önce bu cinayet ve arkasındaki güçler ortaya çıkarılmalı. Özür ve başsağlığı dileyerek geçirilecek bir durumdan bahsetmiyoruz. Kürtlerin varlığı, siyasetini nefret ile karşılığını bilsinler ki Kürtler mücadele etmeye, siyaset yapmaya, var olmaya yaşamaya devam edecekler.

BELİRLEYİCİ GÜÇ HDP’DİR

Bütün bu faşizm koşullarında bütün bu baskı şiddet ve engellemelerin olduğu dönemde seçimler gidiyoruz. Seçimler kritik ama önemli olacak. Kulislerde konuşulan 3 ayrı seçim tarihi var. 30 Nisan, 14 Mayıs, 18 Haziran. Bu tarihlerden birinde Türkiye yeni yönetimi ve parlamentoyu seçmek için seçim yapacak. Aydınlık ve karanlığı oylayacağı bir seçim yapacak. Demokrasi ve faşizmi oylayacağı yeni bir seçim yapılacak. 20 yıllık AKP iktidarının artık ülkeyi yönetemediğinin ispatlandığı yeni bir seçim yapılacak. Hangi tarihte olursa olsun, biz seçimlere hazırız. Halkımızın bu konuda hiçbir kaygısı ve şüphesi olmasın. Önümüzde bir kapatma davası yokmuş, engel yokmuş gibi, önümüzdeki demokratik siyasetin tıkalı olduğunu görmeden seçim çalışmalarını yapmak zorundayız. Yeni dönemi ancak ve ancak HDP’nin başarısı belirleyecek. Parlamentoyu Kürdüyle, Türküyle, Alevisiyle, Çerkesiyle Ermenisiyle, Süryanisiyle, kadınıyla, genciyle bütün kesimlerin farklı inanç ve kimliklerin yüksek sayıda milletvekili ile parlamentoya girmenin önemi özellikle belirtmek istiyorum. Önümüzdeki dönem büyük ve belirleyici güç olacak tek parti HDP’dir. Bunun için çalışmalarımıza şimdiden ev ev dolaşarak insanların yüreklerine dokunarak, girmedik ev bırakmadan yürütmek zorundayız.

ERDOĞAN’I GÖNDERECEK GÜÇ BİZİZ

Büyük bir başarı elde etmenin de çalışmaktan geçtiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimde de önemli görev sorumluluğunun HDP’nin üzerinde olduğunun bilincindeyiz. HDP’nin anahtar bir role sahip olduğunun bilincindeyiz, Bütün çalışma ve hazırlıklarımız da buna göre yaptığımızın herkesin bilmesini özellikle istiyoruz. Halkınız  hiçbir kuşku ve kaygıya kapılmasın. Biz üzerimizdeki görev sorumluluk gereği Cumhurbaşkanlığı Sistemini değiştirecek ve Recep Tayyip Erdoğan’ı gönderecek büyük bir gücüz, bu büyük güçle çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu seçimler hepimiz açısından önemlidir, o yüzden gece gündüz çalışmak, başarmak ve kazanmak zorundayız. Yolumuz uzun, engellerle dolu ama arkamızda barış isteyen, demokrasi isteyen güçler, kazanmak ve başarmak isteyen güçler var. Biz de size söz veriyoruz, hep birlikte başaracağız, kazanacağız.”

“AKP-MHP İKTİDARINI BİZ GÖNDERECEĞİZ”

Saygı duruşu sonrası başlayan kongrenin açılış konuşmasını yapan HDP Manisa İl Eşbaşkanı Zübeyde Tarlabölen, “Manisa kadın ve genç yoldaşlarıma çağrımdır; Her alanda gücümüz yetene kadar seçim sürecini iyi götürmeye devam edelim. Seçim sürecine yaklaşırken gücümüzü kullanalım. AKP-MHP iktidarını biz göndereceğiz” dedi.

HDP Manisa İl Eşbaşkanı Kerem Taylan ise, “Eksiklerimiz olabilir bu nedenle halkımızdan özrümüzü istiyoruz. Bu seçimde bütün halkımızla birlikte olacağız. Bugün en ağır bedeller cezaevinde ödeyen tutuklulara selam gönderiyorum. Mücadeleleri önünde saygıyla eğiliyorum” diye kaydetti

EŞBAŞKANLAR SEÇİLDİ 

Kongre, faaliyet ve mali raporların okunması ve kabul edilmesinin ardından seçimle devam etti. Tek listeyle gidilen seçimde Gıyasettin Eral ve Zübeyde Tarlabölen yeni eşbaşkanlar olarak seçildi.

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir