Hekimler: Soma iş cinayetini unutmadık, unutturmayacağız

 Hekimler: Soma iş cinayetini unutmadık, unutturmayacağız

Türk Toraks Derneği ve Manisa Tabip Odası üyesi doktorlar, düzenledikleri sempozyumla 8. yılında Soma iş cinayetinin değerlendirmesini yaparak, facianın nasıl göz göre göre geldiğini ayrıntılarıyla anlattı. Faciada yaşamını kaybeden 301 madenciyi anan hekimler, Soma iş cinayetini unutmadıklarını ve unutmayacaklarının altını çizdiler.

Hülya Kılınç 

Türk Toraks Derneği ve Manisa Tabip Odası işbirliğiyle düzenlenen “Soma İş Cinayeti Üstünden Geçen 8 yıldan Sonra Neredeyiz?” konulu sempozyum Manisa Büyükşehir Belediyesi Oda ve Dernekler Binası Toplantı Salonu’nda yapıldı. Soma’da yaşamını yitiren 301 madenci ölümünün 8. yılında saygıyla anıldı.

“Kışkırtılmış üretim insan sağlığını ve yaşamını ortadan kaldırmakta”

Oturum Başkanlığını Dr. Oya İtil ve Dr. Pınar Çelik’in yaptığı sempozyumun açılışında yaptığı konuşmasını yapan Manisa Tabip Odası Başkanı Dr. Hasan Semih Bilgin, sürecin başından bu güne gelene dek  Manisa Tabip Odası ve Türk Tabipler Birliği olarak Soma sürecinin yanında olduklarını belirterek “ Meslek ortamımızdan da biliyoruz ki özellikle sağlıkta dönüşüm süreci içerisinde artırılan kışkırtılmış sağlık talebini en önemli sorunlarından biri olarak gördüğümüz şiddet gibi, üretim alanında zorlanan  kışkırtılmış üretimin insan sağlığını insan yaşamını nasıl ortadan kaldırdığını gören bilen ve bilim ve akıl doğrultusunda bu süreçlere inisiyatif kullanmak zorunda hisseden bizler umarız bundan sonraki süreçlerde aklın ve bilimin hakim olacağı politikaların hayata geçirilmesi konusunda yürekli mücadelemizi  devam ettireceğiz. Soma’da 301 canımızı bugün bir kez daha saygıyla anıyorum.”dedi.

Sempozyumun ilk oturumunda  “Soma’da ne gördük?” başlığı altında o günün canlı tanıkları ve sonrasında aktif rol alan Dr. Yavuz Havlucu, Dr. Fatma Evyapan, Dr. Peri Arbak, Dr. Ece Kaya, Dr. Ayşin Şakar Coşkun, Soma’daki iş cinayetinin ardından bölgede görev yaparken yaşadıkları deneyimleri paylaştı.

Karbonmonoksit maskesi, kurtarma odaları ve eğitim çalışması yok

Soma’da yaşanan iş cinayetinin göz göre geldiğini ifade eden  Dr. Peri Arpak, facianın ardından Türk Taroks Derneği olarak bölgede yaptıkları çalışmalara değinerek, 301 madencinin karbonmonoksit maskeleri olmadığı, kurtarma odaları olmadığı ve eğitim çalışmaları yapılmadığı için maden işçilerinin öldüğü görüşünü ifade etti. Soma’ya çok dikkatli bakılması gerektiğinin altını çizen Arpak “Soma işçi katliamını, işçi sağlığını, iş güvenliğini çok iyi anlatıyor.”dedi.

Tarım alanlarının yok olmasıyla ucuz işçi gücüne dönüşen insanlar 

Dr. Fatma Evyapan, iş cinayetinden kurtularak hayatta kalan madencilerle yaptıkları röportajlara değinerek, anlatılan öyküler birleştirildiğinde felaketin nasıl göz göre geldiğinin de ortaya çıktığını kaydetti.  Evyapa, tarım alanlarının yok olmasıyla birlikte göçe zorlanan insanların, kışkırtılmış üretim mekanizmasının çarklarında nasıl ölüme sürüklendiğini şöyle anlattı “ İşçiler performans üzerinden, kömür çıkarmaya çalışıyor. Mola yok, eğitim yok, maskeler üzerlerine zimmetli ama kullanmayı bilmiyorlar.”

Soma maden faciasından kurtulan işçilerin de sağlıksız olduğunu belirten Dr. Yavuz Havlucu ise, işçilerden hiçbirinin daha önceki verilerine ulaşmalarına izin verilmediğini dile getirdi.

“Soma’ya tedirginlikle gittik….”

Dr. Ayşin Şakar Coşkun, faciadan sonra nasıl organize olduklarını ve bölgede karbonmonoksit gazından zehirlenen işçilerin tedavisinde sağlık kuruluşlarının verdikleri destekleri anlatırken, Dr. Ece Kaya da tedirginlikle gittiğini belirterek “İşçiler de tedirgindi. Faciadan ne kadar erken çıktıysan o kadar şanslısın.”dedi.

Hekimlerin Soma’da yaşadıkları deneyimleri ve gözlemlerini anlattıkları ilk oturumun sonunda Soma sürecinin her alanını bir politikacı olarak takip eden CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu da yaptığı konuşmada, özellikle yargılama aşamalarına değinerek, cinayeti herkesin öncesinde bildiği görüşünü dile getirdi. Emekli maden işçisi Ercan Çetinyılmaz ise, yaşanan iş cinayetini bir madenci gözüyle değerlendirdi. Çetinyıldız, maden ocaklarındaki çalışma şartlarının ağırlığından ve iş güvenliğinin yetersizliğinden bahsettiği konuşmasında, 8 yıl önce yaşanan iş cinayetindeki asıl suçluların siyaset, sendika ve sermaye üçgeni olduğunu söyledi.

Madenlerde işyeri hekimlerinin önündeki engeller

Dr. Ayşın Şakar Coşkun ve Dr. Can Sevinç’in başkanlığını yaptığı Sempozyumun ikinci oturumunda Dr. Barış yıldırım, Kömür madenlerinde işyeri hekimlerinin önündeki engellere değinirken, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Eski Başkanı Mehmet Torun ise madenlerde gaz zehirlenmelerine karşı alınacak mühendislik önlemlerini anlattı.

İş sağlığı politikalarıyla maden kazalarına bakış

Dr. Aylin Güngör ve Dr. Fatma Erbay’ın başkanlığını yaptığı sempozyumun üçüncü oturumunun ilk konuşmacısı Dr. Alp Ergör, kömür madenlerinde karbonmonoksit intoksikasyonlarına değinirken, Dr. Ceyda Şahan, iş sağlığı politikalarıyla maden kazalarına bakışı, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Eski Başkanı Mehmet Torun ise devletin işlettiği madenler ile, özel sektörün eşlettiği madenlerin iş sağlığı ve iş  güvenliği açısından değerlendirmesini yaptı.

Manisa Tabip Odası Başkanı Hasan Semih Bilgin
Emekli maden işçisi Ercan Çetinyılmaz

 

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.