Her üç iş insanından ikisi işçi çıkartmayı düşünüyor

 Her üç iş insanından ikisi işçi çıkartmayı düşünüyor

Dünya gazetesinin iş dünyasına yönelik yaptığı ankette, resesyon ve durgunluk endişeleri nedeniyle her üç iş insanından ikisinin işçi çıkartmayı düşündüğü ortaya çıktı.

Dünya gazetesinin 46 ilden 304 iş insanıyla yaptığı 15 soruluk ‘Anadolu’nun Nabzı’ anketine göre üretimde risk faktörleri artıyor. Ankette öne çıkan cevaplar ‘siparişler azalıyor, hammadde fiyatları artıyor, tahsilat sorunu büyüyor, finansmana erişim sorunu var ve girdi maliyetleri artıyor’ oldu.

HER 3 İŞ İNSANINDAN 2’Sİ İŞÇİ ÇIKARTMAYI DÜŞÜNÜYOR

İş gücü piyasasını son çeyrekte hareketli günler bekliyor. EYT tartışmaları alevlenirken, durgunluk iş dünyasının istihdam politikası üzerinde en büyük kara bulut olarak dolaşıyor. Ankette 304 iş insanına “Türkiye’nin ihracat pazarlarındaki ‘resesyon’ beklentisi ve iç pazardaki durgunluk nedeniyle işçi çıkartmayı düşünüyor musunuz?” şeklinde soru soruldu. İş dünyasından bu soruya yanıt yüzde 68,7 ile “evet” oldu. Bu sonuç da her 3 iş insanından 2’sinin işçi çıkartmayı düşündüğünü ortaya koydu. İşçi çıkartmayı düşünmeyenler ise yüzde 31,3 şeklinde.

Bu tabloya rağmen iş dünyası umudunu sağlam tutmaya devam ediyor. ‘Yılın son çeyreğinde yatırım yapacak mısınız’ sorusuna ankete katılan iş insanlarının yüzde 46,7’si ‘Evet’ dedi. Öte yandan bu yılın 3’üncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre şirketinin küçüldüğünü söyleyenlerin oranı yüzde 13,2’den 18,8’e çıktı.

YATIRIMIN ÖNÜNDEKİ EN ÖNEMLİ ENGEL YATIRIM ORTAMININ İYİLEŞMEMESİ

İş insanlarının yarısı ‘yatırım ortamının iyileşmemesi’ni yatırımın önündeki en önemli engel olarak görüyor. Bunu yüzde 29,6’lık bir oranla “Kredi/vade koşulları uygun değil” seçeneği takip ediyor. Her 10 iş insanından biriyse yatırım yapmaya ihtiyacı olmadığını dile getiriyor. Hukuk sistemini yatırımın önündeki engel olarak görenlerin oranı yüzde 2,5 olurken, başka ülkelere yatırım yapmak için Türkiye’de yatırım yapmayacaklarını dile getirenler yüzde 1,9.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir