Huzurevi yaşlıları isyanda: Sosyal devlet nerede?

 Huzurevi yaşlıları isyanda: Sosyal devlet nerede?

Manisa Huzurevi Vakfı Dinlenme Evi’nde fiyatlara yüzde 112 zam yapılmasına isyan eden yaşlılar, Manisa Valisini ziyaret ederek, çözüm talep etti. Ankara Valiliğinin fiyat artışını yüzde 40 ile sınırlamasına dikkat çeken yaşlılar, Manisa Valiliğine, yüzde 112  zam artışıyla ilgili açıklama yapma çağrısında bulundu.

Manisa Huzurevi Vakfı Dinlenme Evi’nde fiyatlara yüzde 112 zam yapıldığı iddiasıyla huzurevi yaşlıları aileleri ve yakınları tepki gösterdi. Manisa Valisini ziyaret ederek, durumu anlattılar.

ANKARA VALİLİĞİ ZAM ORANINI YÜZDE 40’LA SINIRLADI

Manisa Huzurevi Vakfı Dinlenme Evi’ndegki yaşlılar adına açıklamada bulunan Adnan Cider, “Her ilde olduğu gibi Manisa’da bulunan Manisa Huzurevi Vakfı dinlenme evinde kalan dar gelirli emekli yaşlılarımız mevcuttur. Bu yaşlıların bir kısmı bu huzurevlerinde emekli maaşları ile bir kısmı da yakınlarının desteği ile kalmaktadır. Ancak 2022 yılında 6 bin 500 lira olan huzurevi özel bakım fiyatı 2023 yılı için 13 bin 732 liraya çıkarılarak fahiş bir zam yapılmıştır. 2023 yılında Başkentimiz Ankara’da Ankara Valiliği başkanlığında oluşturulan komisyon tarafından huzurevlerinde kalmakta olan yaşlılar için artış oranı yüzde 40 olarak sınırlandırılmıştır.  Ankara Valiliğince yapılan bu artışın Enflasyon oranı ve maaş zamları göz önüne alındığında makul sayılabilecek bir seviyede olduğu görülmektedir”dedi.

“ZAMLAR SOSYAL DEVLET ANLAYIŞIYLA BAĞDAŞMIYOR”

Manisa ilinde huzurevi ücretlerine yapılan yüzde 112 zam oranının kabul edilemez olduğunu kaydeden Cider “Bu zamlar Manisa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Manisa Valiliğince belirlenmiştir. Manisa Valiliği ile Manisa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Ankara ilindeki artıları referans almak yerine yaşlılarımızın gelirlerini ve haklarını dikkate almaksızın huzurevlerinde kalmakta olan yaşlıların aleyhine davranarak fahiş bir artış oranı belirlenmesine neden olmuştur. Bu zam oranları hani kriterlere göre nasıl belirlenmiştir. Uygulanan fahiş zam oranları konusunda Manisa Valiliği acilen bir açıklama yapmalı ve yaşlılarımız aleyhine alınan bu kararı tekrar gözden geçirerek yapılan artı oranlarını makul seviyelere çekmelidir. Zam oranının yüzde 40 ila yüzde 50 aralığına çekilmesi ile zamlar yaşlılarımız açısından ödenebilir ve makul bir seviye gelecektir. 2023 yılında Manisa’da uygulanmış olan zam oranı neticesinde emekli olan yaşlılarımız aldıkları aylıkları ile bakımevi ücretlerinin karşılayamaz durumdadırlar. Bu zamlar Sosyal devlet ilkesiyle bağdaşmamaktadır. Yapılan bu zamlarla yaşlılara ve yakınlarına Manisa ilinde maddi manevi zulüm yapılmaktadır. Soruna acilen çözüm getirilmesi ortak talebimizdir”diye konuştu.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir