İktidar afet yönetiminde tepeden tırnağa çuvalladı

 İktidar afet yönetiminde tepeden tırnağa çuvalladı

İYİ Parti Manisa Milletvekili aday adayı Hasan Eryılmaz, üniversitelerde uzaktan eğitime geçilmesi ve KYK yurtlarının boşaltılması nedeniyle gençlerin eğitim hakkının elinden alındığını söyleyerek, “Doğru bir planlamayla öğrencilerin kaldığı yurtlar boşaltılmadan depremzedelerimizin barınması sağlanabilirdi ancak iktidar, afet yönetiminde tepeden tırnağa çuvalladı” dedi.

“DEPREMDEN EN ÇOK ETKİLENEN İLLER GÜNLERCE YALNIZ BIRAKILDI”

Eryılmaz, “Türkiye çok büyük bir felaketin içerisinden geçiyor. İmar afları, binalara çıkılan kaçak katlar, deprem yönetmeliğine uygun olmayan yapılar ve liyakatsizlik nedeniyle on binlerce vatandaşımız enkaz altında hayatını kaybetti. Ne yazık ki enkazlardan hala vatandaşlarımızın cansız bedenleri çıkarılıyor. İktidar, depremden büyük ölçüde etkilenen Hatay, Adıyaman ve Kahramanmaraş illerini günlerce yalnız bıraktı. Gerekli yardımlar zamanında ulaştırılmadı. Enkaz altında kalanlar için arama kurtarma, hayatta kalan depremzedeler için ise barınma ve temel ihtiyaçların karşılanması amacıyla yürütülen çalışmalar çok geç kaldı. Afet bölgesinde büyük bir plansızlık hakimdi” dedi.

“ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE DOKUNMADAN DEPREMZEDELERİMİZİN BARINMASI SAĞLANABİLİRDİ”

Depremzedelerimizin barınma ihtiyacı oteller ve devletimizin öğretmenevi ve polisevleri gibi konuk evlerinde karşılabilirdi ancak iktidar KYK yurtlarını boşaltıp üniversiteleri uzaktan eğitime yönlendirdi. Manisa Celal Bayar Üniversitesi’ne şehir dışından gelen öğrencilerimiz arayıp, ‘memleketimize dönecek otobüs parasını bile bulamıyoruz, nereye gidelim, sokakta kaldık’ diyorlar. Üniversitedeki çocukları için ev tutmuş, kirasını ödemiş aileler var. Yüzbinlerce öğrenciyi bir kararla belirsizliğe mahkum ettiler. Bu yanlıştan bir an önce dönülmeli ve doğru bir afet yönetim planıyla hem depremzedelerimizin, hem de üniversiteli gençlerimizin mağduriyeti giderilmelidir”

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir