İl Müdürü Kara: 5 bin 225 iş denetlendi

 İl Müdürü Kara: 5 bin 225 iş denetlendi

Deprem kuşağında olan Manisa’da da yapı denetim çalışmalarına dikkat çekmek amacıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından sahada denetim faaliyeti gerçekleştirildi. İl Müdürü Melih Melik Kara, müdür yardımcıları ve denetim ekipleri ile birlikte inşaata gitti. Ekipler tarafından binada incelemeler yapıldı, inşaat alanı gezildi. Denetlenen aktif iş sayısı 5 bin 225 adet olarak açıklandı.

Kara, “Yapıda can ve mal güvenliğini sağlamak, yapıların kalitelerinin artması, ekonomik ömürlerinin uzaması, bakım ve onarım giderlerinin azaltılması, depreme dayanıklı çağdaş norm ve standartlarda yapı üretmesi, yapı kalitesi konusunda tüketici bilincinin gelişmesi amacıyla güvenli yapıların yapımı hedeflenmektedir. Bunun için elden gelen tüm çabanın gösterilmesi gerekmektedir. Sistemin bütün aktörlerinin görevini harfiyen yerine getirmesi gerekmektedir” dedi

Manisa’da toplamda 26 yapı denetim firmasının bulunduğunu açıklayan Melik Kara, “Bugün itibariyle toplam denetlenen aktif iş sayısı 5 bin 225 adettir. Toplamda denetlenen aktif inşaat alanı 6 milyon 792 bin 664 metrekaredir. 2022 yılı içinde 924 adet işin sözleşmesi imzalanmıştır. İl Müdürlüğünce bir takvim yılı içinde en az iki kez büro ve 6 kez şantiye denetimi yapılmak suretiyle yapı denetim kuruluşlarına denetimler yapılmaktadır. 2011 yılında başlayan denetimlerde bu yıl içinde 122 adet şantiye ve 52 adet büro denetimi yapılmıştır. 2021 yılında ise bu rakam 162 adet şantiye ve 59 adet büro denetimi şeklindedir. Bu denetimler sonucu tespit edilen proje ve uygulamalara aykırılıklara yönelik yapı denetim kuruluşlarına idari yaptırımlar uygulanmaktadır” diye konuştu.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir