İlaçlama bahane, hayvan düşmanlığı şahane!

 İlaçlama bahane, hayvan düşmanlığı şahane!

Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlık bahçesinde 12 yıldır yaşamakta olan 3 sokak köpeğinin önce kulübeleri kaldırıldı, ardından bahçede fare ilaçlaması yapılacağı bahanesiyle mama ve su kapları bahçe dışına çıkarıldı. Yiyecek ve su bulmak için çevredeki çöplerde yaşayan köpeklerin hastalandığı iddia edildi.

Hülya Kılınç

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlık binası bahçesinde yaklaşık 12 yıldır öğrenci, öğretim görevlisi ve çalışanların baktığı 3 sokak köpeğinin yemek ve su kapları bir hafta önce yönetim tarafından ilaçlama yapılacağı gerekçesiyle bahçe dışına çıkarıldı.

9 GÜNDÜR BAHÇEDE FARE İLAÇLAMASI MI YAPILIYOR?
Köpeklerin su ve mama kaplarının kaldırılarak, ağaçlara asılan Tıp Fakültesi Dekanlık yönetiminin imzasını taşıyan bilgilendirme notunda “Bu alanda fare ilaçlaması yapılacağından dolayı 20/06/2022 Pazartesi gününden itibaren köpeklerin mama ve sularının idarenin gösterdiği yere konulması gerekmektedir “uyarısı yapıldı. Köpeklerin kullandığı kulübeleri aylar önce bahçeden kaldıran yönetim, su ve mama kaplarını da ilaçlama bahanesiyle bahçe dışına çıkardı.


KÖPEKLER GIDA VE SUSUZLUKTAN HASTALANDI İDDİASI
Aradan bir hafta geçmesine rağmen ağaçlara asılan bilgilendirme notunun kalkmadığı, dekanlık bahçesi dışına çıkarılan su ve mama kaplarının geri yerlerine konmadığı görüldü. Yaşam alanlarından dolaylı yollarla çıkarılan ve yaklaşık bir haftadır dekanlık binası arkasındaki çöp alanında yaşamaya çalışan köpeklerin, gıda ve susuzluktan hastalandığı iddia edildi.


KULÜBELER BAHÇEDEN KALDIRILDI YAVRU KÖPEKLER ÖLDÜ
Geçtiğimiz mart ayında da birini Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün sağladığı, 2’sini öğrenci ve öğretim görevlilerin aldığı köpek kulübeleri, yönetim tarafından bahçeden çıkarılmış, o dönem 3 yavru köpek yağış ve soğuklara maruz kaldığı için hastalanarak ölmüş.


KANUNA GÖRE HAYVANLARIN YERİNİ DEĞİŞTİRMEK YASAK!
5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na göre sokak hayvanlarının bulunduğu her yerde beslenmesi yasal bir hak ve resmi ve özel kurum görevlilerinin kedi ve köpeklerin yerini keyfi olarak (kısırlaştırma amacı dışında) değiştirmesi kanunen yasakken, hayvanseverler MCBÜ Tıp Fakültesi Dekanlık yönetiminin 9 gün geçmesine rağmen ilaçlamayı ne zaman bitireceği ve 3 köpeğin eski yaşam alanlarına dönüp dönemeyeceğini merak ediyor.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir