İnşaat Mühendisleri Odası: Lütuf değil haklarımızı talep ediyoruz

 İnşaat Mühendisleri Odası: Lütuf değil haklarımızı talep ediyoruz

İnşaat Mühendisleri Odası Manisa Şube Başkanı Dilek Yeltin, 35 yaş altı mühendislerin neredeyse yarısının işsiz olduğuna dikkat çekerek, yeterli istihdam ve adil atama istedi. Yeltin“Biz inşaat mühendisleri olarak ülkeyi yönetenlerden veya yönetmeye talip olanlardan lütuf değil, haklarımızı talep ediyoruz”dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Türkiye’nin birçok kentinde inşaat mühendislerinin yaşadığı işsizlik, istihdam sorunları hakkında eş zamanlı açıklama yaptı.

İnşaat Mühendisleri Odası Manisa Şubesi de yaptığı açıklama ile, inşaat mühendislerinin istihdamı, çalışma koşulları ve özlük hakları ve sektörde yaşanan işsizlik sorununa dikkat çekti.

ÜLKE TARİHİNİN EN YÜKSEK İŞSİZLİK SEVİYESİ

İnşaat mühendislerinin ülke tarihinin en yüksek işsizlik seviyeleriyle karşı karşıya olduğunu ifade eden İnşaat Mühendisleri Odası Manisa Şube Başkanı Dilek Yeltin, yaptığı açıklamada inşaat mühendislerinin yalnızca işsizlikle değil, haklarının gasp edilmesi ve mesleki itibarını zedeleyen uygulamalarla da boğuştuğunu söyledi.

Odanın 2021 yılında hazırladığı Türkiye’de İnşaat Mühendisleri Gerçeği İş, İstihdam ve İşsizlik Raporunda inşaat mühendisliğindeki işsizlik oranının yüzde 28,2 olduğunu hatırlatan Yeltin “Bu oran kadın mühendisler ve genç mühendisler arasında çok daha vahim boyutlardadır. Kadın inşaat mühendislerinin yüzde 47,1’i, 35 yaş altındaki inşaat mühendislerinin 48,3’ü işsizdir. Kısacası iki genç inşaat mühendisinden biri ve iki kadın mühendisten biri işsizdir. İnşaat mühendislerinin yüzde 27,5’i asgari ücretin altında bir ücrete çalışırken büyük çoğunluğu borçlanmak zorunda kalmaktadır (yüzde 58,9). Her iki mühendisten biri kredi kullanıcısıdır (yüzde 51,7).Kamu kurumlarında istihdam mühendisler açısından neredeyse ortadan kaldırılmıştır. Çalışan on mühendisten yalnızca ikisi (yüzde 18,8) kamuda çalışmaktadır. Bugün inşaat mühendisliğine işsizlik artmış olsa da bu işsizliğe tezat olarak ülkemizin ciddi manada inşaat mühendisine ihtiyacı bulunmaktadır”dedi.

GENÇ MÜHENDİSLERİN EN YAKICI PROBLEMİ:İŞSİZLİK

Sorunu, sebeplerini ve çözümünü bildiklerini kaydeden Yeltin, karar alma mekanizmalarında yer alanlara seslenerek genç mühendislerin karşı karşıya kaldığı en yakıcı problem olan işsizliğin son bulması için kamuda ve özel sektörde istihdam alanları yaratılmasını talebini dile getirdi.

TÜM İNŞAAT MÜHENDİSLERİ VE KAMUOYUNA ÇAĞRI

“Bizler, inşaat mühendisleri olarak ülkeyi yöneten veya yönetmeye talip olan iradeden lütuf değil, olması gerekeni talep ediyoruz” cümlesinin altını önemle çizen Yeltin son olarak şunları söyledi “Mesleğimizi ilgilendiren her alanda, hukuka ve çağdaş standartlara uygun planlama, projelendirme, yapım ve denetim faaliyetleri yürütülmesi halinde bütün meslektaşlarımızın insani şartlarda yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlayacak düzeyde iş imkân ve koşullarına sahip olabileceğine inanıyor, tüm meslektaşlarımızı ve kamuoyunu sesimize ses olmaya, haklı taleplerimizi birlikte yükseltmeye çağırıyoruz.”

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir