İş insanları mutsuz

 İş insanları mutsuz

Politik, ekonomik, stratejik ve finansal gelişmeleri değerlendiren Manisa iş insanları; dünyada yaşananların ekonomik olarak büyük bir belirsizliğe yol açtığını ve önlerini göremediklerini belirtti.

Tunay Aktaş

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (Manisa TSO) Mart ayı olağan meclis toplantısı için bir araya gelen Manisa iş insanları yaşanan gelişmelerden dolayı huzursuzluk yaşıyor.  Toplantıda söz alan ve dünyada yaşanan ekonomik gelişmeler ile ilgili konuşan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz; “Geçtiğimiz ay, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan jeopolitik gelişmeler küresel piyasaların odağında yer aldı. Rusya’ya yönelik sert yaptırımlar açıkladı. Petrol fiyatları son 8 yılın en yüksek düzeyine ulaştı.  Güvenli yatırım araçlarına yönelimin etkisiyle altın fiyatları Şubat’ta son 9 ayın en hızlı aylık artışını kaydetti. Dünya ekonomisinde tüm bu yaşananlar ekonomik olarak büyük bir belirsizliğe yol açtı. Tüm bu yaşananlara baktığımızda savaşın etkileri ekonomik açıdan dünyayı ve ülkemize etkilemeye devam edecek. Bu durum iş dünyası olarak önümüzü görmemizi zorlaştırıyor” dedi.

“TARIM ÜRÜNLERİNİ OLUMSUZ ETKİLENDİ”

Sözlerine ülke ekonomisinde yaşanan gelişmeler ile devam eden Başkan Yılmaz; “2022 yılına finansal piyasalarda dalgalanmanın azaldığı bir seyirle başlanmakla birlikte, yüksek enflasyonun reel gelirler üzerinde yaratacağı baskı yanında Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaşın, tarım ürünleri ithalatı, enerji arz güvenliği ve turizm gelirleri kanalıyla Türkiye ekonomisi üzerinde olumsuz etkileri olacağı aşikar. Savaşın derinleşmesi ile Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk primi önceki haftaya göre 100 baz puan artarak 659 baz puan ile 2008’den bu yana en yüksek düzeye ulaştı. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi ve ardından Rusya’ya yönelik yaptırımların birçok ülke ekonomisini de tehdit ettiğini, ABD ekonomisinin yavaşlama, Avrupa’nın resesyon, Rus ekonomisinin ise çift haneli daralma riski ile karşı karşıya olduğunu ortaya koydu” dedi.

SAVAŞIN YANSIMALARI KONUŞULDU

Konuşmaların ardından TOBB Manisa Oda ve Borsalar Akademik Danışmanı Prof.Dr.Mahmut Karğın Manisa TSO Meclis üyelerine hazırladığı sunum ile Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan krizin ekonomiye yansımaları ve bundan sonra oluşabilecek riskler ile ilgili bilgi verdi.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.