İşçi eylemleri Muradiye’ye sıçradı: İşçiler toplu halde iş bıraktı!

 İşçi eylemleri Muradiye’ye sıçradı: İşçiler toplu halde iş bıraktı!

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki işçi eylemleri Muradiye’ye de sıçradı. Mesai ücretleri ve tatil günlerindeki çalışma ücretleri ödenmeyen, ek zam talepleri kabul edilmeyen Er Prefabrik fabrikası işçileri, iş bıraktı.

Hülya Kılınç

Muradiye Sanayi Bölgesi’nde prefabrik üretimi yapan Er Prefabrik fabrikası işçileri, mesai ücretleri ve tatil günlerindeki çalışma ücretlerinin ödenmediği ve maaşlarına talep ettikleri zammın altında bir artış yapıldığı için  fabrika önünde dün iş bırakma eylemine başladı.

TALEPLER KABUL EDİLENE KADAR EYLEME DEVAM

Sendikanın bulunmadığı tek vardiya çalışan fabrikada 100 işçiden, 80’ini eylemin ikinci gününde, geri adım atmayacaklarını, maaşlarına yapılmasını istedikleri yüzde 45 oranındaki artış sağlanana kadar farklı şekillerde eylemlerine devam edeceklerini ifade ettiler.

Bir işçi, asgari ücrete zam gelmeden önce, asgari ücretin üzerinde maaş aldıklarını, asgari ücrete yapılan zamla maaşlarının neredeyse asgari ücrete eşitlendiğini belirterek, “Biz hakkımız olanı emeğimizin karşılığını istiyoruz. Ağır şartlarda hazır beton ve prefabrik üretiyoruz ama karşılığında aldığımız maaşlarımız çok düşük. Aldığımız maaşla geçinemiyoruz.”dedi.

“MAAŞIN BİR KISMI BANKA BİR KISMI ELDEN ÖDENİYOR!”

Bir diğer işçi, 5 bin 800 lira aldığını, bankadan 5 bin 500 lira yatırıldığını 300 liranın elden ödendiğini belirterek “Asgari ücretin üzerinde aldığımız tutar tüm işçilere elden ödeniyor. İkramiyelerimiz 4 yıldır kesildi alamıyoruz. Primlerimiz çok düşük. Hakkımız olan parayı alamıyoruz. En son yüzde 45 zam istedik patrondan, vermeyince eyleme başladık. Patron “yüzde 30 zammı kabul eden gelsin” demiş. Fabrika kapılarını kapattılar içeri giremiyoruz. Güneşin altındayız iki gündür ne su veriyorlar ne yemek.”dedi.

İŞÇİLERİN EYLEMİNE CHP VE DİSK’TEN DESTEK

CHP Yunusemre İlçe Başkanı Yalçın Arcak ve DİSK Cam Keramik İş Genel Merkez Yöneticisi Hasan Çavdar, işçileri ziyaret ederek eylemlerine destek verdi. CHP’li Arcak, fabrikada sendika bulunmadığı için işçilerin yasal çerçevede işlerini kaybetmemeleri için öneride bulunarak, maddi manevi her konuda işçilerin yanında olduğunu dile getirdi. DİSK’li Hasan Çavdar da, işçilerin yasal haklarını hatırlatarak, işlerini kaybetmemeleri için izleyecekleri yolu anlattı.

CHP Yunusemre İlçe Başkanı Yalçın Arcak ve DİSK Cam Keramik İş Genel Merkez Yöneticisi Hasan Çavdar işçilerle

 

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir