İYİ Parti’den üzüm fiyatı önerisi: 35,6 lira olmalı

 İYİ Parti’den üzüm fiyatı önerisi: 35,6 lira olmalı

İYİ Parti Grup Başkanı Tatlıoğlu ve Kalkınma Politikaları Başkanı Özlale, bugün Manisa’da çiftçilerle buluştu ve çekirdeksiz kuru üzüm fiyatının 35 lira 60 kuruş olması önerisinde bulundu. Yarın Manisa’da üzüm taban fiyatı açıklayacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Türkiye’deki yanlış tarım politikalarının sorumlusu olarak gördüğünü ifade eden Özlale, “Tarım bu ülkede iş bilmeyen insanlara bırakılmayacak kadar hayati bir öneme sahiptir”dedi.

Hülya Kılınç 

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu ve İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Prof. Dr. Ümit Özlale, Manisa’da üzüm fiyatı açıklamasında bulundu. İYİ Parti kurmayları, yarın Manisa’da fiyat açıklaması yapacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çekirdeksiz kuru üzüm fiyatının 35 lira 60 kuruş olması önerisinde bulundu.

İsmail Tatlıoğlu ve Ümit Özlale, Şehzadeler Ziraat Odası’nda ilçe ziraat odası başkanları ile bir toplantı yaptı. Tatlıoğlu ve Özlale’ye İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Yılmazer, Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Çelik, il ve ilçe yöneticileri katıldı.

Ziraat odası başkanlarının büyük çoğunluğu tarım sektörünün son yıllarda zor bir süreçten geçtiği ve artan maliyetler karşısında çiftçinin üretim yapamaz duruma geldiğini belirterek, sorunların böyle gitmesi durumunda üzümcünün bağları sökmeye başlayacağını kaydetti.

Tatlıoğlu ve Özlale, tarımda yaşanan sorunları ve çözüm yollarını anlatarak İYİ Parti’nin tarım politikalarının hazır olduğunu ve seçimden sonra Meral Akşener’in başbakanlığı ile tüm bu politikaları hayata geçirerek tarımı ayağa kaldıracaklarını ifade ettiler.

Ziraat odası başkanları ile görüşen İYİ Parti heyeti, daha sonra Yunusemre ilçesinde bulunan Karaali Mahallesi’nde üzüm sergisine giderek çiftçileri dinledi. Sergi alanında 3 çiftçi İYİ Parti’ye üye olduklarını açıklayarak, parti rozetlerinin takılmasını istedi. Yeni üyelere rozetlerini, Tatlıoğlu, Özlale ve Eryılmaz taktı. Buradaki programın ardından heyet, üzüm fiyatını açıklamak için Saruhanlı ilçesine geçti.

 

“VATANDAŞ GEÇİM DERDİNDE, YANDAŞ MEDYA CUMHURBAŞKANI KİM OLACAK DERDİNDE”

Saruhanlı Belediye binasının karşısındaki parkta çok sayıda çiftçinin katılım gösterdiği alanda fiyat açıklamasından önce bir konuşma yapan Grup Başkanı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, İYİ Parti olarak yaklaşık 2,5 yıldır Genel Başkan ve İYİ Parti kadrolarının Türkiye’de 81 ili ve 900’ün üzerinde ilçeyi dolaştığını vurgulayarak şunları söyledi “Bunun sebebi şu;  Türkiye’de Saruhanlı’da, Manisa’da, Turgutlu’da, İzmir’de, Aydın’da, Bursa’da vatandaşın yaşadığıyla, akşam medyanın kamuoyuyla paylaştıkları arasında bir benzerlik yok. Gündüz bir iş derdi, geçim derdi, mutfağı kaynatma derdi, ulaşım ücretlerine ve öğrencisine harçlık yeriştirme derdinde olan, tarladaki meyvesini sebzesini tahılını uygun bir şekilde yetiştirip bir dahaki seneye hem kendi geçimini sağlama, hem de tekrar bu tarımı sürdürme peşinde olan çiftçimizin telaşı, ama akşam yandaş medyanın kanallarında millet ittifakının Cumhurbaşkanı adayı kim olacak sorusu. Akşam o sarayın görkemli yaşamı içerisinde Türkiye’nin sanki Ay’daki bir mekânmışçasına, bir ilmişçesine anlatılması. O nedenle bugün Saruhanlı’dayız ve 2,5 yıldır Türkiye’yi karış karış geziyoruz. Genel Başkanımızın selam ve saygılarını bütün Saruhanlılara iletiyorum. İnşallah seneye bu kuru üzüm fiyat açıklamasını tüm Türkiye’nin 28. Başbakanı olarak ona açıklamak nasip olur.”

İsmail Tatlıoğlu

“BU HARAMİ DÜZEN TASFİYE OLACAK”

Türkiye’nin tarihinde görülmemiş bir sıkışmanın içerisinde olduğunu belirten Tatlıoğlu, 24 Haziran 2018 seçimlerinden itibaren Millet İttifakı olarak Türkiye’nin siyasi tarihine ve Türkiye’nin çıkışı adına adımlar attıklarını ifade etti. Tatlıoğlu “2019’da yine millet ittifakı olarak Türkiye’nin siyasi tablosunu, metropollerde ve Saruhanlı gibi yerlerimizde değiştirdik. İnşallah sıra Türkiye’nin siyasi iklimini değiştirmekte. Allah nasip ederse önümüzdeki seçimlerde, bize göre mümkünse bu pazar, onlara göre ne zaman olacaksa bir seçimde milletimiz böyle bir değişimi gerçekleştirecektir. Türkiye güçlü bir ülke, hiç endişe etmeyin. Zaman zaman duyuyoruz, ‘yok efendim seçim olmaz’, ‘seçim olursa sandıktan bunlar çıkar’, ‘sandıktan bunlar çıkmasa da devleti teslim etmezler’ bunları duyuyoruz. Bunlar tamamen sarayı güçlü gösteren söylemler. Türkiye’de seçim olacak, Türkiye’de milletimizin helal oylarıyla bu harami düzen tasfiye olacak. Köprü parasına 1 köprü, bir maaşlı insanlara 5 maaş 10 maaş ödeyen sistem yerine gerçekten çalışanımızın, gayret edenimizin, esnafımızın, işçimizin, emeklimizin alın teriyle onurlu yaşadığı bir Türkiye özlemini hep birlikte gidereceğiz”dedi.

“YANLIŞ TARIM POLİTİKALARININ SORUMLUSU ERDOĞAN’DIR”

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Prof. Dr. Ümit Özlale ise,  Türkiye’de  AKP  iktidarının iki şeyi yok ettiğini bunların adalet ve eğitim olduğunu belirterek, bunların yanına tarımı da koyduğunu kaydetti. Özlale  AKP iktidarının özellikle tarım politikaları ile ülke tarımını içinden çıkılmaz duruna nasıl getirildiğini şöyle anlattı “20 yıl boyunca çiftçiyi tarlasından soğutan, gençlere orta yaşlılara çiftçi olmanın bereketini ve mutluluğunu yaşatmaktan imtina eden AK Parti iktidarı bugün giderayak tarımı bitirmek üzere. Ben 50 yaşındayım. İlkokuldaki müfredatta bize hep şu öğretilirdi, ‘Türkiye kendi kendine yetebilen 7 ülkeden bir tanesidir’. Bugün sizlerden önce üzüm bağına gittiğimiz zaman burada gördüğümüz maddeleri ithal ettiğimizi üzülerek gördük. Bugün Türkiye eğer yemi, gübreyi ithal eder hale gelmişse bunun bir numaralı sorumlusu izlenen artniyetli ve yanlış politikalardan dolayı sayın Erdoğan’dır. Bizler pandemi sürecinde tarımın bir milli güvenlik meselesi olduğunu bir kez daha tecrübe ettik. Tarım bizim için bir milli güvenlik meselesidir, tarım bu ülkenin bereketidir, tarım bu ülkede iş bilmeyen insanlara bırakılmayacak kadar hayati bir öneme sahiptir.”

“BU ÜLKEDE ÇİFTÇİLERE TEKRAR PARA KAZANDIRACAĞIZ”

Özlale, İYİ Parti’nin tarım politikalarına değinerek, seçimden sonra iktidara geldiklerinde neler yapacaklarını şöyle sıraladı “Borcunun faizi altında ezilen çiftçilerimizin faizlerini sileceğiz, borcun ana parasını da 5 yıl boyunca vadelendireceğiz. Çiftçimizi her türlü belirsizlikten kurtarmak için, daha çiftçi tarlasını sürmeden önce ona mazot, gübre, tohum desteğini önceden vereceğiz. Böylece siz ürününüzü aldıktan sonra değil ürününüzü almadan önce bu destekten faydalanacaksınız. Sizlere bir fiyat açıklayacağız. Yani sizler tarlanızı sürmeden önce ne kadar fiyat alacağınızı bileceksiniz. Tarım dünyanın bütün her yerinde denetlenir, düzenlenir, desteklenir. O yüzden de biz fazla fazla destekle çiftçimize neyi nerede nasıl üretirse ne kadarlık destek alacağını söyleyeceğiz. Çiftçimizin önündeki bütün belirsizlikleri kaldıracağız. Bugün köyleri gezdiğimizde 55 yaşının altında bir çiftçiye rastlamadık. Hiçbir çiftçi kardeşimin ‘benim oğlum da, kızım da tarlada’ dediğini görmedim. Onların hepsi köye yakın fabrikalarda asgari ücrete işçi olarak çalışmaya razılar. Oysa Avrupa’ya, ABD’ye gittiğimiz zaman zengin çiftçiler görürsünüz. Hiçbir şekilde illere gitmek istemeyen çiftçiler görürsünüz. Bizim idealimiz, bizim vaadimiz tekrar bu ülkede çiftçilere para kazandırmaktır.”

İYİ PARTİ’NİN ÇEKİRDEKSİZ KURU ÜZÜM FİYAT ÖNERİSİ: 36 LİRA 50 KURUŞ

Dünyada kuru üzüm ihracatının 3’te 1’ini Manisa’nın yaptığını ve kuru üzüm üretiminin 5’te 1’inin ise Türkiye’de yapıldığına işaret eden Özlale “Sadece kuru üzüm değil, yaş üzüme baktığınız zaman dünyadaki üretim alanlarında dünyada 5.yiz. Üzüm üretiminde dünyada 6.’yız. O yüzden burası dünyada da üzümün başkenti. Ama maalesef 8,5 milyar dolarlık üzüm piyasasından Türkiye’nin aldığı pay sadece 640 milyon dolar. Bu da bize izlenen yanlış tarım politikasını gösteriyor. Türkiye üzümünden, fındığından, zeytininden, tütününden para kazanamıyor. Çiftçiyi borca mahkum ederek tarlasına küstürüyorlar. Biz buna son vereceğiz. Bütün hesaplamalarımızı yaptık. Tarım ve Kırsal Kalkınma Politikalarından Sorumlu Başkan Yardımcımız Ergin Kahveci ve uzmanlar eşliğinde bütün maliyet analizlerini yaptık ve buradan size 9 numaralı çekirdeksiz kuru üzüm fiyatının 35 lira 60 kuruş olması gerektiğini İYİ Parti olarak öneriyoruz. Üretici enflasyonunun yüzde 150’yi geçtiği yerde, gübre fiyatlarının 6 katına çıktığı bir yer, üretim maliyetlerinin bu kadar çıktığı bir yerde en iyimser hesaplamayla bile maliyet 30 TL’nin altına düşmüyor. Çiftçimizin de yüzde 20 kar etmesi için biz bugün yaptığımız hesaplamalarla 35 lira 60 kuruşun kuru üzüm üreticimiz için makul bir fiyat olduğunu düşündük. Biliyorum çiftçiler çok çekti ama partimizin sloganıyla bitireyim, sabredin, iyi günlere, çiftçinin yüzünün güleceği günlere az kaldı”diye konuştu. Programın ardından İYİ Parti heyeti, çiftçilerle kısa sohbetlerde bulundu, sorunları not aldı, çözüm önerilerini anlattı.

BAŞKAN ERYILMAZ’DAN TEŞEKKÜR

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz da programa ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı “Genel Başkanımız sayın Meral Akşener’in görevlendirmesiyle uzun bir süredir üzüm fiyatları için çalışmalar yürütüyoruz. Hem Genel Merkez yöneticilerimiz hem de bizler sahada aktif bir şekilde çalışıyoruz. Bugün kuru üzüm fiyat açıklamamızı, üzümün başkenti Saruhanlı’dan gerçekleştirdik. Çok kıymetli İYİ Parti TBMM Grup Başkanı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu ve İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Prof. Dr. Ümit Özlale’ye, Ziraat Odası Başkanlarımıza ve çiftçilerimize, programımıza katıldıkları için teşekkür ediyorum. Genel Başkanımızla, Genel Merkezimizin güçlü yöneticileriyle, milletvekillerimizle, İl ve İlçe başkanlıklarımız ve teşkilatlarımızla Türkiye’de herkesin yüzünü güldürecek politikalar üretmeye devam edeceğiz.”

Saruhanlı ilçesi İYİ Parti heyeti çiftçilerle fiyat açıklaması
İYİ Parti heyeti Karaali Mahallesi’nde üzüm sergisinde
İsmail Tatlıoğlu İYİ Parti’nin yeni üyesine rozet taktı
ziraat odası başkanlarıyla buluşma

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir