İYİ Partili İksir: Tütün üreticisinin hali perişan

 İYİ Partili İksir: Tütün üreticisinin hali perişan

İYİ Partili İksir, tütüne getirilen kotalar, Tekel’in özelleştirilmesi, sözleşmeli tarım ve artan girdi maliyetleriyle 2000 yılında 400 bin olan tütün üreticisinin 45 bin üreticiye düştüğünü belirterek “Tütün üreticisinin hali perişan”dedi.

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Ali Zafer İksir, Gölmarmara, Salihli, Akhisar ilçe başkanları ve partililerle birlikte tütün üreticilerini dinlemek için Gölmarmara ilçesine bağlı Ozanca, Taşkuyucak, Çamköy ve Ayanlar mahallelerini ziyaret etti.

Tütün üreticilerinin sorunlarını dinleyen İksir, üreticinin durumunun perişan olduğunu belirterek “2000’li yılların başında ülkemizde tütün üretici sayısı 400 bindi, günümüze gelindiğinde bu sayı maalesef 45 binlere kadar düşmüş durumda. Tütüne önce kota getirildi, üretemezsin dediler. Daha sonra yurt dışından gelen ürüne fon vardı onu sıfırladılar. Sonra Tekel özelleştirildi. Sonra dediler ki sözleşmeli üretim yapacaksınız. Üreticiyi sözleşme yapmaya zorladılar ve böylece tütüncüyü bitirdiler. Türkiye’de tütün üretiminin kalelerinden biri olan şehrimizde Gölmarmara, Selendi, Kırkağaç, Kula, Akhisar, Gördes ve birçok ilçemizde tütün ile uğraşan çiftçilerimiz aynı sorunları yaşamakta. Özellikle Tekel’in özelleştirilmesinden büyük yara alan tütün üreticilerimiz son dönemde bir de artan girdi maliyetleriyle boğuşmakta” dedi.

1 KİLO TÜTÜN 1,5 PAKET SİGARA FİYATINDA

Üreticinin en önemli sorunlardan birisinin de sözleşmeli tarımdaki tütün üretim sözleşmeleri olduğunu ifade eden İksir, bu sözleşme ile üreticinin verilen fiyatı kabul etmek zorunda kaldığını kaydetti. Eskiden 1 kilo tütünün 2 karton sigara fiyatında olduğuna hatırlatan İksir, bugün ise 1 kilo tütünün ancak 1,5 paket sigara ettiğini dile getirdi.

“TÜTÜN BAŞ FİYATI EN AŞAĞI 94 LİRA OLMALI”

Ekonomi Politikaları Başkanı Şenol Özkaya, İYİ Parti Kırsal Kalkınma Politikaları Başkanlığınca yapılan analizler sonucu bu sene tütün baş fiyatının en az 94 lira olması gerektiğini dile getirdi.

Zafer İksir

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir