İzmirli kadınlardan hükümete ‘Deprem’ protestosu

 İzmirli kadınlardan hükümete ‘Deprem’ protestosu

İzmir Kadın Platformu üyeleri, Konak Meydanı’nda bir araya gelerek deprem sonrası arama kurtarma çalışmaları ile yardım faaliyetlerinde yetersiz kalınması ve OHAL ilan edilmesi nedeniyle hükümeti protesto etti.

Platform, “Acilen OHAL’in kaldırılması ve seferberlik ilan edilmesi, depremzedelere insani koşulların sağlanması, sağlık hakkına erişimin hızla gerçekleştirilmesi, temel ihtiyaçların sağlanması, halk dayanışmasının engellenmemesi, deprem bölgesinde kadınların güvenliğinin sağlanması, en ücra noktalara kadar mobil tuvalet ve konteynerler konması ve bir kısmının sadece kadınlar için ayrılması, güvenli kentler ile yaşam hakkımızın gözetilmesi, bu felaketten sorumlu olan tüm yetkililerden hesap sorulması için  mücadele edecek ve dayanışmamızı büyüteceğiz” açıklamasını yaptı.

Dokuz8haber.net’in haberine göre Konak Meydanı’nda toplanan İzmir Kadın Platformu üyeleri, “Deprem bölgesindeki kadınlar yalnız değildir” pankartı açarken, “Enkazı dayanışma kaldıracak”, “Yaşasın kadın dayanışmamız” dövizleri taşıdı. Kadınlar, “OHAL değil dayanışma yaşatır”, “AKP elini kadınlardan çek”, “Diyanet elini çocuklardan çek”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları attı.

“HEM ÖFKELİ HEMDE ENDİŞELİYİZ”

Platform adına açıklamayı Didar Gül okudu. Gül, şunları söyledi: “İmar afları ile sermaye-devlet iş birliğinin binlerce insanın katili olduğu ağır bir tablo ile karşı karşıyayız. Yüz binlerce insanın göçük altında kurtarılmayı beklediği saatler-günler boyunca ‘Devlet nerede’ sorusunu soran insanlar, devrimcilerin, kadınların, gençlerin yani halkın kendi dayanışması ile bu felaketi aşmaya çalıştı. Devlet yok muydu? Devlet vardı. Devlet, ‘yarım saat içerisinde AFAD’ı gönderiyoruz’ diyerek ortadan kaybolan, insanları ölüme terk eden pratiğiyle vardı. Devlet, deprem bölgesinde OHAL ilan ederek vardı. Daha iki gün önce yardımları toplayan Hasankoca Cemevi’ne kayyum atandı ve toplanan yardımlara el konuldu. Dayanışma ile götürmeye çalıştığımız yardım kamyonlarının önüne AFAD pankartı asmak için beklerken vardı devlet. Binlerce gönüllünün, STK’nın, belediyelerin, siyasi partilerin, kadın örgütlerinin dayanışması ile yaralar sarılmaya çalıştığımız bir süreçten geçiyoruz. Hem öfkeli hem de endişeliyiz.

“OHAL’İ KALDIRIN SEFERBERLİK İLAN EDİN”

Devlet eliyle kentlerin sermayeye nasıl peşkeş çekildiğini çok acı bir tablo ile bir kere daha görmüş olduk. Yıllardır hepimizden topladıkları deprem vergilerine ne olduğunu bir kere daha soruyoruz. Utanmadan vergilerle yol yaptıklarını dile getiren devlet yetkililerine bir kere daha kağıt gibi dağılan o yolları gösteriyoruz. Acilen OHAL’in kaldırılması ve seferberlik ilan edilmesi, depremzedelere insani koşulların sağlanması, sağlık hakkına erişimin hızla gerçekleştirilmesi, temel ihtiyaçların sağlanması, halk dayanışmasının engellenmemesi, deprem bölgesinde kadınların güvenliğinin sağlanması, en ücra noktalara kadar mobil  tuvalet ve konteynerler konması ve bir kısmının  sadece kadınlar için ayrılması, güvenli kentler ile yaşam hakkımızın gözetilmesi, bu felaketten sorumlu olan tüm yetkililerden hesap sorulması için  mücadele edecek ve dayanışmamızı büyüteceğiz.”

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir