Kadınlar Pınar Gültekin için eylemde

 Kadınlar Pınar Gültekin için eylemde

Pınar Gültekin’i katleden Cemal Metin Avcı’ya verilen haksız tahrik indirimine tepki gösteren kadınlar, Manolya Meydanı’nda bir araya gelerek, mahkemenin verdiği 23 yıllık hapis cezasını tanımadıklarını dile getirerek eylem yaptı. 

 Hülya Kılınç 

Manisa Kadın Platformu öncülüğünde Manolya Meydanı’nda bir araya gelen onlarca kadın, Pınar Gültekin’i katleden Cemal Metin Avcı’ya verilen haksız tahrik indirimi verilmesi ve diğer sanıkların beraat ettirilmesi kararını basın açıklamasıyla protesto etti.  Kadınlar, “Erkek Adalet Değil, Gerçek Adalet, Pınar Gültekin isyanımızdır, Erkek vuruyor, devlet onu koruyor”sloganları attı.

“BU KARARLAR KADIN DÜŞMANLARINA CESARET VERİYOR”

Sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve partilerin destek verdiği basın açıklamasını Kadın Platformu adına Ayşe Yüksel Okudu. Muğla Adliyesi’nde görülen Pınar Gültekin davasının 13. Duruşmasında çıkan kararın vicdanları yaraladığını kaydeden Yılmaz “Karar sonucunda Cemal Metin Avcı’ya verilen müebbet hapis cezası haksız tahrik indirimi uygulanarak 23 yıla düşürüldü. Katile yardım eden kardeşi Mertcan Avcı ve diğer failler ise beraat etti. Erkek adaletin korunaklı adliye saraylarından kadın katilleri için verdiği bu kararlar, sokakta gezen diğer potansiyel katillere, kadın düşmanlarına cesaret veriyor. 13 duruşmadır adaletin işlemesi için hiçbir adım atılmadığını bizler, her duruşmada adliyenin önünden ayrılmayan kadınlar olarak takip ettik. Pınar katledildiğinden itibaren yandaş medya ve iktidarın kadın düşmanı şakşakçıları Pınar’ı yaşamını, özel yaşamını didik didik etti, katildense Pınar’ın hayatı sorgulandı. Hakimin tavırları başından beri yanlıydı. Nitekim katil bundan güç alarak “İstanbul Sözleşmesi iyi ki kaldırıldı, vicdanım rahat” gibi sözleri pişkince sarf edebildi.”İki yıldır tüm duruşmalarda adli tıp raporlarında doğrulanan kanıtlara rağmen katile ve ailesine zaman kazandırıldı, Pınar’a türlü iftiralar atıldı. Kadınlar olarak katledilen bir kadının itibarının bu denli zedelenmeye çalışılmasına asla izin vermedik, izin vermiyoruz.”dedi.

“YASTA DEĞİL İSYANDAYIZ”

Katil Cemal Metin Avcı’ya verilen 23 yıllık hapis cezasının, katile delilleri karartmada yardım eden aile üyelerinin beraatinin kadınlara yöneltilen bütünlüklü saldırıların bir aşaması olduğunu ifade eden Yüksel,  Kadınların sokağa çıkmaması, hayatlarına dair karar vermemesi için iktidar tarafından, yargı yoluyla kadınların hizaya çekilmek istendiğini dile getirdi. Yüksel şöyle devam etti “Sanılıyor ki bu kararlar karşısında biz kadınlar bir köşeye çekilip öldürülmeyi bekleyeceğiz! Buradan bir kez daha söylüyoruz, kadın katilleri için verdiğiniz ödül gibi cezaları biz buradayken vermeye devam edemeyeceksiniz. Sizin biz kadınlarla dalga geçer gibi, katil Cemal Metin Avcı’ya verdiğiniz 23 yıllık hapis cezasını asla tanımıyoruz. Katillere caydırıcı, cezalandırıcı, gerçek cezalar vermek zorundasınız. Bizim yaşamlarımız sizin adliye salonlarınızdan çıkan eril kararlara, kadın düşmanı cezalara kalmadı, kalmayacak. Yasta değil isyandayız, bir kişi daha eksilmeyene, kadınlar için adalet sağlanana kadar mücadelemizden vazgeçmiyoruz.”

Ayşe Yüksel

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.