Kadınların siyasette eşit temsil beklentisi yükseldi

 Kadınların siyasette eşit temsil beklentisi yükseldi

CHP ve İYİ Parti’li kadınlar ‘fermuar sistemi’nin tüm partilerde uygulanmasının gerekliliğine vurgu yaparak, önümüzdeki seçimlerde kendi partilerinde kadınlara pozitif ayrımcılık yapılacağına inandıklarını dile getirdiler.

Kadınlar yaşamın her alanında olduğu gibi siyasette erkeklerle birlikte eşit temsil edilmek istiyor. Seçimle gelinen tüm karar organları için aday listelerinin bir kadın, bir erkek olarak düzenlendiği fermuar sistemini  yıllardır talep eden kadınların, önümüzdeki seçimlerde bu sistemin uygulanacağına yönelik beklentileri oldukça yüksek.

Fermuar sisteminin gerekliliği vurgusu

TBMM ve belediye meclislerinde daha fazla temsil edilmek isteyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal ve İYİ Parti Manisa İl Kadın Politikaları Başkanı Fatma Şencel, fermuar sisteminin gerekliliğine vurgu yaparak önümüzdeki seçimlerde kadınların listelerde daha fazla yer alacağına inandıklarını ifade ettiler.

“Kadınlara pozitif ayrımcılık yapılacağını düşünüyorum”

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal, ‘fermuar sistemi’nin önümüzdeki seçimde uygulanıp uygulanmayacağını bilmediğini, fakat kadınlara yönelik yapılacak olan listede parti lideri Kılıçdaroğlu’nun pozitif ayrımcılık yapacağına inandığını kaydetti.

Uzun yıllar partinin farklı kademelerinde görev aldığını kaydeden Uysal, “Bildiğim bir şey var benim bu süreç içerisinde gözlemlediğim Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu’nun seçimlerde kadınlara pozitif ayrımcılık yapacağını düşünüyorum. Kadınlar müthiş bir şekilde çalışıyor genel başkanımız da bunu çok iyi görüyor. Kadınlara verdiği değeri hissediyor ve önemsiyorum. Gördüğüm ve yaşadıklarımdan çıkardığım sonuç bu. Fermuar sistemine uyar mı uymaz mı bilmiyorum. İnşallah uyar. Çünkü her seferinde genel başkanımız gençlere, kadınlara değer ve öncelik veriyor. Konuşmalarında, parti projelerinde öncelikler sağlanıyor. Her toplantıda onu hissettim. Kadınlara değer verdiğini biliyorum.”

Siyasette daha fazla kadın temsilci Türkiye’nin gelişmesi demek”

İYİ Parti Manisa İl Kadın Politikaları Başkanı Fatma Şencel de, fermuar sisteminin önemine vurgu yaparak, genel başkanı kadın olan bir partinin bu anlamda şanslı olduğunu ifade etti. Manisa İl yönetiminin yarısının kadın olduğunu anlatan Şencel “Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener partinin her alanında kadınların aktif siyaset yapabilmeleri için elinden geleni yapıyor. Fermuar sistemi her parti için gerekli, kadınların siyasette daha fazla ve etkin görevlerde almaları gerek. Çünkü siyasette kadın temsilci demek, Türkiye’nin gelişmesi demek.”diye konuştu.  Hülya Kılınç

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.