‘Kanun uygulansaydı Hilal bugün aramızda olacaktı’

 ‘Kanun uygulansaydı Hilal bugün aramızda olacaktı’

Tacizci Önder Lafçı (43) tarafından silahla vurularak ağır yaralanan 21 yaşındaki Hilal Sultan Kırgöz 47 günlük yaşam mücadelesinin ardından hayatını kaybetti. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Manisa Temsilcisi Semiha Hasgör, “6284 sayılı kanun etkin uygulanmış olsaydı Hilal bugün aramızda ve yaşıyor olacaktı” dedi.

Tunay Aktaş

6 Eylül günü Şehzadeler’de yaşadığı evinin önünde tacizcinin araçla kaçırmaya çalıştığı esnada vurulan Hilal Sultan Kırgöz yaşam mücadelesini kaybetti. Vurulmasının ardından Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi’nde tedavi altına alınan ve saldırıda omuriliği zarar gördüğü için belden aşağısı tutmayan genç kız, tedavisinin ardından 15 gün önce taburcu edildi. Evinde bakımı süren Hilal, dün akşam saatlerinde evinde fenalaştı. Hemen Merkezefendi Devlet Hastanesine kaldırılan Kırgöz, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

KADINLARI KORUMAK İSTANBUL SÖZLEŞMESİYLE MÜMKÜN

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Manisa Temsilcisi Semiha Hasgör, “6 Eylül’de reddettigi erkek tarafından vurularak ağır yaralanan Hilal Sultan Kırgöz ne yazık ki hayatını kaybetti. Fail tarafından aylarca tehdit edilen Hilal defalarca şikayetçi olmasına rağmen 6284 sayılı kanun yetkililer tarafından etkin uygulanmadığı için korunamamış ve 20 yaşında hayatını kaybetmistir.

Şiddet uygulayanlara uzaklaştırma, yakın koruma gibi birçok tedbiri düzenleyen; kadınları maddi olarak güçlendirmekten kimlik bilgilerinin değiştirilmesine kadar birçok hak tanıyan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren 6284 sayılı kanun etkin uygulandığı takdirde kadınları koruyor. Kadınları korumak ve şiddeti önlemek için getirilen 6284 sayılı kanun yasalaşması İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasının ardından mümkün olabilmiştir.6284 sayılı kanun etkin uygulanmış olsaydı Hilal bugün aramızda ve yaşıyor olacaktı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak bir kadın bile öldürülmeyene kadar mucadelemize devam edeceğiz.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir