Kariyer Basamak Sınavı’nı boykot ettiler

 Kariyer Basamak Sınavı’nı boykot ettiler

Eğitim Gücü Sen Manisa Temsilcisi İsmail Çırak ve sendika üyesi öğretmenler, bugün yapılan Kariyer Basamak Sınavı’nı boykot ederek sınava girmedi. “Kanunla Değersizleştirilen Öğretmen Geçim Derdinde, Geçinemiyoruz” pankartı açan öğretmenler, mücadeleye devam vurgusu yaptı. 

Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası (Eğitim Gücü Sen) Manisa İl Temsilcisi İsmail Çırak, sınava gireceği okulun önüne gelerek sendika üyeleriyle birlikte açtığı ‘Kanunla Değersizleştirilen Öğretmen Geçim Derdinde, Geçinemiyoruz’ yazılı pankartla boykot ederek sınava girmedi. Ayrıca sendika üyesi olan 50 öğretmen ise gözetmen olarak görevlendirildiği sınav yerlerine gitmeyerek uygulamayı protesto ettiği öğrenildi.

“GERÇEKLER BAKAN ÖZER’İN PEMBE TABLOSUNDAN FARKLI”

Çırak, sınava girmediği okulun önünde  yaptığı basın açıklamasında, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in eğitimcilerin sorunlarına kulak tıkadığını, yeni uygulanan Kariyer Basamaklı Sınav ile bakanın sınıfta kaldığını ifade etti.
Çırak, Bakan Özer’in  614 bin öğretmenin sınav başvurusu yapmış olmasından hareketle sınavın öğretmenler tarafından benimsendiği algısını oluşturmaya çalıştığı ve uygulamanın doğru olduğu kanaati yaratmak istediğini belirterek ” Gerçekler ise mühendis bakanın oluşturduğu pembe tablodan çok farklıdır. Öyle ki sendikamız akademik kurulu tarafından hazırlanan ve 12 binden fazla öğretmenin katılım gösterdiği Kariyer Basamakları Memnuniyet Anketi’nden Sayın Bakan’ın sınıfta kaldığı bir karne ortaya çıkmıştır.”dedi.
Öğretmenlerin kariyerden çok geçinebileceği bir maaş istediğini ifade eden Çırak, şöyle devam etti “Öğretmenlerimiz geçinememektedir. Huzursuzdur, mutsuzdur ve kendini değersiz hissetmektedir. Öğretmenlerimiz meslek kanununu onayladığı, kariyer basamaklarını benimsediği için değil, gelirini biraz olsun artırabilmek için sınava girmiştir. Öğretmenlerin okullardaki çalışma barışını bozacak, yaşadığı hiçbir soruna çare olmayacak, özlük haklarını yasal ve sosyal statüde koruyup iyileştirmeyen bu kanun derhal iptal edilmelidir. Öğretmenlerimizin maaşları yoksulluk sınırı üzerine çıkarılmalıdır.”

“ÖĞRETMENLERİMİZİ DEĞERSİZLEŞTİREN SINAVI PROTESTO EDİYORUM”
Öğretmenleri değersizleştirdiğini ifade ettiği sınavı boykot etmek için girmediğini kaydeden Çırak,  “Öğretmenlerimizi değersizleştiren, onurunu hedef alan bu kanunu ve sınavı protesto ediyorum. Öğretmenlik Meslek Kanununun, eğitim çalışanlarının özlük haklarını güvence altına alan ve öğretmenlik mesleğini tanımlayan, mesleği güçlendirecek ve geliştirecek nitelik taşıyan, aynı zamanda da öğretmene dönük şiddet, mobbing, angarya gibi sorunlara karşı öğretmenin yasal ve sosyal statüde en büyük güvencesi olacak bir kanun olarak düzenlenene kadar taleplerimizden vazgeçmeyeceğiz.”

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir