Katili serbest bırakanlar bir kadının daha ölümüne yol açtı

 Katili serbest bırakanlar bir kadının daha ölümüne yol açtı

İlk 2 eşini öldüren katil Necati Akpınar’ın tahliye edilip 3’üncü eşini de öldürmesi sonrası Manisa’da kadınlar adalet sistemine tepki gösterdi. Kadınları öldürülmesine göz yumamazsınız diyen Ayşe Dubaz, “Katili serbest bırakanlar bir kadının daha ölümüne yol açtı”ifadesini kullandı. 

Tunay Aktaş

Manisa Kadın Meclisi, Manisa Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Manisa Kadın Platformu ortak açıklamasında Ayşe Dubaz, “Yine bir kadın göz göre göre bir erkek tarafından öldüldü. Daha önce 2 eşini öldürmüş olan olan Necati Akpınar, ilk eşini öldüdürten sonra bir şekilde tahliye edilmiş. İkinci eşini öldürdükten sonra tekrar tutuklanan Necati Akpınar pandemi nedeniyle tahliye edilmişti ve bu tahliyesinden bir süre sonra imam nikahlı olduğu eşi Mutlu Menekşe’yi planlı şekilde öldürdü. Kadınların öldürülmesine böyle açık kapı sunamazsınız. 2 kadın cinayeti işlemiş birini hiçbir şartta serbest bırakamazsınız. Kadınların öldürülmesine göz yumamazsınız. Sessiz kalamazsınız.

İktidar kadın cinayetlerinin sorumlusu

Kadın cinayetleri politiktir. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkan iktidar, kadın cinayetlerinin sorumludur. 6284 sayılı ailenin korunması ve kadın karşı şiddetin önlenmesi dair kanunu etkin uygulamayanlar kadın cinayetlerinin sorumlusudur. Cinsiyetçi indirimlerle katilleri serbest bırakanlar kadın cinayetlerinin sorumlusudur. Pandemi gerekçesiyle ya da iyi hal indirimleri uygulayan adalet sistemi yetersiz ve hatalıdır. 2 kadını bile isteye öldüren birini serbest bırakarak başka bir kadının ölümüne yol açtılar. Bu cinayetinde hak ettiği gerçek cezayı alacak mı. Bunun garantisini verebilir misiniz. İyi hal indirimi olmaksızın katilin hak ettiği cezayı almasını istiyoruz.

2022’de her gün bir kadın öldürüldü

Ayşe Dubaz, “İçimiz kan ağlıyor. Bu ülkede kadınlar öldürülüyor. Geride bıraktığımız yılda neredeyse her gün bir kadın öldürüldü bu ülkede. 334 kadın cinayeti, 245 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. İstanbul Sözleşmesi’nin resmi olarak feshedildiği bu dönemde görüyoruz ki kadın cinayetlerinde ciddi bir artış var” dedi.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir