Katledilen Hilal’in ailesi ‘Adalet’ arıyor

 Katledilen Hilal’in ailesi ‘Adalet’ arıyor

Tacizci Önder Lafçı (43) tarafından katledilen 21 yaşındaki Hilal Sultan Kırgöz’ün Ailesi, Manolya Meydanı’nda adalet talep etti. Anne Zeynep Kırgöz, “Devlettin bana vermediği adaleti istiyorum”derken, aile destek veren CHP’li ve STK’lar, kadın cinayetlerinin politik olduğuna vurgu yaptı.

Hülya Kılınç-Tunay Aktaş

Ret ettiği Tacizci Önder Lafçı (43) tarafından ağır silahla 6 Eylül günü silahla vurularak ağır yaralanan ve 47 gün sonra yaşamını kaybeden 21 yaşındaki Hilal Sultan Kırgöz için acılı aile, Manolya Meydanı’nda Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri ve Cumhuriyet Halk Partililer ile birlikte devletten adalet istedi.

Baba Veysel Kırgöz Anne Zeynep Kırgöz

“DEVLETİN BANA VERMEDİĞİ ADALETİ İSTİYORUM”

Acılı Anne Zeynep Kırgöz, gözyaşları içinde kızını nasıl zorluklarla büyüttüğünü anlatarak, devletin kızını koruyamadığını ifade etti. Kırgöz “O katil sadece Hila’i değil hepimizi birden yok etti. Hapishanede, yemeğini de yiyecek, suyunu da içecek, sevdikleriyle de görüşüp sarılacak. Ben kızımı toprağa verdim kime sarılacağım. Adalet yerini bulsun istiyorum. Kızım cani ile 28 dakika cebelleşirken tek bir polis olay yerine gelmemiştir. Bunun hesabı verilmelidir. Devletin bana şu ana kadar bana vermediği adaleti istiyorum. Kızıma nasıl korku verdiyse o caninin aynı korkuyu yaşamasını istiyorum. Benim içim o zaman soğuyacak. Caydırıcı cezalar olmadığı için sürekli herkes birilerini öldürüyor. Benim kızım ölmeyi hak etmedi.”dedi. Acılı Baba Veysel Kırgöz de, tacizci Önder Lafsı tarafından aylarca tehdit edilen kızının devlet tarafından yeterince korunamadığını ifade ederek, adalet talebini dile getirdi.

 

ARCAK: KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR

Hilal Kırgöz’ün aynı zamanda avukatı da olan CHP Yunusemre İlçe Başkanı Yalçın Arcak, yaptığı konuşmada zaman zaman duygulanarak gözyaşlarına hakim olamadı. Hilal Kırgöz’le en son yaptığı konuşmayı anlatan Arcak, kendisine bir söz verdiğini ifade ederek “Kadınların kanı dökülüyor bizler her ne kadar mücadeleye devam etsek de engelleyemiyoruz. Çünkü her zaman söylediğimiz gibi kadın cinayetleri politiktir. İstanbul Sözleşmesi’ni kaldıran zihniyettir bunun müsebbibi. Yasayı uygulamayanlardır bunların müsebbibi. Ve Hilal kardeşimizi biz gençliğinin baharında kaybettik. Hilal uzun dönem yoğun bakımda kaldı. Taburcu olduktan sonra onu ziyarete gittim. Hilal bana ret ettiği bir erkek tarafından nasıl zulme uğradığını anlattı. Hilal’in son sözü “Abi ne olur bana sahip çık, aileme sahip çık” dedi. Korkuyordu. Biliyordu çünkü kadınların yerde kaldığını. Kardeşiyle tehdit edildi Hilal. “Kardeşime  sahip çıkın” dedi. Ve ben  yanından ayrılırken “Söz veriyorum Hilal”dedim. Son görüşmemiz bu oldu sonra kara toprağa verdik. Mücadelemizi büyütmemiz gerekiyor. Hilal’e söz vermiştim, buradan herkese söz veriyorum. Hilal’in kanının yerde kalmaması için elimden geleni yapacağım. Ve o ahlaksız, insan dışı varlığın en ağır cezayı alması için tüm gönüllü avukatlar olarak elimizden ne geliyorsa onu yapacağız.”ifadesini kullandı.

“BU ÜLKEDE KADINLARIN ‘HAYIR’ DEME HAKKI YOK MU?”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platforma Manisa İl Temsilcisi Semiha Hasgör de kadın cinayetlerinin politik olduğunu vurguladığı konuşmasında İstanbul Sözleşmesi’ne vurgu yaparak şunları söyledi “Kadınlar bu ülkede kendi hayatlarına dair karar vermek istedikleri için öldürülüyorlar en çok. “Hayır” dedikleri için öldürülüyorlar. Kadınların “Hayır” deme hakkı yok mu? Kendi hayatımız hakkında karar verdiğimizde öldürülecek miyiz? Elbette ki kendi hayatımıza dair karar vermekten vazgeçmeyeceğiz. Hayır demeye devam edeceğiz. Hilal ret ettiği erkeğe “hayır” derken aylarca tehdit edildi. Bu süreçte kolluk kuvvetlerine gitti, “öldürülmekle tehdit ediliyorum, beni koruyun”dedi. Ama koruyamadılar, korumadılar. İstanbul  Sözleşmesi’nden vazgeçenler kadın cinayetlerini durduramıyorlar. İstanbul Sözleşmesi yaşatır demeye devam edeceğiz.”

CHP kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal ise, kadın cinayetlerinin durdurulması için çalışma yaptıklarını belirterek, öldürülen tüm kadınlar için mücadele etmeye devam edeceklerini dile getirdi.

“KADINLARIN EŞİT KOŞULLARDA YAŞAMASI İÇİN MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

CHP İl Başkanı Semih Balaban da Manisa’da son 25 günde 4 kadının erkek şiddetine kurban verildiğine dikkat çekerek, “Bu mücadele ne kadar ağır bedeller ödenirse ödensin sonunda kadınlar erkeklerin eşiti olarak bu toplumda yaşamaya başlayacaklar. İnsan eşitliğine inanıyoruz. Kadın kardeşlerimizin erkeklerle eşit koşullarda onurlu bir şekilde yaşaması için bu ülkenin tüm aydınları, ilericileri insanları olarak mücadelemizi sürdüreceğiz”diye konuştu.

Yapılan konuşmaların sonunda kadınlar tarafından “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganları atıldı.

Zeynep Kırgöz

 

 

 

 

 

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir