Kaza değil, kader değil, cinayet! Cinayetin alası bu

 Kaza değil, kader değil, cinayet! Cinayetin alası bu

Amasra’da 41 madencinin hayatını kaybettiği iş cinayetiyle ilgili önceki dönem CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, “Kaza değil, kader değil, fıtrat değil, cinayet. Cinayetin alası bu” dedi.

Tunay Aktaş

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait maden ocağında gaz patlası sonucu 41 madencinin  hayatını kaybetmesinin cinayet olduğunu söyleyen Tur Yıldız Biçer, “Kaza diyecekler, değil. Kader diyecekler, değil. Fıtrat diyecekler, değil. Cinayet. Cinayetin alası bu. Beş dakikalık gaz ölçümünü yapmazsan, işçi patlamada öldüğünde bu cinayet değil midir? Cinayetin alası bu. Halkımızın başı sağ olsun” ifadelerini kullandı.

KASTEN ADAM ÖLDÜRMEK

Biçer, “AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün ‘Biz kader planına inanmış insanlarız. Bunun ne dünü ne bugünü ne yarını hiçbir zaman olmayacaktır, bunlar her zaman olacaktır bunu da bilmemiz lazım. İnşallah şehadet makamına ulaşmak suretiyle Rabbimizin sevgili Habibi’ne komşu oluyorlar’ dedi. Bu sabah tam da bu açıklamayı yapacağını, yapacaklarını bildiğim için sosyal medyada: Kaza diyecekler, değil. Kader diyecekler, değil. Fıtrat diyecekler, değil. Cinayet. Cinayetin alası bu paylaşımı yaptım. Bu ölümler kaza değil, kader değil fıtrat değil cinayet. Kasten adam öldürmek. Sayıştay ve Türkiye Taşkömürü Kurumu yetkililerinin Bartın’da patlamanın meydana gelen maden ocağında daha 9 gün önce inceleme yaptığı ortaya çıktı. Ne yaptılar peki 41 madencinin öldürülmesini önlemek için? Hayatını kaybeden bir madencinin yakını Erdoğan’a: “Kardeşim 10 gün önce ‘burada gaz kaçağı var bizi patlatacaklar’ dedi değil mi bugün? Tüm bunlar cinayetin alası değil mi?

SOMA’DA DAVA AVUKATI TUTUKLU

Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in, 24 gün önce Amasra’daki madeni ziyareti sırasında Soma’dan sonra kazaların bıçak gibi kesildiğini söyledi. Peki bugün biz 41 madenci kardeşimizi toprağın altından ölü çıkarıp toprağın altına kefenleriyle neden koyuyoruz. Neden biliyor musunuz? Ülkemizde gücünü hukukun temel ilkelerinden almak yerine sarayın ihtiyaçlarından alan yargı sistemi; Soma’daki ihmal cinayetlerinin asıl sorumlularını cezalandırıp adaleti tesis etmediği,  Soma’daki cinayetlerin sorumlularından hiç kimse tutuklu değilken, dava avukatı Selçuk Kozağaçlı tutuklu olduğu için olabilir mi?

FACİAYA ZEMİN HAZIRLANIYOR

Maden ocaklarını incelemek ve denetlemekle sorumlu memurların görevlerini yerine getirmemesi öncelikle kamuya karşı işlenmiş bir suç değil mi? Soma’daki sorumluluları cezalandırmayan Erdoğan yargısı ve bir daha böyle bir facianın ve acıların yaşanmaması için denetim görevinin önemini anlayamamış kişilerin Amasra’da olanlara çanak tuttuğunu düşünüyorum.  Burada denetim görevinin yerine getirilmemesi yeni faciaya zemin hazırlamıştır. Yaşadığımız Soma faciası bunun acı bir tecrübesi olup, maden işçileri ve yakınları ve tüm Türkiye bir kez daha ölümle sınanmıştır. Soma’da yaşanan facianın sonuçlarını hâlâ yaşıyoruz.Yani Soma’da, olan Amasra’da da oldu. Önlenebilir ölümler göz göre geldi. Bu yüzden kaza değil, kader değil, fıtrat değil, bu ölümler; cinayettir. Erdoğan ve rejiminin yürütücüsü  hiç kimse suçunu dinle, demagojiyle, hamasetle; kaderle, fıtratla örtemez. Pandemide tercihlerini kimden yana kullandıklarını gösterenler bize dilbazlıkla, dinbazlıkla akıl verecek durumda değiller” dedi.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir