“Kendi mahallemizde mülteci olduk”

 “Kendi mahallemizde mülteci olduk”

Derin yoksulluğun en şiddetli hissedildiği yerlerden biri olan Manisa Şehzadeler Kazım Karabekir Mahallesi’nde Muhtar Tekin Aydın, kendi mahallelerinde mülteci konumuna düştüklerini, artık Suriyelilerin insanlara yardım eder hale geldiğini söyleyerek ‘Durum çok kötü’ dedi.

Tunay Aktaş

Yaşam koşullarından dolayı çok zor günler geçirdiklerini ve insanların dayanacak gücünün kalmadığını belirten Aydın, “Günde en az 8-10 kişiye fakirlik belgesi veriyorum. Bu yıl bu belgeye başvuranlar çok arttı. Günden güne ekleniyor. Her gün farklı farklı insanlar bu belge için geliyor. Ayda 300 kişiye bu belgeyi verip gönderiyorum. Bir sefer aldığında 1 sene kullanılabiliyor. Ücretsiz 2 ekmek alabilmek için bunu alıyorlar. Fakirlik belgesini yazıyorum, götürüyor 2 ekmek almaya. Onu da 3-4 kilometre yolu yayan gidiyor geliyor, ekmeği alıp getirmesi için. Yani biz böyle günleri yaşıyoruz, gerçekten çok kötü günler. Bunu yüzlerce insana vermişimdir. Giderek bu insanlar artıyor. Biz mağduruz ama derdimizi anlatamıyoruz” dedi.

“Mültecilerin yaşamları bizden daha iyi”

Yaşam şartlarından dolayı mahallesindeki insanların yardıma muhtaç hale geldiğini ve mültecilerden daha kötü koşullarda yaşadığını belirten Aydın, “Mültecilerin ekonomik durumları gayet iyi. Yaşantıları bizden daha iyi. Şu anda mülteci sıfatına biz düşmüşüz. Kirası için para bulamayan elektrik faturasını ödeyemeyen yüzlerce insanımız var. Artık ödeyemedikleri için kaçak yoluna başvurmuşlar. Kaçak elektrik kullanıyorlar. Ekonomik krizden dolayı. Daha önce böyle bir şey yoktu. Suriyeliler kiralarını da ödüyorlar, altlarında son model arabaları da var. Onların yaşadığı yaşantıyı bizim ailelerimiz yaşamıyor. Akşam oluyor parklarda eğleniyorlar, zevki sefa yapıyorlar. Bizim hanımlarımız, çocuklarımız şu anda ovada güneşin altında çalışırken. Devletimiz mi bunların karşılıyor, nerden geliyor bu kaynaklar bilmiyoruz. Mahalle olarak bildiğim; Kızılay Kart veriliyor, sosyal yardımlaşmadan kömür veriliyor. Parasal kaynak nereden geliyor biz bilmiyoruz”

“Sosyal yardımlaşmanın kapısından geri gönderiliyorlar”

Aydın, “Mülteciler mahallemize ilk geldiklerinde bizim insanlarımız onlara yardım ediyordu. Buraya gelen Suriyelilerin yüzde 90’nına bizim insanımız yardım etmiştir. Şu an bizlerden daha iyi yaşantıları var. 4 kişilik ailede bir tane sigortalı çalışan var diye insanların sosyal yardımlaşmanın kapısından çeviriyorlar. Bu aile zaten açlık sınırının altında, birde kira veriyor. Vatandaş kendi imkanlarıyla gidip devletin verdiği imkanlardan faydalanamıyor. Vatandaşın halini bir görseniz, içler acısı. Ramazan ayında hayır severlerin yardımlarıyla yaşadı insanlar. Yaşadıkları yerde Suriyeliler yaşamaz. Hayat şartları giderek daha da kötüleşiyor.

“insanlarımız kendi ülkesine huzursuzluk getirmez”

Yaşam şartlarının insanları asayişi bozacak davranışa itip itmeyeceği sorusunu cevaplandıran Muhtar Aydın, “Bizim insanlarımız aç da kalsa asayişsizlik yapmazlar. Huzursuzluk çıkarmazlar. Aç da kalsa evinde kalır. Ama yabancı uyruklular aç kalınca bize saldırsalar. Ama bizim insanımız yapmaz. Gider komşusundan alır, açlığını giderir. Kendi ülkesine huzursuzluk getirecek şeyler yapmaz” dedi.

“Eryılmaz 2 tane koli layık gördü”

Siyasi partilere sitem eden Aydın, “Siyasi partilerden talepte bulunduk.il başkanları ve ilçe başkanlarını aradık, hepsine talepte bulunduk. Hepsi yaparız dedi ama hiçbir tanesi Ramazan’da yardım etmedi bize. Mahalle muhtarı olarak talep etmemize rağmen, insanların mağduriyetini iletmemize rağmen hiçbirisi yapmadı. İYİ Parti İl Başkanı Hasan Eryılmaz’ı aramıştım. Size yardım edeceğiz, erzak kolisi getireceğiz dediler. Ramazan Bayramı’na 2 gün kala 2 erzak kolisi göndermişler mahalle temsilcisiyle. O iki koliyi almadım kendisine iade ettirdim. 1500 tane insan talep etmişti, bize 2 tane layık gördüler. Almayıp geri gönderdim. Diğer siyasi partilerden talep etmemize rağmen gelmediler bile. Bir tanesi bile şunu alda bir garibana ver demediler” ifadelerini kullandı.

“Siyasi partiler bu günler için var”

Aydın, “Siyasetle işimiz yok ama böyle günlerde de biz siyasilere gitmek zorundayız. İnsanlarımız mağdurdur. Mahallemizin yüzde 80’ni açlık sınırının altında. Evlerine ekmek götüremiyorlar. Böyle olmaması lazım. Siyasi partiler bu günler için var. Gerçekten aç olan insanların yanında olmaları lazım. Dar günlerinde bu insanlara destek olmaları gerekiyor. Onlardan para pul istemiyoruz. Biraz gıda yardımı yapsınlar. Bunu çok gördüler, hiç vermediler” dedi

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.