Kentsel Dönüşüm yardımı vatandaşın kirasına yetmiyor

 Kentsel Dönüşüm yardımı vatandaşın kirasına yetmiyor

Türkiye genelinde olduğu gibi Manisa’da da ‘Kentsel Dönüşüm’ altında yapılan çalışmalar geçim sıkıntısı içerisinde olan vatandaşları mutlu etmek yerine sorun olmaya devam ediyor. Kentsel Dönüşüm altında vatandaşlara belli bir oranda yardım yapılırken, özellikle son bir yıl içerisinde astronomik oranda artan ev kiraları verilen yardımların yetersiz kalmasına sebep oldu. 

Yaşanan sorunun gündeme taşıyan CHP Manisa Milletvekili Aday Adayı Semih Balaban, kentsel dönüşümle birlikte evlerinden edilen vatandaşlara verilen kentsel dönüşüm yardımlarının artırılması gerektiğini ifade ederek, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

“AMAÇ YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRMAK OLMALIDIR”

CHP’li Balaban açıklamasında, kentsel dönüşümün insanların yerlerinden etmek olmaması gerektiğini, tam tersi insanların yaşam kalitesini artırmak olması gerektiğini vurgulayarak şu ifadelere yer verdi: “Manisa’da ve ülkemizde birçok bölgede kentsel dönüşüm süreci başlatılarak vatandaşlarımız alıştıkları yaşayış biçiminden, evlerinden ve hatıralarından uzaklaştırıldı. Kentsel dönüşüm süreci ile ilgili sosyolojik tartışmalar devam ediyor. Ancak bizler biliyoruz ki bir kentin dönüşümü yalnızca binaların yıkılıp yerine yenilerinin yapılması demek değildir. Kentsel dönüşüm tüm öğeleri ile kültürel, sosyal ve yapısal bir dönüşümdür. Amaç insanları yerlerinden etmek değil amaç insanların yaşam kalitesini artırmak olmalıdır.”

“ANLAYIŞ KENTSEL DEĞİL, RANTSAL DÖNÜŞÜM”

Kentsel Dönüşüm’ün çerçevesinde başlatılan çalışmalarla iktidara yakın müteahhit firmalarına çeşitli rantlar sağlandığını ifade eden CHP’li Balaban, ‘Rantsal Dönüşüm’ diye adlandırdığı kentsel dönüşümün en çok dar gelirli vatandaşları mağdur ettiğini dile getirdi.

Kentsel Dönüşüm konusunda Manisa’da da bir çok vatandaşın mağdur olduğunun altını çizen CHP’li Balaban açıklamasına şu ifadelerle devam etti: “Bugün iktidarının kentsel dönüşüm anlayışı ‘Dar gelirli vatandaş ne yaparsın yapsın benim yandaşım kazansın’ anlayışıdır. Geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlarımız, senelerdir yaşadıkları binaları yıkılarak, yerine yenisi yapılan daireler fahiş fiyatlarla satılarak mağdur edilmektedir. Yani bu rantsal dönüşümde yine mağdur olan ve ezilen vatandaşımızdır. Evleri kentsel dönüşüm sürecine alınan vatandaşlara bir kira desteği veriliyor, bu destek yalnızca 1500 lira. Bu sözde yardım ile Manisa’nın en küçük ilçelerinde bile ev tutmanız mümkün değil. Manisa’da yaşanabilir bir evin kirası 4 bin 500 ile 6 bin 500 arasında değişiyor. Bu rakam bazı yerlerde 7-8 bine TL’ye kadar çıkıyor. Yani verilen kentsel dönüşüm yardımları devede kulak kalıyor.”

“KİRA YARDIMLARI VATANDAŞ LEHİNE ARTIRILMALIDIR”

CHP’li Balaban açıklamasının son kısmında, kentsel dönüşüm yardımlarının artırılması konusunda Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na çağrıda bulunarak sözlerini şöyle sonlandırdı: “Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na vatandaşlarımız adına çağrıda bulunuyorum. 1500 TL gibi komik bir miktar vatandaşın kira sorununa çözüm değil. Kiralara yüzde 75 zam yapıldığı bir dönemde kentsel dönüşüm kira yardımları da vatandaşların rahatça yaşayabilecekleri, sorunlarına çözüm olan bir noktaya getirilmelidir. Devlet aklı rant için değil vatandaş için çalışmalıdır. Ancak bunun bir tercih meselesi olduğu açıktır. AKP iktidarı her zamanki gibi tercihini vatandaştan yana değil ranttan yana kullanmaktadır. Ancak az kaldı. Bundan 4 ay sonra CHP önderliğindeki Millet İttifakı iktidarında vatandaşımız huzurla yaşayacağı ve yarınlara umutsuz bakmayacağı günlere kavuşacak. Her türlü hukuksuzluğa ve haksızlığa son vermek için bizler de her platformda tüm mağdurların yükselen sesi olmaya devam edeceğiz.”

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir