KETEM’den hayati çağrı: Erken teşhis hayat kurtarır!

 KETEM’den hayati çağrı: Erken teşhis hayat kurtarır!

Manisa’da Şehzadeler İlçe Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Hayat Merkezi KETEM Sorumlusu Dr. Şebnem Güvenç,  erken teşhisin hayat kurtardığının altını çizerek, 40-69 yaş arasındaki bütün kadınları mamografilerini çektirmek üzere KETEM merkezlerine davet etti.

Manisa’da Şehzadeler İlçe Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Hayat Merkezi KETEM Sorumlusu Dr. Şebnem Güvenç,  meme kanserinde erken teşhisin çok önemli olduğunu vurgulayarak, 40-69 yaş arasındaki bütün kadınları mamografilerini çektirmek üzere KETEM merkezlerine davet etti. Güvenç, yaptıkları taramalarda birçok kadının meme kanserinde erken teşhis edilmesini sağladıklarını ifade etti.

HER 8 KADINDAN 1’İ MEME KANSERİNE YAKALANIYOR

KETEM olarak meme kanseriyle mücadeleye büyük önem verdiklerini kaydede Şebnem Güvenç, her 8 kadından 1’inin meme kanserine yakalandığına dikkat çekerek şunları söyledi “O yüzden 40-69 yaş grubunda bulunan kadınlarımızın 2 yılda bir mamografilerini düzenli bir şekilde çektirmeleri gerekiyor ki toplumda henüz teşhis edilmemiş meme kanseri vakalarını teşhis edelim, erken saptayalım. Erken tedavi edelim. Çünkü ne kadar erken teşhis edersek ne kadar erken tedavi edersek kişilerin beklenen yaşam süresi ve yaşam kaliteleri artıyor. Bu mamografiler sayesinde de birçok kişinin erken teşhisi sağlandı ve erken tedavi edildi. 40-69 yaş arasındaki bütün kadınlarımızı mamografilerini çektirmek üzere bütün KETEM merkezlerimize davet ediyoruz. KETEM’lerimizde dijital mamografi cihazı kullanıyoruz. Kadınlarımızın korktuğu gibi öyle acı ağrı olmuyor. Zaten çok çok kısa süren bir işlem. 4 saniyede bir meme çekiliyor. Kadınlarımız önceden randevu alırlarsa daha kolay oluyor. Bazen köylerden tarama gruplarımızı getiriyoruz. Böylece daha çok kadına ulaşabiliyoruz. Daha çok kişinin erken teşhis edilmesini sağlayabiliyoruz. Bunun için bütün kadınlarımızı kurumumuza bekliyoruz. Kendi sağlıkları kendi ellerinde. Bunun içinde sorumluluk alıp 2 yılda bir mamografilerini çektirmeleri gerekiyor.”

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir