Kitap fuarında 57’nci alay turu

 Kitap fuarında 57’nci alay turu

57’nci Alay’ın savaş verdiği noktadan toprak alarak 19 Mayıs etkinlikleri için Samsun’a götüren bisiklet ekibi Merzifon Kitap Fuar’ını bisikletleriyle turladı. Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı, bu emanet anlayışın çok önemli olduğunu söyledi.

57’nci alaydan aldıkları toprağı Samsun’a götüren Çanakkale Bisiklet Platformu, yol güzergahında bulunan Merzifon’da kitap fuarına katılarak bisikletleriyle fuarda tur attı. Bisiklet ekibini yolda gören ve kitap fuarına davet eden Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı, “57’nci Alay’ın Çanakkale Savaşı’nda mücadele ettiği bölgeden getirdikleri toprakları bir emanet anlayışıyla 19 Mayıs için Samsun’a götüren bisiklet ekibini fuarımızda ağırladık. Kendilerini bu anlamlı davranışlarından dolayı teşekkür ediyorum. Bu toparlaklarda eğer bugün huzurla, güvenle, coşkuyla, birlik ve beraberlik içerisinde bir kitap fuarı tertip ediliyorsa ve akşam evimizde huzur içerisinde yasabiliyorsak bunu Malazgirt’ten Çanakkale’ye, Çanakkale’den milli mücadeleye ve günümüze kadar emek veren başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarına, şehitlerimize, gazilerimize borçluyuz. Onlara manevi konularda her zaman yanlarında olduğumuzu gösterdik. Güzel bir organizasyona imza atmışlar. Allah kaza bela vermesin” dedi.

KİTAP HERKESİ BULUŞTURUYOR

Kitabın insanların birbirini tanıması yönünde büyük bir araç olduğu belirten Kargı, “Kitap herkesi buluşturur dediğimiz zaman bunun ne kadar haklı bir slogan olduğunu gördük. Çanakkale’den Samsun’a giden kardeşlerimiz bile buraya bulundu. Kitap herkesi buluşturur. Sadece kitap olgusunun ötesinde insanların birbirini görmesi ve tanıması. Belkide aynı apartmanda oturup birbirinin hassasiyetlerini görmezden gelen insanlar halini aldık. Cenaze varken üst katta yaş günü kutlar hale geldik. Sokağımızda biri vefat ettiğinde babam televizyonu kapatırdı ses olmasın diye. Bir hafta evimizde televizyon açılmazdı. Bu anlayışları terk ettik. Yozlaştık. Bilgiye çok ulaşıyoruz sansak da bilgiye çok ham bir şekilde ulaşıyoruz. Kitap fuarının amacı insanları söyleşilerle ve imza günleriyle çocuklarımızın, gençlerimizin, okuryazarlarımızın aynı havayı solumasının sağlamak”

HER DÜNYA GÖRÜŞÜNE YER VERDİK

Kargı, “Her dünya görüşünden insana yer vermeye inanılmaz bir gayret sarf ettik. Ama bir şartla: ülkemizin bölünmez bütünlüğü, ve bizim mukaddes değerleri dediğimiz Kuran, bayrak, ezan gibi değerlerimize ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize bıraktığı cumhuriyet temel değerleriyle problemi olmayan herkesi davet ettik. Dünya görüşü ayrımı gözetmedik. Burada bir araya geldiğimizde ben onla sohbet ediyorum, o benle sohbet ediyor derken güven ortamı oluşuyor. Bu birbirimizi tanımamıza imkan sağlıyor. Ben şunu kabul edemiyorum, asgari müştereklerde buluşabilmek. Neden asgari müşterekler. Neden azami değil.  Bunlar hep bize dayatılıyor. Rahatsız oluyorum bu cümleden. Ben bir MHP’li, AKP’li, Demokrat Partili neyse kimse ben herkesle azami müştereklerde buluşmalıyım. Bunun tesisinde fuarların çok büyük katkısı olduğunu düşünüyorum” dedi.

MERZİFON KİTABIN DAVOS’U OLABİLİR

Merzifon’un kitap fuarı konusunda çok ciddi gelişme gösterdiğini ve çok daha büyük potansiyelini bulunduğunu ifade eden Kargı, Merzifon’un bu alanda bir Davos konseptine kavuşabileceğini bu yönde çalışmalar gerçekleştirenleri söyledi.

 

 

 

 

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.