Kitlesel okul terki yaşanıyor!

 Kitlesel okul terki yaşanıyor!

Veli-Der Manisa Şube Başkanı Ayşe Işıl Gel, “Yoksulluğun artışından kaynaklı ülke tarihi boyunca görülmemiş kitlesel bir okul terki yaşanıyor” dedi.

Tunay Aktaş

Salgın ve derinleşen ekonomik krizle birlikte yoksullaşmanın en çok çocukları etkilediğini belirten Öğrenci Veli Derneği Manisa Şubesi Başkanı Ayşe Işıl Gel, “Eğitim harcamaları biz veliler için en büyük gider kalemlerinden biri haline geldi. Geldiğimiz koşullarda artık çocuklarımızın eşit, nitelikli eğitim hakkını dahi konuşamıyoruz. Çocuklarımızın gıdaya erişememesi, çocuklarımızın açlığı ve okul terkleri temel sorunumuz haline geldi” dedi.

Ayşe Işıl Gel, “Yalnızca 2020 verileri bile ülkemizdeki çocukların yüzde 44’ünün açlıkla, yoksullukla karşı karşıya olduğunu göstermişti. Son 2 yılda yapılan devasa zamlar düşünüldüğünde en az iki çocuğumuzdan biri açlıkla karşı karşıya. Belirlenen taban fiyatlar üzerinden öğle yemeği ücreti 35-36 TL’den başlıyor. Okul kantinlerinden ulaşılabilecek en ucuz besin olan tostun ücreti 12-15 TL. İki çocuklu bir aile için bile çocukların yalnızca okul saatinde ihtiyaç duyduğu beslenmenin aylık maliyeti ülke nüfusunun yarısından fazlasının asgari ücretle yaşamaya çalıştığı ülke gerçekliğinde aylık gelirinin üçte birini aşıyor.

ÜCRETSİZ OKUL YEMEĞİ ACİLEN BAŞLATILMALI

Ücretsiz okul yemeği bir an önce başlatılmalıdır. Birinci ara tatili öncesinde yalnızca 9 hafta içinde yaşadığımız sorunlar dahi satırlara,sayfalara sığmamaktadır. Çocuklarımız en kıymetlilerimiz. Ülkemizin geleceği. Ve biz her yeni güne kaygıyla başlıyoruz. Sesimiz duyulana kadar çocuklarımızın okullara aç gitmediği, yoksulluktan kaynaklı okullarını terk etmek zorunda bırakılmadığı, çocuk yaşta işçileştirilmediği günleri kazanıncaya kadar tüm demokratik haklarımızı kullanmaya devam edeceğiz. Kamusal, laik, eşit, parasız, nitelikli eğitim tüm çocuklarımızın en temel hakkıdır” dedi.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir