Kıyafetini beğenmediği maden şehidi annesini Kılıçdaroğlu’nun yanına oturtmadı

 Kıyafetini beğenmediği maden şehidi annesini Kılıçdaroğlu’nun yanına oturtmadı

Geçtiğimiz günlerde Akhisar’da düzenlenen ‘Kadın Buluşması’nda CHP ilçe Kadın Kolları Başkanı Fatma Celebci, Soma maden şehidi annesi Gülsüm Çolak’a kıyafetinin uygun olmadığını söyleyerek CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun yanına oturmasına izin vermedi.

CHP Akhisar İlçe Kadın Kolları Başkanı Fatma Celebci, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı 31 Mart’ta Akhisar’da düzenlenen ‘Kadın Buluşması’nda, Soma katliamında yaşamını yitiren Uğur Çolak’ın annesi Gülsüm Çolak’ı kıyafetini beğenmediği için protokol sırasındaki sandalyelere oturmasına izin vermedi.

Çolak’ın kıyafetlerini süzen Celebci, yüzüne karşı “kıyafetin uygun değil” dedi

‘Kadın Buluşması’nda Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir yanına, Yırca Köyü’nde  zeytinleri maden şirketine karşı savunan köylü bir kadın, diğer yanına Soma Katliamında bir yakınını kaybeden madenci yakını oturtulmak istendi. Akhisar İlçe Kadın Kolları Başkanı Fatma Celebci, Maden Şehitleri Aileleri Dayanışma Derneği’nden gelen kadınların yanına gitti. Kimin Kılıçdaroğlu’nun yanına oturacağını sordu. Dernek üyesi kadınlar Gülsüm Çolak’ın oturmasını istediler. Fatma Celebci, Çolak’ın üstünü süzerek, kıyafetinin uygun olmadığını söyledi. Başka bir maden şehidi yakınını Kılıçdaroğlu’nun yanına oturttu.

“Bir kadın bir kadına bunu yapmasın”

Celebci’nin tavrı karşısında çok incindiğini söyleyen Çolak, yaşadıklarını şöyle anlattı “Orada bazı arkadaşlarım “Gülsüm anne otursun” dediler. Kadınların akıllı olması lazım, bir yere gelirken birbirini ezerek gelmemeli. Bana “neden orada başkaldırmadın” dediler ben orada sorun çıkarmak istemedim. Zaten ekonomik krizi bile Kılıçdaroğlu’ndan biliyorlar. Ben orayı terk etmek istedim o anda ama, Kılıçdaroğlu’nun suçu neydi. Nasrettin hocanın hikayesi gibi kırk yamayla gidiyor topluma yüzüne bakmıyorlar. Ama kürk giyinip gidiyor baş köşeye oturtuyorlar. Bir kadının bir kadına bunu yapmasına üzüldüm. Zaten Soma davasında karar onandı sorumlulara verilen cezalar bizi üzdü. Her bir maden şehidi için 8 gün yatacak madenin sahibi. Kıyafetlerinden dolayı indirim alıyorlar. Ben bunu kendi cinsiyetimden aynı tepkiyi alıyorum. Beni kılığımla, kıyafetimle yargılamasın. “Ben tarımcıların yanındayım. Ben şalvar giyiyorum, traktöre biniyorum” demesin Fatma Celebci. Bana bunu yapıyorsa başkasına da yapıyordur. Fatma Celebci beni kıyafetimden dolayı Kılıçdaroğlu’nun yanına oturtmadı.”

“Kılıçdaroğlu durumdan haberdar olsaydı müdahale ederdi”

“Kılıçdaroğlu yaşanan bu durumdan haberdar olsaydı mutlaka müdahale ederdi ve yanına oturturdu beni” diyen Çolak şöyle devam etti “Buna inanıyorum çünkü Adalet yürüyüşünde Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’yla birlikte yürüdüm. Bizlerle çok ilgilendi. Bizleri dinledi, bizim acımızı paylaştı. Hepimiz için adalet için yürüdüğünü söyledi. Birlikte yan yana yürüyerek türküler söyledik. Böyle güzel ve hoşgörülü bir insanın bizleri nasıl giyinirsek giyinelim olduğumuz gibi kucaklayacağını biliyorum. Burada ne Kılıçdaroğlu’nu ne de CHP’yi suçluyorum. Soma davasında hep yanımızda oldular, bizlere destek verdiler.   Akhisar’daki yaşadığım durumdan Kılıçdaroğlu’nun haberi olmadı. Olsaydı kimse buna izin vermezdi, biliyorum.”dedi.

Kılıçdaroğlu’nun yanına yaklaşmasını da engellemek istedi

Kılıçdaroğlu oturduktan sonra yanına gidip birlikte fotoğraf çektirmek istediklerini, Celebci’nin buna da müdahale etmek istediğini belirten Çolak”Program bittikten sonra arkadaşlarıma “Kılıçdaroğlu’yla el sıkışmak istiyorsanız gelin” dedim. “Ne yapacaksın abla” dediler “valla sarılacağım” dedim. Hatta o arada Kılıçdaroğlu’nun yanında duran Fatma Celebci, eliyle beni itti “sarılma” dedi bana. Ben “Kılıçdaroğlu’nu çok seviyorum neden sarılamayacakmışım, haklarımı savunuyorsa, sarılırım tabi”dedim. Arkadaşlarla birlikte Kılıçdaroğlu’nun yanına giderek el sıkıştık, birlikte fotoğraf çektirdik”diye anlattı. Hülya Kılınç

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.