Kızılay Manisa, halkın malını yandaşa peşkeş çekmiş

 Kızılay Manisa, halkın malını yandaşa peşkeş çekmiş

CHP Şehzadeler İlçe başkanı Hakan Gürtunca, Kızılay’ın Şehzadeler ilçesindeki halkın yardım paralarıyla yapılan 16 daire ve 1 dükkanı gizli kapaklı bir grup yandaşlara peşkeş çekmekle suçlayarak, konut satışlarıyla ilgili Kızılay Manisa Şubesi’nden açıklama yapmasını istedi.

Hülya Kılınç

CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, Şehzadeler İlçesi’nde bulunan Kızılay’a ait konutların yok pahasına satılmasına tepki göstererek açıklamalarda bulundu.

“16 DAİRE VE 1 DÜKKAN HARAÇ MEZAT SATILDI”

Kızılay’ın Manisa Lisesi karşısında bulunan bir dükkan ve 16 dairesinin haraç mezat satıldığını ifade eden Gürtunca, satış işlemlerinin ise sessiz sedasız yapıldığını belirterek şunları söyledi “Kızılay Türkiye genelindeki tüm mallarını satışa çıkardığında bu malları da satışa çıkardı. Ne acıdır ki içinde oturan kiracılara haber verilmedi. İstanbul’da işi verdiği emlak firmasının kendi sitesinde duyuruldu. İçinde oturan kiracıların haberi yok. İçeriden öğrenen bir kişinin öğrenmesiyle olay açığa çıktı.

“3 MİLYONLUK DAİRELER 940 BİN LİRAYA SATILDI”

Kızılay’ın bu binası Manisa’nın Şehzadeler’in en güzel lokasyonunun olduğu yerde ve bu daireler maalesef üstü üstüne 940 bin TL’ye 1 milyon TL’ye peşkeş çekiyor Oradaki bir daire en az bugün 2.5 milyon TL 3 milyon TL’ye babanızın oğluna verirsin. İki daire sadece 1 milyon 440 bin TL’ye satıldı. İçi yapılı dairede içi harabe durumundaki dairede 940-950 bin TL. Biz bu durumu direkt Ankara’ya ilettik. 1 Aralık tarihinde İçişleri Bakanlığı bütçesi görüşülürken Yıldırım Kaya Milletvekilimiz Süleyman Soylu’ya soru önergesi olarak mecliste bunlardan haberiniz var mı diye sordu.

“KİRACILARA 2 AY SÜRE VERİLDİ”

İşin garip tarafı bu ihaleyi İstanbul’daki firmanın Manisa yereldeki taşeronu olan emlakçılar daha ihale bitmeden kiracılara gidip “Biz burayı satın aldık 2 ay içinde boşaltın. Boşaltmazsanız belediyeden yıkım kararı çıkartıp yıktıracağız” diyerek insanlara mağduriyet yaşatıyorlar. Orada yapılı daireler de var ben gittim gördüm içi onarılmış tadilat yapılmış valizinizi alın gidin yerleşin. Diğer taraftan öyle daireler var ki kapağı çekiyorsunuz mutfak dolabının elinizde kalıyor. O dairede 940 bin TL, bu dairede 940 bin TL.”

“BU DAİRELER BABANIZDAN KALSA BU PARALARA SATAR MISINIZ?”

Manisa Kızılay yetkililerine seslenen Gürtunca, “Bu daireler babanızdan size kalsa bu paralara verir misiniz? Bununla ilgili açıklama yapacak mısınız? “ sorularını yönelterek şöyle devam etti “Biliyorsunuz Kızılay’ın sahip olduğu mallar bu ülkenin yüreği merhametli yardımsever insanlarının verdiği bağışlarla yapıldı. Bir yerde Siz Beyt’ül Mala hükmediyorsun bu yaptığınız Beyt’ül Mala ve o iyi yürekli insanlara karşı, bu ülkenin tüm insanlarına karşı bir haksızlık, bir yanlışlık, bir hukuksuzluk, bir kul hakkı değil mi? Yeri geldi mi mecliste, yeri geldi mi basına karşı yalandan racon kesen hakaret eden Süleyman Soylu’ya soruyorum: kızılay size bağlı siz de bunlarla ilgili bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz? Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu olayın takibindeyiz.”

VAKIF DÜKKANLARINDA KİRALAR YÜZDE 300-500 ORANINDA ARTTI 

Şehir merkezinde Vakıflar’a ait olan dükkanlarda da yüzde 300-500 arasında kira artışlarının yaşandığını vurgulayan Gürtunca, “Konut kiralarında yüzde 25’i geçemeyecek, ticarethanelerde TÜFE oranında zam yapılabilecek denilen bir ortamda Vakıflar’a ait binalardaki kiraların artışlarından tüm esnaf muzdarip durumda. TÜİK’in açıkladığı enflasyon bile yüzde 84’lerde. Esnaf suskun, gün bekliyor. Fırtına öncesi sessizlik yaşanıyor ve herkes gün bekliyor. ”dedi.

İLÇEDEKİ 4 MAHALLEYE TOPLU ULAŞIM YOK

Gürtunca, Şehzadeler’in en mağdur bölgesinden birinin Tabane denilen Bayındırlık, Gediz, Kocatepe ve İshakçelebi mahallerini kapsayan bölge olduğunu vurgulayarak, bu dört mahalleye toplu ulaşımın gitmediğini öğrenci ve vatandaşların toplu taşıma aracını kullanabilmek için kilometrelerce yol yürümek zorunda kaldığını söyledi. Gürtunca “Bu 4 mahallemiz yıllardır kendilerine söz verilmesine rağmen hala toplu ulaşımdan yararlanamıyorlar. Bir tane toplu taşıma aracı yok. Şehri yöneten belediyelerimiz su parasını eşit alıyor mu, vergiyi eşit alıyor mu? O zaman hizmetini de eşit götürmek zorunda. Doğrusu ve hakkaniyeti budur. Alınan vergilerle şehrin bir kısmına değil her bölgesine eşit hizmet götürülmesi gerekir. Bu bölgedeki insanlar dolmuşa binebilmek için kilometrelerce yürüyor. Güzelyurt’a, Uncubozköy’e giden toplu taşıma hizmeti bu bölgeye de gitmeli ve bu vatandaşlarımızın mağduriyeti bir an önce giderilmelidir.”diye konuştu.

Gürtunca, dört mahallede yaşayan insanların mağduriyetlerinin altını çizerek Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e şu soruları yöneltti “Cengiz Ergün’e soruyorum sizin malınızın çok olduğu Bozköy mahallesine dakika başı belediye otobüsü kalkıyor. Sizin rantın yüksek olduğu Güzelyurt mahallesine dakika başı araç gidiyor. Bu insanların bu kardeşlerin yaşadığı bölgede rant olayı çok düşük ranta girecek malları yok diye mi buraya hizmet gitmiyor. Karakoca köyünde turizme açılan imar alanına gösterdiğiniz ulaşım anlayışının yüzde onunu bu bölgeye gösterseniz binlerce onbinlerce insanımız bir an önce refaha ulaşır.”

“HER ŞEYİMİZİ ÇALDILAR UMUDUMUZU ÇALDIRMAYALIM”

Yıllardır ülkenin her zenginliğinin satıldığını, satılacak hiçbir şey kalmadığını dile getiren Gürtunca, “Çocuklarımızın geleceği ipotek altına alında bu ülkede. Bütün bu baskılara zorlamalara karşı hepimiz büyük bir umudun kıyısındayız. Her türlü zorluğa karşı, geleceğimiz çocuklarımız için  dimdik durmalı geleceğimize sahip çıkmalıyız. Her şeyimizi çaldılar ama umudumuzu çaldırmayalım. çünkü umudumuz bizim en büyük silahımız. Unutmayalım: 15 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru’na binen sarı saçlı, mavi gözlü dev adamın gönlündeki umut bu ülkeyi kurtardı. Hep birlikte aydınlık, özgür, bereketli bir Türkiye’yi çocuklarımıza kuracağımız günlere az kaldı.”diye konuştu.

CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir