Köylerine çimento fabrikası istemeyen halkı toplantıya almadılar!

 Köylerine çimento fabrikası istemeyen halkı toplantıya almadılar!

Muğla’nın Menteşe ilçesi Bayır-Deştin mahallerine yakın bölgede kurulması planlanan entegre çimento fabrikasının ruhsat iptali için belediye meclis toplantısına katılmak isteyenler engellendi.

 Muğla’nın Menteşe ilçesi Bayır-Deştin mahallerine yakın bir bölgede kurulması planlanan entegre çimento fabrikasının ruhsat iptali için Menteşe Belediyesi Meclis toplantısına katılmak isteyenler zabıta tarafından engellendi.

Evrensel’in haberine göre Menteşe Konakaltı Kültür Merkezi’nde yapılan toplantında girmesi engellenenler, yapılanın hukuksuz olduğunu ve kapıların açılması gerektiğini söyledi. Belediyede görevli olduğunu söyleyen bir şahıs ise kapıların açılması talimatını vererek toplantının bitmiş olduğunu dile getirdi. Toplantı salonuna inen katılımcılar toplantının jet hızı ile yapılarak gündem maddelerinin apar topar karara bağlandığını öğrendi. Çimento fabrikasının ruhsat iptali ile ilgili toplantıda bir gündem olmadığını öğrenen katılımcılar duruma tepki gösterdi.

“TOPLANTIYI KAÇAR GİBİ BİTİRDİLER”

Toplantıya katılmak isterken engellendiklerini belirten MUÇEP Menteşe ve Deştin Çevre Platformu Sözcüsü Haluk Özsoy, “Menteşe Belediyesi halkın katılımını engellemeye çalıştı, arbede çıkardı ve toplantıyı kaçar gibi bitirdi. Meclis toplantıları tarihinde en kısa toplantıyı yaparak bir ilke imza atmış oldu” diye konuştu.

“VERDİĞİNİZ SÖZÜ TUTUN, RUHSATI İPTAL EDİN”

“Belediyenin bu tavrını kınıyoruz” diyen Özsoy, “Belediye meclisi önünde olmaya devam edeceğiz. Ne zamana kadar kaçacaksınız, esnaf gezmeyecek misiniz, binadan dışarı çıkmayacak mısınız, kaç toplantıyı kaçar gibi 5 dakikada bitirip nereye gidebileceksiniz, bir an önce verdiğiniz sözü tutun ruhsatı iptal edin” dedi.

RUHSAT İPTALİ KARARINI BELEDİYEDEN BEKLİYORUZ

Konuşma yapan Deştin köylüsü Mehmet Uyan ise, “Verilen sözlerin tutulmasını ve belediyenin ruhsatı iptal etmesini bekliyoruz” dedi. Muğla Ticaret Odası Disiplin Kurulu Üyesi Mehmet Özavcı da “İtalya’da kuraklık ile ilgili olağan üstü hal ilan edildi. Çimento fabrikası yapımında ısrar edilmesi halinde benzer duruma biz de çok hızlı sürede geleceğiz. Yapılması planlanan mevkide yeraltı yerüstü su kaynaklarımız talan olacak” diye ekledi.Yaklaşık bir aylık önce belediyenin ruhsat iptali için söz verdiğini hatırlatan Deştinliler, meclis toplantısında konunun görüşülmemesinden dolayı hayal kırıklığına uğradıklarını dile getirdi.

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir