KPSS’de ‘ikinci FETÖ skandalı’ iddiası!

 KPSS’de ‘ikinci FETÖ skandalı’ iddiası!

AKP iktidarında gerçekleştirilen merkezi sınavlardan birine daha şaibe karıştığı iddia edildi. ÖSYM’nin, Yediiklim Yayınevi’nin deneme kitabında yer alan soruları şıklarını bile değiştirmeden KPSS’de sorduğu iddiası sosyal medyayı ayağa kaldırırken açıklama yapan ÖSYM, iddianın asılsız olduğunu öne sürdü.

 

AKP iktidarlarında gerçekleştirilen ve şaibe iddialarına konu olan merkezi sınavlara bir yenisi daha eklendi. Yediiklim Yayınevi’nin deneme sınavı kitapçığındaki soruların büyük bölümünün seçenekler dahi değiştirilmeden KPSS’de sorulduğu iddia edilirken emeklerinin çalındığını belirten binlerce aday CİMER üzerinden şikayette bulundu. Çığ gibi büyüyen tepkilerin ardından ÖSYM ve ÖSYM Başkanı Halis Aygün, sosyal medyada en çok konuşulan isim oldu.

Birgün’nün haberine göre 31 Temmuz’da gerçekleştirilen KPSS A Grubu oturumlarına yönelik çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Soru kitapçıklarının yayımlanmasının ardından, ÖSYM’nin soruları ile Yediiklim Yayınevi’nin deneme kitabında yer alan soruların birebir olduğu öne sürüldü. Adayların paylaştığı ekran görüntülerinde, yayınevinin sorularının seçeneklerine dahi dokunulmadan ÖSYM kitapçığına yerleştirildiği görüldü. Yüz binlerce aday, “KPSS’de ikinci FETÖ skandalı” başlığı ile sosyal medyadan tepkisini dile getirdi.

EMEĞİMİZ ÇALINDI

KPSS’de çıkan soruların özel bir yayınevinin soruları ile birebir olmasına tepki gösteren adaylar, sosyal medya hesaplarından şunları yazdı:
>> Elim ayağım titriyor. Kafamı masadan kaldırmadan ders çalıştım ben. Hakkımı helal etmiyorum.
>> Yediiklim ne kadar da öngörüsü yüksek bir yayıneviymiş ya soruların noktasından virgülüne, seçeneklerin dizilişinden doğru olanına, öncüllerin sırasından her şeyi tahmin etmiş. Biz yanlış kaynaklardan çalışmışız.
>> Şıkların bile aynı olması, “Soru tutturmak” değildir. Gecesini gündüzüne katıp kitapların başında uyuyakalan insanların emeğinin çalınmasıdır.
>> Bir değil iki değil bir yayınevinden bu kadar sorunun şıkları dahi değiştirilmeden sorulması tesadüf olamaz. Bizim buna inanmamızı beklemeyin. Açıklama bekliyoruz.

SORULAR SATIŞA ÇIKARILDI

Sınavla ilgili iddialar bunlarla da sınırlı kalmadı. KPSS sorularını içeren kitapçıkların, sınavdan bir ay önce internet üzerinden satışa çıkarıldığı savunuldu. Sosyal medyada dolaşan ilan fotoğrafına göre, KPSS sınav soruları için bin dolar fiyat biçildi.

ÖSYM’DEN AÇIKLAMA: İDDİALAR ASILSIZ

Sosyal medyadaki büyük tepkinin ardından ÖSYM’nin resmi Twitter hesabından açıklama yapıldı. ÖSYM, iddiaların asılsız olduğunu söyledi.
ÖSYM’nin açıklaması şöyle:

“2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir biçimde gerçekleştirilmiştir.Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

SİYASİLERDEN TEPKİ

KPSS’de sorulan soruların Yediiklim Yayınevi’nin deneme kitabında yer alan sorularla birebir aynı olduğu iddialarına siyasiler tepki gösterdi. CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya FETÖ’ye hatırlatma yaparak “Daha önce FETÖ’nün elemanları sınav sorularını çaldı dediniz şimdi FETÖ’de yok bu sorular nereden çalındı? Sınavda birinci olanları eleyip yandaşlarınıza soru çalarak veriyorsunuz. Bunun hesabını soracağız.” dedi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda sınavın iptal edilmesi yönünde çağrıda bulunarak “KPSS soruları, Yediiklim yayınevi deneme kitabı sorularıyla birebir aynı çıkmış! AKP’ye soruyorum; -Kime, neyi peşkeş çekiyordunuz? -FETÖ den boşalan koltuklara hangi yapıyı kadrolaştırıyorsunuz? Buna hukuken suçüstü denir! Derhal savcılar harekete geçmeli!” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Benzer Haberler

Gündem

KPSS iptal edildi!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir