“Gaye Akçen’i dava edeceğiz!”

 “Gaye Akçen’i dava edeceğiz!”

Kristal İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş, Elginkan Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen’in Serel işçileri üzerinde baskı kurarak sendika değiştirmelerini engellemesi, fabrikayı kapatıp işçileri işten çıkarmasının suç olduğunu belirterek, “17 Ağustos’u bekliyoruz, işvereni dava edeceğiz. Asla sermayeye biat etmeyeceğiz”dedi.

Hülya Kılınç

Kristal İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş, bu sabah saatlerinde kaldığı otelin önünde Çimse İş’li bir grubun Serel işçilerine saldırması ve kendisinin de otelden çıkmasına izin verilmemesi üzerine yaşayan gerginliğin ardından polis eşliğinde geldiği Yunusemre Belediyesi Millet Çarşısında Serel işçileriyle buluştu.

“ASLA SERMAYEYE BİAT ETMEYECEĞİZ”

Millet Çarşısı’nda yapılan toplantıya CHP Yunusemre İlçe Başkanı yalçın Arcak, Emek Partisi Manisa İl Örgütü katılarak destek verdi. Yaptığı konuşmada günlerdir sendikal hak mücadelesi veren Serel işçilerine sahip çıkmanın önemli bir sorumluluk olduğunu belirten Çetintaş, Elginkan Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen’in işçilere uyguladığı baskının kabul edilemez olduğunu vurgulayarak şunları söyledi “Gaye Akçen Kristal İş’e geçmek isteyen işçilere “Sendikayı ben seçerim” diyor. Ben ilk defa bu kadar açık bir şey duyuyorum. Hayal kırıklığı yaşadım.  “Bana biat etmeniz lazım”diyor. Biz asla sermayeye biat etmeyeceğiz” Emekten yana çalışanların yanında olmak görevimizdir. İşten atılanların yasal ve sendikal ne hakları varsa hukukçularımız aracılığıyla dava açarak haklarını almalarını sağlayacağız.”

GAYE AKÇEN’E SANDIK ÇAĞRISI

Gaye Akçen’e sandık çağrısında bulunan Çetintaş, “Açık ve net. Sandığı koysunlar. İşçi kimi tercih ederse, bizi istemese de saygı duyacağız. İşçi bizi çağırırsa hiç kimse önüne geçemez. Buraya kadar sabrettim bundan sonra konuşacağım. Neler olduğunu gördüm. Serel’in önemli bir geçmişi var. O geçmiş işçilerine  asla bunları yapmaz”dedi.

“İŞVERENİ DAVA EDECEĞİZ”

İşçilerin sendika değiştirmek istemesi üzerine Gaye Akçen’in fabrikayı kapatarak işçileri izne çıkarması, 15 işçiyi işten atması ve sözlü olarak uyarıda bulunmasının yasal olmadığını vurgulayan Çetintaş, “Gaye Akçen fabrikayı kapatarak tarihi bir hata yapmıştır. İşvereni dava edeceğiz. Tüm bu yapılan suçların 1 ile 3 yıl arasında cezasının bulunmaktadır.”diye konuştu.

“İŞVERENİN BÖYLE BİR HAKKI DA, GÜCÜ DE YOKTUR!”

İşçilere yönelik terörist ve mafya söylemlerine de değinen Çetintaş son olarak şunları söyledi “Biz terörist de değiliz, mafya da değiliz. İsteyen istediği sendikayı tercih eder. Bu bir Anayasal haktır. Bu çalışanın hakkıdır. İşverenin böyle bir hakkı da, böyle bir gücü de yoktur.”

Bilal Çetintaş
Gaye Akçen

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.