KYK yurtlarında din görevlisi sayısı 618, psikolog 52

 KYK yurtlarında din görevlisi sayısı 618, psikolog 52

KYK yurtlarında 618 manevi rehber görev yaparken görevli psikolog sayısının sadece 52’de kaldığı ortaya çıktı. Öğrencilerin yurtlardaki psikologlara en çok başvurduğu sorunların arasında ekonomi sıralandı.
Üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen faaliyetlere ilişkin Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın verileri, çarpıcı bir ayrıntıyı gün yüzüne çıkardı. Toplam 618 din görevlisinin yerleştirildiği KYK yurtlarındaki psikolog sayısının 50 olduğu belirlendi.
Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, 2015 yılında altı kentte bulunan hastanelerde başlayan, ardından ise öğrenci yurtlarına taşınan manevi rehberlik uygulaması kapsamında KYK yurtlarında görevlendirilen manevi rehber sayısı, 2021-2022 eğitim öğretim döneminde 618’e ulaştı. Yurtlarda görev yapan Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı manevi rehberler, Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinde bulunun KYK yurtlarındaki üç öğrencinin intiharının ardından bir kez daha tartışmaya açıldı. Birbiri ardına yaşanan intiharlar kamuoyunda infial yaratınca, yurtlarda bulunan ofislerin önündeki, “Manevi danışman” tabelaları kaldırıldı.
26 Şubat 2015 tarihli protokol ile sınırlı sayıdaki KYK yurdunda uygulamaya geçirilen proje, 2022 itibarıyla 81 ilde 515 öğrenci yurduna yayılırken gözler yurtlardaki psikolog sayısına çevrildi. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın verilerine göre, 2021 yılında yurt müdürlüklerinde 52 psikolog görev yaptı. KYK yurtlarına bağlı müdürlüklerde görev yapan sosyal çalışmacı sayısı ise 70 oldu.
EKONOMİK SORUNLAR
Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın, “Öğrencilere Yönelik Gerçekleştirilen Psiko-Sosyal Destek Hizmetleri” başlığı altında paylaştığı bilgilerde, yurtlardaki psikolog ve sosyal çalışmacıların görevleri şöyle sıralandı:
“Yurtlarımızda görev yapan sosyal çalışmacı ve psikologlar, yurtlarda kalan öğrencilerin ekonomik, sosyal, psikolojik ve akademik sorunları ile ihtiyaçlarının belirlenmesine, çözümlenmesine, üniversite, yurt ve çevresiyle karşılıklı uyum sağlamalarına, hayat şartlarının iyileştirilmesine yardımcı olmak amacıyla bireysel görüşme, grup çalışmaları ve toplumla çalışma tekniklerini kullanarak mesleki çalışmalar yapmaktadır. Öğrenciler sosyal ve psikolojik danışmanlık servislerine psikolojik sorunları, ekonomik sorunları, uyum sorunları, iletişim sorunları, ders çalışma teknikleri, mezuniyet ve gelecek kaygıları, dikkat dağınıklığı ile oda arkadaşlarıyla yaşanan sorunları vb. nedenlerle daha sık müracaat etmektedir.”
MANEVİ REHBERLER TÜM YURTLARDA BULUNUYOR
2021-2022 eğitim öğretim yılında manevi rehberlerin öncülüğünde KYK yurtlarında gerçekleştirilen etkinlikler, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın raporları ile ortaya konuldu. Öğrenci yurtlarında, “Gençlerin İslam ile ilgili her konuyu doğrudan öğrenmeleri amacıyla” 81 ildeki 515 yurt müdürlüğünde 618 Diyanet personelinin görev yaptığı bildirildi. Yurtlarda görevlendirilen Diyanet personelinin yurtlarda görevlendirmelerinde, “Rol model olma” niteliklerinin dikkate alındığı belirtildi. 2021-2022 döneminde yurtlarda gerçekleştirilen, “Din ve Değerler” konulu faaliyetlerin sayısı 451 oldu.
Diyanet’in manevi rehberlik uygulaması, bazı üniversiteler ile özel kurslar için adeta gelir kapısına dönüştürüldü. Çok sayıda üniversite, “Manevi Rehberlik Sertifika” programı açarken “Kariyer odaklı” eğitim verdiğini belirten özel kurslar da “Yaşam Koçluğu Eğitimleri” adı altında manevi danışmanlık ve rehberlik eğitimleri başlattı. Online eğitimler kapsamında sertifika verilen kursiyerlerin, ceza infaz kurumlarında, hastanelerde ve çocuk sevgi evlerinde çalışabileceği belirtildi.
Kentlere göre değişiklik gösterebilen Manevi Danışmanlık ve Rehberlik kurs ücretleri 400 TL’den başlıyor 1250 TL’ye kadar çıkıyor. Toplam iki ay süren eğitimlerin ardından düzenlenen online sınavda “başarılı” sayılan adaylara “Manevi Danışman” sertifikası veriliyor.
ÜNİVERSİTELERDE EĞİTİM VERİLİYOR
“Manevi Rehberlik” uygulaması için üniversitelerde yüksek lisans programları bulunuyor.
Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi’nde bu program yer alıyor. İlahiyat, İslami İlimler ve Psikoloji mezunlarının başvurabileceği programların amacı, “Modern psikolojik danışmanlık teknikleri ile birlikte dini yöntem ve teknikleri birlikte kullanabilen uzmanlar yetiştirmek.”

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir