‘Liyakat, vicdan, ahlak ve denetim eksikliği bizlere bunları yaşattı’

 ‘Liyakat, vicdan, ahlak ve denetim eksikliği bizlere bunları yaşattı’

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz; Türkiye’nin bilim, liyakat, ahlak ve denetim eksikliğinden dolayı büyük bir acıyla sarsıldığını söyledi.
Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (Manisa TSO) Şubat ayı olağan meclis toplantısında konuşan Yılmaz, “Ülkemiz depremler ile sarsıldı. Acımız çok büyük. Meydana gelen hasar ise tarif edilemeyecek kadar büyük boyutta. Yaşanan bu felakette özellikle şu noktaya değinmek istiyorum. Bilim, liyakat, vicdan, ahlak ve denetim eksikliği bizlere bunları yaşattı. Hatalarımızdan ders çıkarma, eksiklerimizi kabul etme erdemliliğini gösterip, işi kılıfına uydurarak değil de artık işi olması gerektiği gibi uzmanları ile birlikte yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Peki tekrar aynı acıları bir kez daha yaşamamak için ne yapmalıyız? Bu bağlamda, ülkemizde acilen bir Afet Bakanlığı’nın kurulmasına ihtiyaç vardır. Ülkemiz deprem kuşağında yer almakta. Bu bilinen bir gerçek. Depreme hazırlıklı olmalı ve depreme dirençli kentler inşa etmeliyiz. Burada yerel yönetimlerimize, belediyelerimize de büyük sorumluluklar düşmekte. Dönüşümün tek sırrı, bilimde ve teknolojide. Bilim adamlarımız defalarca uyarılarda bulundu ancak bu uyarılar göz ardı edildi. Gölcük depremini yakinen yaşamış ve akrabalarımı kaybetmiş biri olarak söylüyorum”

“BU BÜYÜK FELAKETİN ÜSTESİNDEN HEP BİRLİKTE GELECEĞİZ”

Üst kuruluşu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin(TOBB) bölgede konut yapımı için seferberlik başlattığını hatırlatan Yılmaz, “Bu büyük felaketin üstesinden hep birlikte geleceğiz. Yaralarımızı birlikte saracağız. Gün birlik olma günü” dedi.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir