Mahallenin lağım suyu 20 yıldır tarla ve sokaklara akıyor

 Mahallenin lağım suyu 20 yıldır tarla ve sokaklara akıyor

Dünya markalarının üretim yaptığı Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin yanı başındaki Emlakdere Mahallesi’nde lağım suları yıllardır tarla ve sokaklara akıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin altyapı hizmeti götürmediği mahallede, sokaklara akan lağım suyu tüm canlılar için tehlike saçıyor.

Hülya Kılınç

Manisa’nın büyükşehir olmasıyla birlikte köyden mahalleye dönüşen Emlakdere Köyü’nde hala köylülerin imece usulüyle yaptıkları altyapı kullanılıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin uğramadığı köyde, lağım suları köylünün tarlasına akıyor. Dünyanın en önemli markalarının üretim yaptığı Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin yanı başında, kent merkezine ise 3 kilometre uzaklıkta bulunan Emlakdere Köyü’nde yılardır hizmet bekleyen halk, yerel yöneticilere isyan ediyor.

Sadderttin Kuş

“MİLLETİN PARASIYLA BİNALARI DİKİYORSUN BARİ HİZMET GETİR”

Köyde yaşamını sürdüren Sadrettin Kuş, yaz kış rezillik çektiklerini belirterek “Yıllardır Büyükşehir belediyesine dilekçe veriyoruz. Üç muhtar değişti hala hizmet gelmedi. Buradaki boruyu da köy halkı olarak ortak para toplayarak buz döşedik. Belediye eski mahalleye bin 200 metre hat döşedi o kadar. Köyde birçok evin lağım suyu tarlalara akıyor. Yetkililere bildiriyoruz, gelip bakıyorlar bir daha da geri gelmiyorlar. Seçimden seçime gelmesini biliyorlar. Böyle güzel bir köy, merkeze böyle yakın bir köyün haline bakın. Ben buraları görünce utanıyorum. Hizmet getirmekle görevli yetkililer bu manzarayı görüp utanmıyorlarsa diyecek bir sözüm yoktur. Bu milletin parasıyla o binaları dikiyorsun, bari hiç olmazsa hizmet getir”dedi.

Ayhan Kuş

 “BELEDİYE BAŞKANLARI BİZİM KÖYÜMÜZÜ UNUTTU MU?”

Tarım ve hayvancılık yapılan köyde hayvanların akan lağım suyunu içtiğini, çocukların çevresinde oynadığını ve sık sık rahatsızlandıklarını anlatan Ayhan Kuş “Lağım sularımız köyün hemen yanındaki tarlalara akıyor. Bu pis suyu hayvanlar içiyor, çocuklar oyun oynuyor. Çevrede arıcılık yapanlar var. Bu arılar bu pis suyun üzerinde hep. Tarlalarda sebze yetiştiriyoruz. Yediğimiz de içtiğimiz de hastalık yapıyor. Yetkililere derdimizi anlatmaya çalışıyoruz yıllardır. Kimse sesimize kulak vermiyor. Yuntdağı bölgesindeki kilometrelerce uzaklıktaki köylere her türlü hizmet giderken bizim köyümüze hiçbir anlamda hizmet alamıyoruz. Belediye başkanları bizim köyümüzü unuttu mu?” sorusunu yönelterek yetkililere sitem etti.

Kadir Çimen

“SESİMİZİ KİMSE DUYMUYOR. PİSLİKTEN BIKTIK USANDIK”

Köyün lağım suyu tarlasının ortasından geçen Kadir Çimen ise, yıllardır yaşadıkları çileden kurtulamadıklarını ifade etti. 20 yıldır lağım sularının tarlasının içinden akarak su depolarına gittiğini belirten Çimen şunları söyledi “Burada kokudan, sinekten, pislikten duramıyoruz. Belediyelere şikayetlerimizi defalarca bildirdik. Ama ne arayan, ne soran ne de köyümüze bir alt yapı döşeyen oldu. Sesimizi kimse duymuyor. Vallahi bıktık usandık böyle yaşamaktan. Kim çözecekse sözsün artık dayanacak gücümüz kalmadı.”

Mehmet Şirin Kuş

DEPO DEĞİŞTİRİLMEYİNCE İÇME SULARI BULANIK AKIYOR

Mehmet Şirin Kuş da,  köyde içme suyu sorununun da yaşandığına işaret ederek köylülerin yıllar önce yaptırdığı deponun talep etmelerine rağmen yenilenmediğini ve bulanık su içmek zorunda kaldıklarını kaydetti. Kuş “Hemen yanımızdaki köyün içme suyu deposu değişti ama bizim köyümüzün deposunu değiştirmediler. Yuntdağı bölgelerinde aynı. Depoları yapılmış bir bizim depomuz yapılmamış. Manisa’nın bütün orman köyleri hizmet alıyor, bizim buraya gelince hizmet duruyor. Neden olduğunu anlamıyoruz”diye konuştu.

Hayvanlar, toprağa akan lağım sularını içiyor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir