Manisa CBÜ’deki usulsüzlükler Sayıştay raporunda

 Manisa CBÜ’deki usulsüzlükler Sayıştay raporunda

Sayıştay tarafından yayınlanan raporda, Manisa Celal Bayar Üniversitesinin (MCBÜ) usulsüz atamalar yaptığı, bilimsel araştırma projelerinin amacı dışında yürütüldüğü, bilimsel proje adı altında alınan cihazların hastanede kullanıldığı ifade edildi.

Manisa CBÜ’nün 2021 yılı Sayıştay raporunda bazı bilimsel amaçlı projelerin üniversite hastanesi ve üniversite bünyesine bazı tıbbi araçların alınması amacına yönelik olduğu ve üniversite içi atamalarda liyakat, eşitlik ilkelerine dikkat edilmediği ortaya çıktı. Raporda Manisa CBÜ’nün bilimsel araştırma amacından çok başta üniversite hastanesi olmak üzere üniversitenin bazı birimlerinin tıbbi ve diğer cihazlar ihtiyacını karşılama amacına yönelik olduğu belirtildi.

USULSÜZ ATAMALAR DİKKAT ÇEKTİ

Öte yandan Sayıştay raporunun en dikkat çekici başlıklarından biri de “Şube Müdürlüğü ve Hastane Müdürlüğü Kadrolarına, Söz Konusu Kadrolardan Daha Üst Görev Niteliğinde Bulunan Kadrolardan Sınavsız Atama Yapılması” oldu. Üniversite bünyesindeki şube müdürlüğü ve hastane müdürlüklerinin kadrolarına eşitlik, liyakat ve kariyer niteliklerine uygun olmadan sınavsız atamaların yapıldığı ifade edilen raporda; bu yöntem istisnai olarak değil asıl atama usulü yerine çok sayıda kullanıldığı belirtildi.

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir